zpět

Se srstí, či bez chlupů, každé zvíře potřebuje svůj životní prostor

Uvažujete o tom, že si domů pořídíte zvířecího kamaráda? Proč ne! Dřív než si ale nějakého takového mazlíčka přinesete nebo přivedete, důkladně promyslete, co všechno vás čeká a zda jste ochotni obětovat nejenom určitou míru pohodlí, ale třeba i nábytek, kytky, koberce.

Ať už jste si vybrali pejska, kočičku, papouška nebo dnes poměrně módního hada, budete jim muset připravit odpovídající domácí prostředí. Co za pomůcky bude konkrétní zvíře potřebovat, vám poradí chovatel, anebo pracovníci ve specializovaném obchodě. V každém případě je ale nutné mu v bytě vyčlenit vlastní koutek.

Pokud jde o rybičky, želvy nebo morčata, umístíte je sice do terária, akvária nebo do klece, kde budou spokojeně vegetovat, ale ty nelze postavit kamkoli. Jednak musíte počítat s tím, že k jejich příbytkům potřebujete přístup, abyste je mohli čistit a zvířata pohodlně krmit, a za druhé, když například klec s křečkem necháte stát v průvanu, dá se předpokládat, že vám její obyvatel moc dlouho nevydrží.

Snadné to nebudete mít ani se psem nebo kočkou. Coby společenští tvorové jsou rádi v centru dění, takže nečekejte, že budou odpočívat v pelechu přichystaném v předsíni nebo kdekoli na druhém konci bytu, zatímco vy se budete v obýváku dívat na televizi. Pochopitelně, že přijdou za vámi. Na druhou stranu i pejsek s kočičkou mají své chvilky, kdy nestojí o společnost, ale hledají koutek, kde je nebude nikdo rušit. A věřte, že vámi vybrané místo to s největší pravděpodobností nebude.

Příprava na nového spolubydlícího

Pro zvířata, která pohybují volně po bytě, není příliš vhodná plovoucí podlaha. Může být totiž nebezpečná pro rozdováděné štěně, které na ní snadno uklouzne a přivodí si úraz. Tomuto problému se vyhnete, pokud přes ni položíte koberec minimálně do té doby, než se pejsek zklidní. Jestli pěstujete rostliny v květináčích postavených na zemi, jednoznačně pryč s nimi. Malá štěňata jsou vynalézavá, i když je přes den uhlídáte, aby se nepustila například do tchýnina jazyku, vyrazí na lov v noci a začnou „přesazovat“. A uklízet takovou spoušť opravdu není nic moc.

Psí eldorádo

Pejsek rád ohlodává klacky, ale i jiné kousky dřeva, například trnože od židlí, dřevěné lavičky, které bývají součástí vybavení předsíní, a s chutí se pouští i do knih. Zapomeňte na to, že by si takových věcí nevšimnul, pokud bude mít dostatek hraček. I ty jsou samozřejmě velmi důležité, ale štěně rádo objevuje svět, takže mu všelijaké pískací potvůrky brzy přestanou stačit. S rostoucími zuby se navíc potřeba všelijakého hryzaní a okousávání ještě zvyšuje. Co s tím? Každý pes je jiný, některý se tento zlozvyk odnaučí rychle, jiný pomalu, anebo taky vůbec. Každopádně se budou hodit gumové lišty pro hrany nízkého dřevěného nábytku a ochrany rohů, které nasadíte na okraje a pejsek si bude brousit zuby na nich a nikoli na nábytkovém vybavení.

Pokud vlastníte knihovnu v provedení otevřeného policového systému, která dosahuje až na zem, přesuňte všechny knihy do výšky metru jinam. Součástí moderních obývacích stěn jsou nízké skříňky, nabízející pejskovi doslova eldorádo, protože může objevovat poklady nejenom uvnitř, ale i na jejich odkládacích plochách. Pro první období vám tak nezbude nic jiného, než veškeré bytové doplňky zde vystavené schovat. Nenechte se uchlácholit slovy, že tam stejně nevyskočí. Mějte na paměti, že když bude chtít, cestu si vždycky najde.

Další kapitolou je sedačka. Možná vás překvapí fakt, že pro majitelé domácích čtyřnohých mazlíčků se doporučují kožené sedací soupravy. Velmi dobře se totiž čistí, nezůstávají na nich fleky a ani nenasákají typický zvířecí odér. Ne každému ale kůže vyhovuje. Jestliže dáváte raději přednost textilním potahům, vybírejte materiály s antistatickými vlastnostmi, jež z velké části zamezí ulpívání chlupů na povrchu. Psi i kočky občas zatnou drápky, proto by základ textilie mělo tvořit syntetické vlákno, které eliminuje případné zvířecí snahy o zatržení látky. Opět nečekejte, že pejsek, jakmile vytáhnete paty z bytu, bude dál poslušně sedět pod sedačkou, na kterou mu třeba zakazujete přístup. Do výbavy související s příchodem nového člena rodiny proto zahrňte i pár dek nebo přehozů, což je rozhodně levnější řešení než nákup nové sedací soupravy.  

A co kočky?

Sebevědomý tvor jako je kočka si v bytě dělá tak trochu co chce. Fakt, že se časem umravní, nevychází z její snahy poslouchat, ale proto, že se jí zkrátka už nechce skákat po záclonách, závěsech a procházet se po skříních až kdesi u stropu. Klasické je pro ni obrušování drápků. Demolici nábytku při této činnosti zabráníte tím, když kočičce pořídíte škrabadlo nebo kmen, který může vhodně doplnit zařízení interiéru.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Bonami, Fler   

Se srstí, či bez chlupů, každé zvíře potřebuje svůj životní prostor Se srstí, či bez chlupů, každé zvíře potřebuje svůj životní prostor Se srstí, či bez chlupů, každé zvíře potřebuje svůj životní prostor
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty