zpět

Správný lék na podzimní plískanice? Hygge!

Souvisí emoce s bydlením? Určitě! V interiéru, který nevyzařuje pozitivní emoce, se nebudete cítit hygge. A to přece nechcete, i když asi nevíte, co to vlastně je.

Hygge ale nesouvisí pouze s bydlením. Má spojitost s lidmi, jimiž se obklopujete, situacemi, ve kterých se ocitáte a spoustou dalších větších či menších věcí, které dělají váš život šťastným. A jsme u podstaty hygge, které k nám přišlo z Dánska. V dánsko-českém slovníku ho ale nenajdete. Přesný překlad zkrátka neexistuje. Aby to bylo ještě o trochu zapeklitější, tento výraz pochází z norštiny. Vlastně není divu, protože Dánsko a Norsko tvořily téměř pět století jedno království. Asi netřeba dodávat, že se nevyskytuje ani v norsko-českém slovníku. Je to zkrátka takové fluidum, fenomén, styl, kterým dojdete k duševní pohodě, což je podstata šťastného života.

 

Jak na hygge?

Nedá se koupit, ale můžete se ho naučit. A jak na to? Hýčkejte si milé maličkosti, které vám umožňují radovat se ze života. Tak třeba když si vychutnáváte kávu ze svého oblíbeného hrnku nebo je konečně pátek a vás čekají dva volné dny, během nichž hodíte pracovní starosti a stres za hlavu a budete si užívat přítomnost ostatních členů rodiny. Anebo když se potkáte s přáteli u dobrého jídla či sklenky vína. Hygge může být i pocit, který ve vás vyvolá zapadající slunce, noc plná hvězd s měsícem v úplňku, vana plná teplé vody s voňavou pěnou. Právě příjemné prostředí představuje důležitý milník k prožití hygge, což je důvod pro hledání pohody a útulné atmosféry.

 

Tady je „moje“

Důležitou součástí domova by měl být oblíbený kout. Místo, kde spokojeně odpočíváte v křesle, na pohovce, chumláte se do deky, čtete knihu a popíjíte čaj nebo kávu. Může být kdekoli, nejlépe ale trochu stranou rodinného dění, abyste sice měli klid, ale současně neztratili přehled o tom, co se kolem vás děje. Zařiďte si ho podle sebe tak, aby vyhovoval vám a měli jste při ruce vše, co můžete během takové mentální relaxace potřebovat. Říká se, že plápolající oheň a zvuk praskajícího dřeva, nemluvě o jeho příjemné vůni, uklidňují. Do paneláku si krb nebo kamna na dřevo nejspíš nepostavíte, ale v rodinném domě stojí za to se zamyslet i nad touto možností. Ostatně, večerní romantické posezení u krbu je doslova ukázkové hygge. Jestliže bydlíte v městském bytě, neznamená to, že musíte zůstat ochuzeni o kontakt se dřevem. Hodit se bude dřevěná komoda po babičce, nebo se poohlédněte po dřevěném psacím stole, solitérní knihovně, zkrátka jakémkoli kousku nábytku vyrobeném z poctivého masivu.

Takový návrat k přírodě má totiž něco do sebe. Proto vyrazte na procházku a nasbírejte si listy, které umí nádherně vybarvit jenom právě nadcházející podzimní období, přidejte k nim větvičky a dozrávající plody. Doma z nich pak vyrobte aranžmá, které dodá interiéru příjemnou atmosféru. Co ještě patří do přírody a vyvolává v lidech pocit tepla? Přece kůže. Bude se hodit jako předložka k oblíbenému křeslu nebo do ložnice vedle postele. Anebo ji přehoďte přes sedačku, na židle a všude tam, kde si budete užívat její všeobjímající teplo.

 

Nezbytné doplňky

Znáte anglickou tradici popíjení čaje o páté? Ani Dánové se neobejdou bez čajové konvice a oblíbených hrnečků. A že vám toho čaj moc neříká? Nevadí. Pořiďte si hezké hrnky na kávu. Nebo to mohou být takové, které jste dostali od blízkého člověka, přivezli jste si je z dovolené, zkrátka váže se k nim nějaká příjemná vzpomínka, která se vám vybaví vždy, když je vezmete do ruky. I to je totiž hygge.

K nezbytnému vybavení hygge interiéru patří deky a polštáře. Ostatně, kdo by se nechtěl zachumlat do deky, zejména v nastávajícím chladném roční období. A přiznejme si na rovinu, při správném výběru materiálu to může být příjemné, i když není právě zima. Podzimní a zimní večery si zaslouží fleesové nebo vlněné deky, bavlněné se hodí v teplejších dnech. A pak tu máme polštáře, které jsou neoddělitelnou součástí hygge. Je jedno, zda velké, nebo malé. Hlavně musí být ušité z příjemných materiálů a s kvalitní vycpávkou, která vydrží. Pořiďte si jich větší počet, protože jich budete potřebovat hodně. Jeden polštář pod hlavu, další podpírající záda, třetí pod nohy. Jsou tady pro vaše pohodlí, tak je maximálně využijte.

 

Kapitola sama pro sebe

Tak to jsou svíčky. Dánové jsou jimi doslova posedlí. Nepálí je jenom večer a doma při romantické chvilce s partnerem či partnerkou, ale užívají si jich už od rána v práci, zapalují je v restauracích, kavárnách, či kdekoli jinde při jakékoli příležitosti. Nemusíte si svíčkami vyzdobit celý byt či dům a po té se klepat strachy, zda nevyhoříte. Kupte si dvě tři, zato kvalitní a bezpečné. Pozor na parfémované varianty, které mohou alergikům způsobit dýchací obtíže.

 

Co byste ještě měli vědět

Hygge není o nových věcech. Správnou atmosféru interiéru dodají kousky, které mají minulost. Čiší z nich nostalgie dávno zapomenutých časů, která umí vtisknout místu určení neopakovatelnou náladu plnou pohody a pocitu útulného a bezpečného domova.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Bonami

Správný lék na podzimní plískanice? Hygge! Správný lék na podzimní plískanice? Hygge! Správný lék na podzimní plískanice? Hygge!
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty