zpět

Upcyklujete? Možná o tom nemáte ani tušení...

Vytvořili jste si postel z palet? Používáte staré plechovky jako květináče a oblečení ze secondhandu přešíváte na stylové kousky? Potom můžete s klidem prohlásit, že opravdu upcyklujete. Upcyklace je totiž výraz pro použití starých věcí na výrobu nových.

Jak to celé vzniklo?

Současný svět často nazýváme konzumním. Nutí nás kupovat nové věci, které mnohdy vůbec nepotřebujeme. Výrobci podporují tento koloběh tím, že věci dělají méně kvalitní. My jako spotřebitelé, kteří chceme vše co nejlevnější, takové věci zakoupíme, rozbijí se nám, oprava se nevyplatí a my utíkáme koupit věc novou.

Není proto divu, že se začínáme porozhlížet po kvalitních materiálech a toužíme po něčem poctivém. I proto se zrodil nový trend, kdy nám nevadí trochu si ušpinit ruce a s chutí se pustit do keramiky, malování džbánků či výroby věnců.

Dodáme tak věci nový šmrnc a interiér okamžitě získá novou atmosféru.

Upcyklace a móda

Na módních molech můžeme vidět neuvěřitelné šaty a dokonalé kabelky a mnohdy ani netušíme, že se jedná o upcyklaci. Té mimo jiné propadla i jedna z nejlepších světových návrhářek, sama Stella McCartney. Ta dokonce upcyklaci pozdvihla na vyšší úroveň, když na jednu ze svých kolekcí použila plasty vylovené z moře. I více dostupné značky, které známe z obchodních domů, se do této činnosti aktivně zapojily.

Architekti a umělci prozkoumávají vyplaveniny a věci z druhé ruky a předhánějí se v tom, kdo z nich vyrobí originálnější dílo.

Chcete si to sami zkusit?

Zbylo vám při pokládání podlahy pár prkýnek nebo máte ve sklepě složené staré dřevěné podlahové díly? Pak máte vyhráno a můžete začít tvořit vlastní originální kousky. Zrovna vás nic nenapadá? Tak co třeba úžasné prkénko na krájení či atypický věšák. Fantazii se prostě meze nekladou.

 

Christine Pölderlová

 

Upcyklujete? Možná o tom nemáte ani tušení... Upcyklujete? Možná o tom nemáte ani tušení... Upcyklujete? Možná o tom nemáte ani tušení...
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty