zpět

Promyšlené prvky vašeho obývacího pokoje

Obývací pokoj představuje v bytě či rodinném domě místo, kde se scházíme s rodinou a přáteli, kde trávíme volné chvíle a odpočíváme. A jak by měl vypadat interiér, do kterého se budeme rádi vracet?

Nebojme se investovat do kvality. Stonásobně se totiž vyplatí. Vlastně to už naznačuje móda. Kvalitní věci jsou ve všech směrech nadčasové, takže i po letech mají šmrnc a vypadají stále jako nové. A přesně to samé platí i pro interiérový design. Jednoduchá nadčasová elegance se neokouká ani po delší době, navíc nabízí proměnné prvky, díky kterým získá interiér nové pojetí. Držme se ale osvědčených, které jsou pro příjemnou a pohodovou atmosféru zásadní.

Začínáme od podlahy

Podlahu vybíráme s rozvahou. Jde přece jenom o vysoce zátěžovou plochu, která musí ,,snášet“ pohyb lidí, domácích zvířat nebo různé nehody typu vylitá tekutina apod. Dalším faktorem je skutečnost, že podlahu neměníme po pár letech, ale třeba po dvaceti. Právě proto, že investice do podlahy je dlouhodobá záležitost, v prvním pádě bychom měli brát zřetel na kvalitu materiálu. S ním jde ruku v ruce barva. Raději volíme neutrální tóny, které se snadněji přizpůsobí výmalbě stěny a ostatnímu vybavení. Je ale dobré si připomenout, že světlá podlaha opticky zvětšuje a projasňuje celkový prostor. Budiž jí ke cti, že si rozumí prakticky se všemi ostatními barvami. Ke světlé podlaze se nejlépe hodí alespoň o dva tóny tmavší nábytek. Do velkého prosluněného prostoru si klidně pořídíme tmavou podlahu, protože místnost opticky zmenší a celkově zútulní. Pozor ale na čistě bílé nábytkové vybavení, které by mohlo tvořit až nepříjemný kontrast. Lépe si s tmavou porozumí tóny smetany, světlého oříšku nebo světlé pastelové barvy. 

Pokud jde o typ materiálu, určuje ho styl interiéru. Modernímu charakteru bude slušet  broušený beton, rustikální styl si doslova říká o dřevěnou podlahu. Na druhou stranu obrovské možnosti při volbě bezpočtu dekorů různých materiálů umožňují použít místo masivu například keramickou dlažbu s motivem dřeva. Na první pohled nerozeznatelné...

Sedačky k službám

Druhý vrchol trojúhelníku dobře zařízeného obývacího pokoje tvoří sedací souprava. Co musíme sledovat. Jednak je to velikost sedačky, která se řídí počtem pravidelných uživatelů a také velikostí prostoru, kde bude stát. Pak je třeba definovat uživatele. Kdo všechno bude na sedačce sedět. Jenom dospělí? Děti? A co domácí mazlíčci. V návaznosti na ně zvolíme potah sedačky. Věčná, odolná, prakticky bezúdržbová a nadčasová je kůže. Ne každému tento materiál ale vyhovuje. Jestliže se rozhodneme pro látku, je vhodné se zamyslet nad různými úpravami. Oblíbená je technologie Aqua Clean, která umožňuje čištění různých nehod, jež se na sedačce občas přihodí, pouze čistou vodou. Existují i materiály, které jsou voděodolné, takže případná tekutina se do nich nevsákne, a antibakteriální, což je skvělá úprava pro rodiny s malými dětmi, alergiky i majitele domácích zvířat. Při výběru je třeba brát zřetel i na barvu. Ideální jsou přírodní tlumenné tóny, které se dají snadno kombinovat s většinou ostatního zařízení. Praktičnost a pohodlnost jsou další faktory, které je třeba sledovat. Kromě toho, že na sedačce rádi sedíme, také se na ní rádi válíme. A to vyžaduje dostatečně hlubokou sedací část. Ne každý si dnes může dovolit luxus velkého prostoru, proto si obvykle pořizujeme nábytek, který nabízí více funkcí najednou. Tou základní je úložný prostor. Nikoli pouze pod sedací částí, ale designeři našli další místa v bocích sedacích souprav, kam se dají odložit knihy, časopisy, ovladače nebo cokoli dalšího. V některých sedačkách je dokonce zabudované LED osvětlení, takže kdokoli se rozhodne na sedačce přespat, nemusí v noci hledat lampičku, protože pohyb po místnosti bude díky osvětlení bezpečný. Tím jsme vlastně naznačili, že sedací souprava by měla být také rozkládací.

Řada modelů dnes nabízí například modulární opěrky zad i hlavy, které je možné nadefinovat do polohy, jež nám bude nejpříjemnější. Kvalitu sezení určuje i obsah sedáků. Ten se nejčastěji tvoří z různých typů pěn, které svým složením reagují na váhu sedícího člověka a nedeformují se ani po delším používání. To, zda se sedačka nerozpadne hned po první sezóně, určuje i konstrukce, která může být z oceli nebo ze dřeva, ze dřevotřísky apod. Někdy je konstrukce skrytá, ale třeba právě u masivu by bylo škoda ji nepřiznat, protože sedací souprava tak získá další designový rozměr.

Vzdušné obývací stěny

Prostor nezahlcený nábytkem. Trend dnešní doby. Nábytkové stěny se zmenšily, dostaly modulární funkci, takže si s jejich sestavením majitelé mohou pohrát, jak je jim libo. Hodí se i do velkých prostor, tedy za předpokladu vhodného rozložení skříněk na stěně, které doplňuje televize, obrázky apod. Není nutné se držet jednoho barevného odstínu, efektně vypadá kombinace vzájemně k sobě ladících barev spodních a horních skříněk. Pokud jde o vlastní barvy, objevují se kontrasty, například oranžové s modrou nebo fialové s bílou. Podobná řešení nejsou pro každého a hlavně představují módní výstřelek, který se časem dost okouká. Nadčasovou volbou tak budou opět neutrální barvy skříněk, které přežijí i případné malování nebo barevnou změnu ostatních prvků v místnosti.

 

Text: Emma Hildová

Foto: DEHO, Dittre Italia

Promyšlené prvky vašeho obývacího pokoje Promyšlené prvky vašeho obývacího pokoje
Prohlédnout galerii (2)

Podobné projekty