zpět

Najít správného řemeslníka není jednoduchý úkol...

S prodlužujícími se dny řada lidí začíná plánovat různé opravy, renovace, rekonstrukce nebo dokonce stavební práce, ať již bytě, nebo na chalupě, případně na zahradě. Jenže i šikovný domácí kutil občas potřebuje pomoc profesionálního řemeslníka. A vystává otázka, kde ho hledat...

Historky o řemeslnících bývají místy úsměvné, tedy především pro posluchače, ale hlavně smutné, místy až tragikomické, viděno z pohledu majitele interiéru či exteriéru, u kterého se odehrály. Pokud se i vy chystáte v následujícím období přestavovat, renovovat či budovat nově, vyhraďte si na hledání kvalitního profesionála dostatek času a ze svých požadavků neslevujte ani o píď. Rozhodně se vám to vyplatí.

Doporučení? Buďte obezřetní

Pravidlem číslo jedna je vybrat si opraváře či řemeslníka na základě doporučení. Nicméně fakt, že vám ho “někdo“ doporučil, ještě nemusí znamenat, že je dotyčný šikula, na kterého je spolehnutí. Důležité je, jak se o takovém člověku dozvíte. Řekl vám o něm kolega z práce nebo kamarád u piva? Pak se nezapomeňte jednoho či druhého zeptat, jaké mají s tímto řemeslníkem osobní zkušenosti a jak s ním byli spokojeni. Pokud bude znít odpověď v duchu, je to kámoš kámoše a zrovna potřebuje práci, protože o žádnou už dlouho nezavadil, vezměte nohy na ramena a utíkejte od takového pracanta rychle pryč. Ještě pořád totiž platí, že šikovného řemeslníka si práce vždycky najde. I když má kamarád či kolega osobní zkušenost, nejásejte předčasně. Je totiž dobré si uvědomit, zda je to člověk, jenž vyžaduje hlavně kvalitně odvedenou práci, na kterou si proto najímá skutečného odborníka a nikoli člověka, kterému ještě nezaschnul inkoust na výučním či rekvalifikačním listu. Nejlepším doporučením je práce jako taková. Jestliže potřebujete například zedníka, zajímejte se o to, co postavil. Je také dobré zjistit, na kolik mají oslovení řemeslníci přehled v oboru, vyznají se v novinkách, umějí doporučit více alternativ apod. Nejlepší je, pokud takového člověka doporučí více skutečných lidí. Opatrně s kladným hodnocením na firemních webech. Nemusí vždy věrně odrážet pravý stav věci...

Pozor na ústní smlouvu

Někteří lidé hledají způsoby, jak za práci ušetřit a slyší na práci bez smlouvy, protože ta bývá levnější. Je pravdou, že existuje možnost ústní dohody, ale počítejte s tím, že při špatně odvedené práci budete takovou smlouvu dost problematicky dokazovat… „Smlouvy můžete sjednávat jak písemně, tak ústně,“ vysvětluje pražský advokát Lukáš Fiala. “Problém ale tkví v důkazní stránce ústně uzavřené smlouvy. Zde jsou svědci pouze podpůrným důkazem. Práva a povinnosti při uzavření smlouvy o dílo upravuje občanský zákoník v ust. § 2586 a 2636. Přesto klienti často přicházejí se spory o cenu o dílo a samotný rozsah díla. Písemné uzavření smlouvy o dílo lze tedy rozhodně doporučit,“ dodává. Nenechte se zviklat ani tím, že jde o kamaráda řemeslníka. Nikdy totiž nevíte, co všechno se může stát.

Stavební dozor

Vybrali jste si řemeslníka nebo firmu s dobrými referencemi a už čekáte jenom na to, až jim budete moci svěřit klíče od bytu, domu nebo chalupy a vrátíte se, až bude všechno hotovo? Tak na to rozhodně zapomeňte, a to obzvlášť v případě, pokud jste si naplánovali větší práce. Raději připište na seznam položek vydání stavební dozor, anebo dohlížejte na prováděné práce sami. Pokud tuhle část přejdete, můžete se totiž dočkat poměrně nepříjemných překvapení. Sice se například znáte s majitelem stavební firmy a plně mu důvěřujete, ale pokud se on sám prací na stavbě neúčastní a má na starosti kontrolu více zakázek, může se vám stát, že jím pověření pracovníci do práce vůbec nepřijdou, protože mají kšeft jinde. Jestliže je platíte od hodiny, dostanou od vás mzdu i za neplnění svých povinností. Samozřejmě je lepší, když si na dohled najdete někoho, kdo rozumí stavebním činnostem, ale na druhou stranu je jakýkoli dohled lepší, než žádný. V případě, že dorazíte na kontrolu, vy nebo vámi pověřený člověk, a na pracovišti bude pusto, okamžitě se spojte s majitelem firmy a požadujte náhradu. Nezapomeňte celou věc zdokumentovat, ideálně natočit na mobilní telefon. Pozor na jednu důležitou věc. I ve firmách, které působí solidně, mají spoustu zakázek a jsou doslova na roztrhání, může dojít k problému. Stačí, když si z důvodu nedostatku pracovníků najmou v sezóně na práci lidi, jejichž jedinou kvalifikací k řemeslu je doma postavená králíkárna. Proto chtějte vědět, kdo všechno u vás bude pracovat, zda je vyučený v oboru, jak dlouho práci vykonává, jaké má zkušenosti. Rozhodně nepřistupujte na kompromisy. Nezapomeňte, že jde o vaše bydlení, které chcete mít nejenom hezké, ale hlavně kvalitně provedené.

Není opravář jako opravář

Každý správný opravář nebo firma vám při sdělení toho, co potřebujete opravit, řekne alespoň přibližnou cenu a také možné navýšení. Nenechte se odbýt slovy o tom, že se dotyčný přijede mrknout, a pak se nějak domluvíte. Rovněž nehledejte toho nejlevnějšího opraváře. Může se vám celkem dost prodražit. Základní práce sice nabízí za hubičku, ale zato si k nim připočítá dopravu a cenu za náhradní díly nebo materiál takovou, že byste je levněji sehnali i v maloobchodě. Když všechny položky ve finále sečtete, zjistíte, že dražší řemeslník vedle toho levnějšího vypadá jak finanční břídil. Někdy může být oprava natolik nákladná, že se vám nevyplatí, protože když si přidáte o další dva tisíce víc, budete mít spotřebič nový a se zárukou. Solidní opravář vás na takovou věc upozorní. Přesto si ale ještě před samotnou opravou zjistěte cenu konkrétního nového spotřebiče, abyste se mohli správně rozhodnout.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Freeimages

 

Najít správného řemeslníka není jednoduchý úkol... Najít správného řemeslníka není jednoduchý úkol...
Prohlédnout galerii (2)

Podobné projekty