zpět

Příjemné, prodyšné i oku lahodící. Takové má být povlečení

Všichni víme, že pro kvalitní a zdravý spánek je zásadní postel a matrace. Jenže nemalou měrou k dobrému spaní přispívá i povlečení a vhodné přikrývky a polštáře. Při výběru proto dbejte zejména na materiál, z nichž jsou ušity.

Podle čeho vybíráte povlečení? Většina lidí odpoví, že podle toho, zda se jim líbí. Někteří zmíní, že by mělo mít určitou gramáž. Jenže to u dnes tak úplně neplatí. Pokud si chcete pořídit kvalitní povlaky, zaměřte se především na typ příze a hledejte takové, které jsou vyrobené z přírodních dlouhých vláken. Nejenom že je takové povlečení hladké a příjemné na omak, ale na rozdíl od látek z krátkých vláken, které se po pár vypráních začnou třepit, má mnohem delší životnost.

Nesmrtelná bavlna

Povlečení ze stoprocentní bavlny patří k nejoblíbenějším stálicím mezi ložními materiály. Vlastně ani není divu. Má totiž řadu pozitivních vlastností. Kromě toho, že je při kontaktu s pokožkou velmi příjemné, je také prodyšné, měkké a navíc i dobře saje. Neméně příznivý je i fakt, že jeho pořízení vám nezruinuje peněženku, protože je cenově dostupné. Abychom al jenom nechválili - připravte se na to, že bavlněné povlečení je třeba žehlit, jelikož se při praní mačká. A ještě jeden důležitý detail může způsobit tak trochu neplechu, a sice barvy potisku. To platí obzvlášť v případě, že sáhnete po levnějších variantách, u kterých se nedá příliš počítat se stálobarevností, takže po několika praních povlečení začne spíš připomínat dědictví po prababičce než půl roku starou koupi.

Bavlna jinak

U bavlny ještě chvilku zůstaneme. Přesněji řečeno u povlečení z bavlněného saténu, který se vyrábí z kvalitní česané bavlněné příze. Tkanina má hustou a pevnou strukturu a mnoho předností. Především je to dlouhá životnost, dokonalá jemnost a přirozený lesk. Také bavlněný satén je prodyšný a skvěle pohlcuje vlhkost. Rovněž oceníte jeho termoregulační vlastnosti. Nebude vám pod ním ani zima, ale ani příliš velké horko, protože se umí přizpůsobit teplotě lidského těla. Se stoprocentní bavlnou má ovšem společnou jednu vadu na kráse, musí se žehlit, protože se také mačká. Bavlněný satén bývá někdy zaměňován za satén vyrobený z polyesteru. Rozdíl mezi těmito dvěma látkami poznáte hned po prvním spaní. Polyesterový jmenovec nedrží nejenom na těle, ale leckdy ani na posteli, jelikož klouže a navíc je i studený.

Starý dobrý krep

Všude samá bavlna. Ano, i krep je stoprocentně bavlněný. Jenže pokud si jen tak tak stíháte vyžehlit košili do práce, tahle varianta se vám bude líbit. Krep se totiž nemačká, proto zapomeňte na žehličku. Navíc se chlubí všemi příjemnými vlastnostmi bavlny. Pravdou ale zůstává, že ne každému zřasení vyhovuje. Kritériem výběru by tak měla být látka jako taková. Například klasický bavlněný materiál může po zkrepování působit poněkud hrubším dojmem. Naopak krep v úpravě bavlněného saténu nabízí podstatně příjemnější poležení.

Do zimy flanel

Pokud rozdělujete povlečení na letní a zimní, a to nejenom podle designu, ale také podle materiálu, a patříte k zimomřivcům, pořiďte si do blížící se zimy jednoznačně flanel, který vám bude vyhovovat zejména proto, že je hřejivý. Všechny další vlastnosti jsme už vlastně vyjmenovali, protože flanel je opět stoprocentní bavlna, která dostala ve výrobním procesu s pomocí speciálních úprav vlasový efekt. Právě pro tento detail patří flanelové povlečení k oblíbeným. Je třeba se ale o něj pečlivě starat, a to zejména používáte-li sušičku. Přesušením lze totiž flanel i zničit. Tento typ tkaniny je proto lepší sušit venku na čerstvém vzduchu.

Barevný design

Stále oblíbenější jsou 3D tisky, jejichž obrazy působí dojmem, jako by vyrůstaly z lůžkovin, či se v nich proháněly. Na Vánoce si sice ještě nějakou chvíli počkáme, ale právě 3D tisk může být milým dárkem třeba pro rodiče, kterým na povlečení necháte natisknout fotografii jejich domácího mazlíčka anebo oblíbeného místa. Své místo mají v ložnicích také romantické, geometrické či venkovské motivy. Jaké si vybrat? Záleží nejenom na míře osobního vkusu, ale také na celkovém zařízení ložnice.

Když má polštář paměť…

Zapomeňte na obyčejný polštář z obchodu za pár stovek, jenž se v krátké době změní v beztvarý chumel výplně, za kterou vám vaše krční páteř rozhodně nepoděkuje. Sázkou na jistotu je paměťový polštář. Při jeho výběru se řiďte tím, jak v noci spíte. Pokud se převracíte, anebo spíte na zádech, vhodný je klasický tvar. Jestliže nejčastěji spíte na boku, zvolte anatomicky tvarovaný polštář. Pro paměťový polštář hraje především fakt, že udrží hlavu ve stabilizované poloze, takže eliminuje potíže s šíjovým svalstvem, krční páteří a další zdravotní problémy, které vycházejí z nevhodné polohy hlavy při použití běžného polštáře.

Milovníci klasiky nejspíš nedají dopustit na výplň lůžkovin husím nebo kachním peřím. Pro alergiky, případně lidi, kteří se více potí, budou vhodnější moderní varianty dutého vlákna, jež se dají vyprat v pračce na 60 a více stupňů. Platí, že lůžkoviny by se neměly zastýlat a přikrývky a polštáře naplněné peřím nevětrat na slunci, protože se v nich množí roztoči. Péřové polštáře se čistí přibližně po pěti, deky po deseti letech.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Bonami

Příjemné, prodyšné i oku lahodící. Takové má být povlečení Příjemné, prodyšné i oku lahodící. Takové má být povlečení Příjemné, prodyšné i oku lahodící. Takové má být povlečení
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty