zpět

Věděli jste, že barvy v bytě silně ovlivňují naší psychiku?

Dříve narození si jistě vzpomenou na to, jaké nadšení vyvolal přechod z černobílé televize na barevnou. Barvy, ať už si to uvědomujeme nebo ne, jsou velmi důležitou součástí našeho bydlení.

Teprve barvy dodaly soutěžím v krasobruslení, Grand Canyonu či západu Slunce nad Saharou to pravé kouzlo. Stejné kouzlo, ale také medvědí službu mohou barvy udělat vašemu bydlení.

Jak barvy působí na psychiku

Velice obecně se vnímaní barev na naše vědomí a nevědomí dá přirovnat k funkci jednotlivých barev v přírodě. Zelené jsou stromy a rostliny na jaře, které je pozitivní a optimistické, proto i zelená barva vzbuzuje klid a pohodu. Žlutá je barvou slunce a je vhodná třeba do dětských pokojů. Blankytně modrá je vnímána jako voda, sytá modrá jako nejedlé plody. Obě jsou studené a lze je zjemnit příměsí teplých tónů.

A ještě něco – je dokázáno, že jste-li v místnosti s červenou barvou, vnímáte teplotu až o dva stupně celsia vyšší, než je na teploměru. Naopak v místnosti se studenými barvami, vnímáte teplotu jako o dva stupně nižší.

Žlutá

Její odstíny působí přívětivým dojmem, povzbuzuje, uvolňuje, působí radostně a optimisticky. Interiér pocitově zvětšuje, prosvětluje a zahřívá. Je to barva slunce, v kombinaci s modrou či zelenou provokuje k intelektuální aktivitě. Pozor však na spojení ostře žluté s černou, společne mohou vyvolávat pocit ohrožení.

Kam se hodí: má univerzální použití.

Oranžová

Zejména její přírodní tóny působí příjemně teple a vitálně. Evokuje bohatství a podzimní přírodu, dobu úrody.

Kam se hodí: obývací pokoj, jídelna, kuchyně.

Červená

Je vzrušující, energická, až agresivní, silná a mocná barva. Evokuje oheň, krev, lásku. Červená zase podporuje chuť k jídlu

Kam se hodí: jídelna (podporuje chuť k jídlu), tlumené odstíny do obývacího pokoje

Purpurová

Důstojná, vznešená barva, evokující spravedlnost a moc.

Kam, se hodí: do okázale reprezentativních velkých prostor.

Fialová

Vyvoláva v člověku neklid, působí znepokojivě, tajemně, introvertně, melancholicky.

Kam se hodí: kamkoli, ale pouze v menších plochách nebo velmi světlých tónech.

Tmavě modrá

Je klidná, vážná až smutná, je to barva dálek, hloubky, rozjímání.

Kam se hodí: pouze v menších plochách, zejména do ložnic.

Světle modrá

Působí velkoryse, přívětivě, navozuje klid a uvolnění, evokuje oblohu, vzduch, ticho a chlad. Ovšem pozor, velké studené plochy člověka odrazují od delšího pobytu v místnost.

Kam se hodí: do ložnic a do přehřátých jižních a západních místností.

Zelená

I všechny nazelenalé odstíny jsou přívětivé, uklidňující, uvolňují napětí, dávají pocit jistoty, evokují přírodu, zelené louky, je to barva přátelství a naděje.

Kam se hodí: má univerzální použití.

Hnědá 

Střízlivá, solidní, klidná barva, která evokuje domov jistotu a pořádek. Je to barva dřeva.

Kam se hodí: kamkoli, ale pouze ve světlých odstínech.

Bílá

Neutrální barva světla, čistoty a neurčitosti. Prostor opticky zvětšuje, odlehčuje, prosvětluje.

Kam se hodí: má univerzální použití, nechává vyniknout ostatním barvám.

Šedá

Je neutrální, netečná, může působit smutně. V interiérech jsou oblíbené pouze její teplé přírodní tóny (šedohnědá, šedobéžová).

Kam se hodí: má univerzální použití.

Černá

Je to barva vzdoru, tajemství, smrti. Zároveň však velmi elegantní až luxusní, především v kombinaci s červenou, bílou či zlatou. Atraktivní variantou jsou černohnědé odstíny.

Kam se hodí: kamkoli, ale pouze v menších plochách a do prostorově velkorysých místností, stejně jako bílá dává vyniknout ostatním barvám. 

 

Lenka Konvičková

Ilustrační foto: YIT, Horizon Holding, KKCG, KRR Development

Věděli jste, že barvy v bytě silně ovlivňují naší psychiku? Věděli jste, že barvy v bytě silně ovlivňují naší psychiku? Věděli jste, že barvy v bytě silně ovlivňují naší psychiku?
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty