zpět

Jste knihomol? Uložte si své knihy stylově!

Máte čtečku? Plnou knih? Nic proti ní. Je skladná a knih se do ní vejde jako do knihovny. Jenže vzít si večer před spaním z nočního stolku klasickou knihu, zalistovat voňavým papírem a záložkou označit, kde jsme přestali, má stále něco do sobě. Pokud i vy patříte mezi knihomoly, kteří milují tenhle nedostižný rituál, nejspíš potřebujete také pořádně velkou knihovnu...

Z výše uvedeného je jasné, že knihovna patří k důležitému nábytkovému vybavení každého bytu. Pokud je součástí nábytkové stěny, nabízí obvykle pouze malý prostor k uložení knih. V takovém případě je třeba často dokoupit ještě další knihovnu. Tu většinou vybíráme podle řady různých parametrů.

Materiál

Než se rozhodneme pro konkrétní knihovnu, je třeba si uvědomit, kde bude stát. V obývacím pokoji vedle stěny z lamina by působil kousek z masivního dřeva poněkud nepatřičně. Jiná věc je, pokud pro ni určíme samostatné místo, a tedy pozici solitéru. Pro lamino hraje finanční stránka věci. Naštěstí i v tomto segmentu jsou dostupné zajímavé kousky v sofistikovaných úpravách, takže poznat pravý stav věci, lépe řečeno materiálu, bývá leckdy složité. Knihovny se dají sehnat také celoskleněné, kovové, anebo plastové.

Tvary a uspořádání

Je důležité zapomenout na tradiční pojetí, protože knihovna došla od tak trochu nudné varianty prosklené skříňky či regálu s policemi stojícími u zdi k poměrně zajímavým uspořádáním, z nichž mnohá bychom mohli směle označit jako designové kousky.

Knihovna často zastává funkci příčky rozdělující místnost. Někdy se v bytě objeví nika, která není dost velká na to, aby se do ní vešel například pracovní kout. To je přesně ta chvíle zamyslet se nad vestavěnou knihovnou. Zcela nepochybně bude handmade, ať již od šikovného člena rodiny, kamaráda nebo řemeslníka, což nám dává výhodu pojmout vnitřní uspořádání podle našich požadavků, nebo spíš podle potřeb knih.

Designeři s tímto nábytkem pracují rádi. Díky nim si tak můžeme pořídit variabilní knihovnu, jejíž jednotlivé části se dají různě přeskupovat, anebo knihovnu, která snese přídomek multifunkční, například se zabudovaným posezením. Zmínili jsme knihovnu co by interiérový solitér. Pokud se pro ni najde v bytě vhodný prostor, zvládne i tento úkol. Může to být třeba starožitná skříň nebo se barevně odlišovat od základního nábytkového vybavení. Knihy uvnitř často doplňují i různé dekorační předměty.

Pod sklem či nikoli

Jednoduché police, ze kterých snadno vylovíme oblíbený román nebo detektivku, působí tak trochu intelektuálně. Vyzařuje z nich pocit, že člověk má své oblíbené knižní hrdiny hned po ruce. Jenže odtud óda na otevřené knihovny končí. Bráno z praktického pohledu. Na knihy v takto pojaté knihovně se totiž pořádně práší. Knihu, kterou jsme delší dobu neměli v ruce, protože ležela polozapomenutá kdesi v horní přihrádce, musíme proto, než se pustíme do čtení, nejdřív pořádně vyluxovat. V této souvislosti je dobré si uvědomit, že zaprášené knihy rozhodně nepřinesou radost alergikovi nebo astmatikovi. Ostatně, jednotlivé police s knihami je nutné uklízet pravidelně. Kdo má málo pravidelných úklidových ploch, nechť smýčí, ovšem my, kteří máme především málo času, s chutí uzavřeme knihy za sklo. Je pravdou, že od prosklených knihoven se ustupuje, ale spíš než módní vlna, se za tímto trendem skrývá realita faktu, že sklo knihovny prodražuje. Nicméně stojí za zvážení, zda nebude lepší si připlatit, protože tak ochráníme nejenom knihy, ale i naše zdraví. 

Kam s ní

Nerudovská otázka, kterou ovšem nelze podceňovat. Nestačí totiž mít knihy jenom za sklem, ale měly by být také ve stínu nebo v polostínu, abychom za čas z knihovny nevytahovali nehezky zažloutlé svazky. Není nutné mít jednu velikou knihovnu v obývacím pokoji, ale menší knihovna se bude hodit například v ložnici, samozřejmě za předpokladu, že si před spaním rádi čteme. Velký interiér umožňuje vytvořit čtecí koutek, kde rozhodně nebude od věci příruční knihovnička, kterou můžeme umístit třeba na zeď. Ve správné výšce převezme funkci poličky, kam postavíme třeba čtecí lampu.

Inspirativní knihovna

S knihovnou se dá doslova kouzlit. Lze do ní nainstalovat LED pásky a vytvořit tak nepřímé doplňkové osvětlení nejenom jednotlivých svazků, ale i celého interiéru. Leckdy knihovna ani nevypadá jako knihovna. V rukou designerů se umí proměnit ve šnečí ulitu nebo vzrostlý strom. Ti si navíc nelámou hlavu s umístěním polic, staví je rovnou na koso. Nápadů je spousta, vždy se dá vybrat pěkný kousek, který by ale měl zapadnout do koncepce zvoleného interiéru. Pozor na jeden důležitý fakt, designové knihovny jsou sice atraktivní, ale většinou nabízejí jenom malý úložný prostor. Knihomolům se proto vyplatí si navíc pořídit ještě klasický model.

 

Text: Emma Hildová

Foto: IKEA, Bonami

 

 

 

Jste knihomol? Uložte si své knihy stylově! Jste knihomol? Uložte si své knihy stylově! Jste knihomol? Uložte si své knihy stylově!
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty