V souvislosti s nápravou klimatické krize a horšícími se životními podmínkami na naší planetě bývá v médiích často zmiňován termín „eco-friendly“. Ten však znamená mnohem více než jen zakoupení dobře rozkladatelného nebo znovu-využitelného výrobku. Co si pod ním představit a co vše se pod ním ukrývá?
„Eco-friendly“, ekologicky přátelský nebo udržitelný, je termín označující cokoliv, co je šetrné k planetě a k životnímu prostředí. Jakkoliv některé výrobky nesoucí toto označení mohou vypadat atraktivně, ony samy nejsou obsahem sdělení, které filosofie eco-friendly přináší současné společnosti. Být eco-friendly znamená žít život, který je šetrný k planetě a životnímu prostředí, který je nezatěžuje a který ohleduplně a jemně pomáhá napravovat škody, jež páchá konzumní způsob života a jejichž důsledkem se prohlubuje klimatická krize a znečišťování planety. Eco-friendly je tedy životní styl a filosofie, která v podstatě nehlásá nic jiného než návrat k přirozenosti. A tyto zásady může každý z nás ze dne na den převést i do svého života. Možná vás překvapí, jak je to jednoduché. Jak se tedy chovat a jak jednat v souladu s myšlenkou eco-friendly?
1. Šetřete vodu
Napadlo by vás, že plně naložená myčka může oproti ručnímu mytí ušetřit spoustu vody? Je sice hezké mít doma pořád uklizeno, když ale budete každý kus nádobí mýt bezprostředně poté, co jej využijete, můžete vyplýtvat zbytečně moc cenné vody, která se na zemi stává „nedostatkovým zbožím“. Daleko ekologičtější a jednodušší přístup může vypadat takto: skládejte postupně nádobí do myčky, pokud ji máte, a zapněte ji, až když bude „přeplněná k prasknutí“, rozhodně ne dříve. Pokud myčku nádobí nemáte, zkuste nádobí umýt najednou a nečiňte tak pod tekoucí vodou.
2. Nechte zahradu volně růst
Někteří zahrádkáři se snaží ze své zahrady vypudit vše, co považují za plevel, a nevědomky tak svou chloubu ochuzují o život, který by zde mohl být mnohem bohatší. Každý blatouch, sedmikráska nebo pampeliška totiž představují pastvu pro včely, které je opilují a významně se tak podílejí na fungování celého velkého ekosystému. Takže jak o svou zahradu pečuje ekologicky smýšlející člověk? Sedne si na židli s šálkem kávy nebo čaje a sleduje, jak přirozeně roste… To je myšlenka permakulturních zahrad, které napravují fungování ekosystému a respektují přirozené potřeby flóry i fauny, která ji obývá a navzájem se zušlechťují.
3. Nehromaďte plasty
Jídlo a pití je v jednorázových plastových obalech dodáváno až příliš často. Přitom je tak snadné s ním něco udělat a podílet se tak na zamezování znečišťování planety neskutečným přívalem plastových odpadů. Protože, jak víme, likvidace plastů neznamená, že zmizí zcela – mnoho položek na jedno použití je skládkováno, vyfukováno do ovzduší nebo promýváno do vodních toků, odkud se dostávají do řek a oceánů. Přestaňte tuto filosofii podporovat nákupem jednorázových plastových obalů a noste si jídlo a pití v obalech vlastních a znovu využitelných.
4. Omezte spotřebu masa
Nemusíte se stát veganem nebo vegetariánem, abyste zmírnili dopady, kterou má živočišná nadprodukce na naši planetu. Produkce masa a mléčných výrobků je podle dostupných zdrojů zodpovědná až za 14,5 procenta skleníkových plynů, které se podílejí na měnícím se klimatu (to je více než u všech druhů dopravy). Naši předkové to nevěděli, protože to ani vědět nemohli, neboť živočišná produkce nejela ve velkém a neetickém modu jako dnes. Naši prarodiče neměli maso každý den, a navíc několikrát denně. Byla to pro ně vzácnost. Zkusme se trochu více vrátit ke kořenům a omezit jeho spotřebu v duchu toho, jak to dělaly generace před námi.
5. Choďte více po svých a méně využívejte vozidla
Osobní automobily, autobusy, tramvaje, motorky, skútry… Kolik lidí si vlivem sedavého životního stylu zcela odvyklo používat vlastní nohy jako dopravní prostředek. To se projevuje nejen na jejich postavě a celkovém zdraví, ale také na změnách klimatu kvůli emisím z dopravních prostředků, které tak rádi a dobře využíváme. Místo složitého vymýšlení toho, jak zařadíme do každodenního života pravidelný pohyb, si prostě zkusme někdy přivstat a vydat se do práce nebo na nákup pěšky, a zpátky zrovna tak. Ulevíme tak nejen svému tělu, ale také celé planetě. A opakování je matka moudrosti, takže bychom to ideálně měli činit každý den. Mimo jiné tak dost možná ušetříme za benzín nebo naftu nebo za jízdné, a tak zatímco naše váha bude klesat a snižovat se, peněženka bude těžší a sebevědomí vyšší.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock