zpět

Pro tichý krok aneb dejte kobercům zelenou

I přesto, že se dnes v domácnostech setkávám především s různými druhy podlahových krytin jako jsou plovoucí podlahy, linolea, parkety nebo PVC, stále ještě spoustu lidí se uchyluje ke kobercům.

Víte, jak postupovat při výběru koberce? Jaký typ nebo barvu zvolit? Na co je třeba dát si pozor? Máme pro vás připraveno pár užitečných rad.

Koberce jsou vhodné pro odhlučnění místnosti, zadržují teplo a pro vyšší bezpečnost vzhledem k tomu, že nekloužou. Hodí se tedy především do dětských prostor. Velkou nevýhodou je ovšem údržba. V tkaninách se usazuje prach a může tak vyvolat i alergickou reakci. Také skvrny se z koberce dostávají hůře než z podlahy.

Výběr koberce

Při výběru koberce musíme vedle ceny a barvy myslet především na to, za jakým účelem koberec kupujeme. Do předsíně, kam občas stoupneme v botách je vhodné zvolit takový typ koberce na kterém nebudou vidět nečistoty. Pokud pořizujeme koberec do dětského pokoje je potřeba vybrat hladší materiál, který se vzhledem k celodennímu užívání dětí snadno udržuje. Naopak do ložnice můžeme zvolit huňatý typ koberce, který je příjemný, když po něm chodíme bosýma nohama.

Materiál a druhy

Ač se to nezdá, máme při výběru koberce k dispozici spousty druhů a materiálů. Existují koberce umělé, vlněné nebo bavlněné. Podle konstrukce techniky rozlišujeme koberce smyčkové, s řezaným vlasem, tkané a ručně tkané. Smyčkové koberce jsou odolné a nezanechávají stopy po krocích. Jsou vhodné především do namáhavějších prostorů. Koberce s řezaným vlasem jsou příjemnější na dotek ale na rozdíl od smyčkových koberců mají menší tvarovou paměť. Nejčastěji používanými vlákny jsou polyamid, polypropylen nebo polyester. Polyamid je velmi pružný a velmi dobře se z něj odstraňuje špína. Velmi důležitým kritériem je hustota vlákna. Čím více vláken na čtverečný metr, tím větší odolnost.

Barva

Výrobci nabízejí nepřeberné množství barev. Záleží pouze na našem vkusu a vybavení našeho bytu. Obecně ale platí, že modrá, šedá a zelená jsou chladné barvy. Naopak žlutá, hnědá, béžová nebo červená jsou barvy teplé. Pokryjeme-li místnost světlým kobercem, místnost se nám opticky zvětší. Optickému zvětšení napomáhá i použití drobných vzorů.  Naopak použitím teplých barev docílíme optického zmenšení prostoru. Teplé odstíny barev se doporučuje použít do místnosti orientovaných na sever či západ. Barvy můžeme kombinovat s nábytkem nebo stěnami. Doporučujeme ovšem rozhodovat doma se vzorky potahované látky. Podle paměti se ve většině případů nevyplatí vybírat.

Rady na závěr

Při výběru nejvhodnějšího koberce si nechte poradit od odborníka přímo na prodejně. Stejně tak pokládání koberců, zvláště pak do větších místností je lepší svěřit do rukou profesionála. Ušetření peněz v tomto případě nemusí mít úplně šťastný konec. Využití specialistů se vyplatí i při čištění koberců. Ti využijí speciálních přípravků, které neponičí materiál a vlákna.

 

Christine Pölderlová

 

 

Pro tichý krok aneb dejte kobercům zelenou Pro tichý krok aneb dejte kobercům zelenou Pro tichý krok aneb dejte kobercům zelenou
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty