zpět

Proklínaná i milovaná. Často ale nezbytná

O kom že je řeč? Přece o klimatizaci. Bez ní si totiž horké dny, které s koncem letošního jara vtrhly do ulic, kanceláří i domovů a proměnily je ve výheň, už dokáže představit málokdo.

Standardem je v autech, moderních kancelářích i hotelích. S přibývajícími horkými dny a tropickými nocemi si ale klimatizace razí cestu i do bytů a rodinných domů. Jak by také ne, když ji stačí nastavit na teplotu, která je nám pocitově příjemná a v klidu tak prožít, nikoli přežít i letní vedra, kdy se teplota mnohdy šplhá nad 30 stupňů ve stínu.

Řešení v (téměř) každé situaci

Pro rychlé klimatizování je vhodná mobilní klimatizační jednotka, jejíž instalace nevyžaduje odbornou montáž – prostě stačí přístroj postavit do místnosti, v níž chcete ochlazovat vzduch, a můžete se začít chladit. Počítejte ale s tím, že vypouštěcí hadici je nutné vystrčit ven z okna nebo s pomocí otvoru ve zdi, jelikož mobilní klimatizace funguje tak, že nasává horký vzduch, který odvádí hadicí ven a zpět do místnosti vrací vzduch ochlazený. Pro tento typ klimatizace nejsou nutné velké stavební práce, hodí se pro všechny, kteří si chtějí zpříjemnit hlavně letní horké dny, anebo vyzkoušet klimatizování dřív, než si pořídí dokonalejší model. Funguje dobře v menších interiérech o rozloze do 25 metrů čtverečních. Ve srovnání s ostatními druhy klimatizací je sice finančně mnohem dostupnější, ale pracuje pouze v jedné místnosti, má vyšší spotřebu elektřiny a neumí toho tolik co klasická klimatizace.

Další variantou je klimatizace typu split, skládající se ze dvou jednotek - vnitřní chladicí s regulací, jež se obvykle upevňuje na stěnu, strop nebo kam je potřeba, a vnější s kompresorem. Ten se instaluje na balkon, fasádu nebo střechu. Proto je split podstatně tišší než mobilní klimatizace. Ovládání je jednoduché: nastavíte si teplotu a nemusíte se o nic starat, protože invertor, což je technologie optimalizující otáčky kompresoru, zajistí, aby přístroj chladil rovnoměrně. Invertorové klimatizace také šetří energie, a to až o 30 procent. Drobnou vadou na kráse je fakt, že split rovněž funguje pouze v jedné místnosti.

Pro chlazení ve více místnostech proto vybírejte klimatizaci multisplit, kterou tvoří určitý počet vnitřních jednotek a jedna vnější. Parametrem pro výběr vnitřní jednotky je její umístění, tedy zda ji budete chtít připevnit pod okno, do podhledu, na stěnu a podobně. S tím souvisí i vizuální vzhled jednotky. Myslete na to, že by měla zapadnout do interiéru nejenom tvarem, ale i barevným provedením. Stejně jako systém split, i multisplit musí namontovat odborná firma, která ho následně seřizuje dle potřeby uživatelů jednotlivých místností.

Klimatizace split i multisplit je možné používat celoročně. Kromě toho, že chladí, v zimních měsících fungují jako doplňkové topení. Moderní multisplity se dají začlenit i do takzvaného inteligentního systému ovládání domu nebo bytu a lze regulovat i přes chytrý telefon.   

Emma Hildová

Proklínaná i milovaná. Často ale nezbytná Proklínaná i milovaná. Často ale nezbytná Proklínaná i milovaná. Často ale nezbytná
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty