zpět

Pomocnice v domácnosti – pračka se sušičkou

Nic proti zvyku opravovat domácí přístroje až do doby, než se definitivně rozloží na prvočinitele, takže by je nedal dohromady ani Ferda mravenec. Jenže zamysleli jste se někdy nad tím, že noví moderní pomocníci v domácnosti mají také něco do sebe? Například taková pračka se sušičkou?

Patříte k lidem, kteří si nechávají do nekonečna opravovat staré spotřebiče, aby ušetřili pár tisícovek, za které - plus obnos vydaný na opravu - by mohli mít pomocníka nového? Nejenom, že s novým přístrojem se není třeba pokaždé modlit, aby daný úkon zládnul, ale s jeho pomocí lze ušetřit i peníze za energie. A v případě pračky také za vodu a prací prostředek. Dnešní sofistikované modely totiž mají spoustu funkcí, které umí výsledný efekt vylepšit, a to nemluvě o úspoře času, kterou lze strávit příjemnějším způsobem, než je praní.

Bez omezení

Strčit jemné prádlo do pračky ještě celkem nedávno znamenalo spáchat na něm „zločin“, a to jak na materiálu, tak – ve většině případů - na velikosti. Nezbývalo proto nic jiného, než ho přeprat v ruce. To už ale dnes naštěstí není nutné, protože současné inteligentní pračky zvládnou i tento krok. Obzvlášť ty, které mají v sobě zabudovaný parní generátor. Ten totiž umí proměnit vodu běžné teploty na páru, která doslova načechrá vlákna tkaniny a díky tomu prášek snadno pronikne do podstaty materiálu, přesněji řečeno i k těm nejodolnějším skvrnám. S tím vlastně souvisí i fakt, že u moderní pračky si můžete přednastavit způsob praní pro konkrétní várku prádla, od teploty vody, předpírky, dobu praní, až po rychlost odstřeďování.

Jak moc jsou chytré?

Hodně. Nepodceňujte je. V přeneseném slova smyslu jsou totiž soběstačné. Existují přístroje, které zvládnou samy zvážit prádlo a zvolit příslušný průběh pracího cyklu. Umí si bez vaší pomoci nastavit spotřebu vody, pracího prostředku a dle typu prádla dokonce regulují čas praní. Takové pračky fungují na bázi senzorové technologie, která z nich dělá úsporné a efektivní pomocníky v domácnosti. Moderní pračka „nežije pouze svým životem“, ale vnímá i své okolí a myslí například na zapomnětlivce. Takže až budete vybírat nový model, poptávejte takový, který nabízí možnost dodatečného vkládání prádla. A jestli jste si doteď stěžovali, že navzdory vašemu pravidelnému čistění vnitřek bubnu občas zavání zatuchlinou, už nemusíte. Některé pračky totiž mají samočistící program, který je zbaví nejenom různých nečistot, ale také nepříjemného zápachu. A protože nikdy nevíte, co všechno se může stát, při nákupu se zajímejte i o funkci AquaStop. Každý výrobce ji má pojmenovanou trochu jinak, ale v podstatě jde o to, že tento program zabrání vylití vody z pračky při závadě nebo jiné nehodě.

Součást inteligentní domácnosti

Počítače, mobilní telefony či tablety dnes kromě svých základních funkcí, k nimž patří telefonování, posílání e-mailů či surfování po internetu, nabízejí i řadu dalších „dovedností“. Jejich prostřednictvím totiž můžete ovládat různá, nejenom domácí zařízení. K systému takzvané inteligentní domácnosti se připojili i někteří výrobci bílé techniky, což je - zejména pro pracovně velmi vytížené osoby - vítaná zpráva. Samozřejmě lze využít i program Odložený start, ale pokud máte rádi chytré přístroje, stačí před odchodem z domu vybraný typ pračky naplnit prádlem a odpoledne, s dostatečným předstihem, než dorazí někdo z rodiny domů, ji zapnout. Na něm pak už je, aby prádlo pověsil.  To pračky ještě nedokážou. Mobilní aplikace umožňují nejenom kontrolovat průběh praní, ale také vás upozorní, když se pračka rozhodne „stávkovat“.

Jdeme sušit

Byla by škoda přeskakovat tuto část jenom proto, že máte balkon nebo zahradu. Málokdo si totiž uvědomuje, že s prádlem usušeným venku si domů přinese také prach a pyly, zatímco sušička usuší do sucha a také do čista. Kromě toho ušetříte čas a téměř se zbavíte otravného žehlení.

Obecně se sušičky dělí na kondenzační a ventilační. V kondenzační sušičce se horká pára mění na vodu, která se sbírá do zásobníku, anebo teče rovnou do odpadu. Ventilační sušička nasaje vzduch, ohřeje ho a spolu s vlhkostí ho zpětně vypustí ven. Hodí se tak do prostor, odkud lze páru odvést ven. Tyto sušičky jsou úspornější než kondenzační, protože vzduch se ohřívá snáz než voda. S kondenzační sušičkou ale můžete snáz manipulovat a při její instalaci není třeba odborná montáž či stavební úpravy. Jestli perete a sušíte často, sáhněte po kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem, ve které se horký vzduch chladí a zbytková voda recykluje. Možnost vyhnout se žehlení nabízí sušička s parní funkcí, kdy prádlo suší horká pára, která je zbaví i přehybů vznikajících při ždímání v pračce.

Samostatná, nebo kombinovaná?

Existují sušičky samostatné i kombinované s pračkou. Jakou si vyberete, záleží na mnoha okolnostech. Pro samostatnou sušičku hraje fakt, že usuší víc mokrého prádla než kombinovaná varianta. Proti pak skutečnost, že zabere další místo. Sice se obvykle staví na pračku, ale v malé koupelně i tak zahltí prostor. Pračku i sušičku vždy vybírejte od jednoho výrobce a poptejte se na možnost propojení obou přístrojů. Tak totiž budete moci ovládat sušičku z panelu pračky.

Kombinované pračky se sušičkou jsou vhodné pro menší rodinu, anebo pro někoho, kdo využívá sušičku jen občas.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Hotpoint, Indesit, Whirpool

Pomocnice v domácnosti – pračka se sušičkou Pomocnice v domácnosti – pračka se sušičkou Pomocnice v domácnosti – pračka se sušičkou
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty