zpět

Jen si tak v klidu posedět nebo se trochu zhoupnout…

K vytvoření designově atraktivního interiéru mnohdy postačí opravdu málo. Jeden správně zvolený solitérní kousek se zajímavou funkcí totiž odvede práci za deset klasických doplňků, na které se můžete jenom koukat. Tentokrát jsme se zaměřili na různé typy posezení.

Originální a rozmanitý. Takový je solitérní sedací nábytek, který se uplatní v každém interiéru. Než nad ním mávnete rukou s tím, že jde o zbytečnost, zamyslete se nad nezpochybnitelným a léty prověřeným významem tohoto typu vybavení. Vždyť takové houpací křeslo, klasický ušák nebo zajímavá taburetka nabízejí prostor, kde můžete být na chvíli jen sami se sebou, v klidu si přečíst knihu, meditovat, srovnat si myšlenky. A to v dnešním uspěchaném světě rozhodně není málo.

Uklidňující houpání

Když se řekne houpací křeslo, většina lidí si vybaví ladovské obrázky dědečka bafajícího z dýmky. Houpací křeslo ale není český vynález. Kdo ho vymyslel, se tak úplně neví. Někteří badatelé sázejí na amerického státníka Benjamina Franklina, podle jiných prý houpací křeslo pochází z Anglie. Nelze nezmínit slavné křeslo z ohýbaného dřeva od světoznámého nábytkáře Michaela Thoneta. Mimochodem, před několika lety toto křeslo prošlo redesignem, pod kterým je podepsaný slovenský designer Michal Riabič. Pohoupat se můžete i v závěsném křesle, evokujícím dětství a oblíbené houpačky. I když za znovuzrození houpacího křesla může rostoucí obliba retro stylu, nelze mu upřít velmi uklidňující efekt, který jemné pohupování vyvolává. Houpací křesla se dají sehnat nejenom ve své klasické dřevěné podobě, ale vyrábějí se i trendy kousky vhodné do moderního interiéru.

Pohodlí nade vše

Tak by se dalo charakterizovat křeslo - ušák, kterému se také někdy říká čtenářské křeslo. A proč ušák? Je to zejména kvůli opěrkám z obou stran hlavy, které vám podrží hlavu, až budete s knížkou v ruce usínat. Další vlastností ušáku je jeho nesmírná pohodlnost. Měli byste se do něj doslova zabořit, uvelebit se v něm. To je i důvod, proč se k některým typům ušáků prodávají také podnožky, se kterými je posezení maximálně pohodlné. I tenhle, doslova věčný kus nábytku má za sebou letitou historii a stejně jako jeho houpací „kolega“ vstává z popela, aby svým uživatelům dokázal, že je vlastně nesmrtelný. Už dávno nevypadá, jako by vypadl z filmů pro pamětníky. Umí být barevný, veselý a s novým vzhledem se hodí i do moderních interiérů. Trendy materiály a vzory z něj dělají dokonalý solitér. 

Ve jménu relaxace

Jedna věc je uklidňující houpání, druhá pak relaxační polohy, které nabízejí úlevu namáhaným končetinám, ale také třeba plotýnkám, páteři a podobně. Tohle všechno umí relaxační křeslo. Obvykle bývá vybaveno pákovým systémem, který umožňuje naklopit jednotlivé části křesla do poloh, které vám budou příjemné. Součástí může být i zabudovaná podnožka. Dokonce existují křesla, která intuitivně reagují na pohyby sedícího člověka a sama se mu přizpůsobí bez sebemenšího zásahu zvenčí. Třešničkou na relaxačním dortu jsou pak kousky, které v sobě dokonce mají zabudovanou stereo aparaturu, podnos pro sklenici, hrnek, knihu, nebo kapsář pro drobnosti, jež se hodí mít při ruce.

Šikovné taburetky

Jsou přesně v duchu rčení - malé, ale šikovné. Taburetky neboli drobná sedátka oceníte hlavně v malém bytě, kam by se vám křeslo běžné velikosti už nevešlo. Stejně tak jsou ale nepostradatelné i ve větších rodinách. Jejich velkou výhodou je rozměr, díky kterému se vejdou kamkoli. Dokonce se dají i složit, případně v sobě skrývají praktické úložné prostory, takže je vlastně využijete beze zbytku. Taburetky se prodávají v různých velikostech, barvách, tvarech, materiálech a zpracováních. Některá designová studia dokonce nabízejí jejich ušití na míru konkrétnímu interiéru.

Dejte solitéru prostor

Kde dostane takové solitérní posezení prostor? Otázka snadná, odpověď složitější. Hodně totiž záleží na zařízení interiéru. Pokud váš obývací pokoj sklouzává k jakési monotónnosti zejména v barevném ladění, dopřejte mu špetku designového koření třeba právě v podobě výrazného posezení. Na druhou stranu je ale dobré řídit se i stylem interiéru, protože například do nákladně zařízeného elegantního obývacího pokoje asi sotva postavíte ulítlý model, hýřící všemi barvami.

Do úvahy berte i fakt, že solitérní křeslo vyžaduje určitý prostor. Jestliže ho postavíte k sedací soupravě, bude tam působit spíš nepatřičně a do celkové atmosféry zasáhne značně disharmonicky. Jiná věc ale je, když mu najdete místo třeba v nice, uplatnění najde i v jinak nevyužitém koutě. Nezapomeňte, že pouhé křeslo k pohodlí nestačí. Pořiďte si k němu lampu, stojací nebo stolní, a stolek nebo poličku, kam můžete odložit knihu, sklenici vína či šálek s kávou.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Bonami

Jen si tak v klidu posedět nebo se trochu zhoupnout… Jen si tak v klidu posedět nebo se trochu zhoupnout… Jen si tak v klidu posedět nebo se trochu zhoupnout…
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty