zpět

Vzbuzuje emoce, přitahuje pozornost a vyvolává i obdiv. Kdo? Přece červená!

I když máme tuto barvu spojenou s obdobím vánočních svátků, rozhodně by neměla v interiéru chybět ani v průběhu roku. Červená barva totiž představuje chuť do života, působí na všechny naše smysly, probouzí v nás energii, vášeň a komunikativnost.

Červená je i barvou vítězů a králů. Vzbuzuje emoce, strhává na sebe pozornost a obvykle vyvolává obdiv. Asi netřeba připomínat, že mluvíme o barvě, která je symbolem lásky a bývá spojována i s barvou ohně a krve. 

Plus pro červenou

Jako energetická barva se hodí pro všechny, kteří se tak trochu musí do všeho nutit. Podněcuje totiž aktivitu, proto je vhodná například pro děti, které si samy nedokáží najít žádnou zábavu, nerady plní své povinnosti a vlastně celé dny tak trochu prolenoší. Budiž červené ke cti, že povzbuzuje sebedůvěru a napomáhá k rozhodování. Je také dobrým pomocníkem v boji s depresivní náladou. Červené prvky, ať již v interiéru nebo na oblečení, najdete zejména u extrovertních jedinců, kteří o sobě rádi dávají vědět.

Bydlení v červené

Domácnost, která září rudě, představuje tak trochu peklo. Vlastně se peklem stát může doopravdy, a to zejména v tom případě, patříte-li spíš k hyperaktivním jedincům, máte náročnou, psychicky vyčerpávající práci, anebo vaše děti mají energie na rozdávání a rozhodně ji nepotřebují doplňovat jinak. V obývacím pokoji vymalovaném červenou barvou si totiž neodpočinete, stejně jako mohou mít děti problémy se spaním nebo soustředěním v pokoji, kde převažuje červená. V zásadě je také třeba pamatovat na jeden důležitý fakt, a sice ten, že tento odstín primárně patří do chladnějších místností, tedy těch, které jsou obrácené na sever nebo východ. Červená totiž dokáže pocitově změnit pokojovou teplotu až o několik stupňů, takže v obývacím pokoji s převažujícími červenými prvky, který je obrácený na jih nebo západ, byste se cítili nepříjemně, vlastně tak trochu jako v již zmíněném pekle.

Kam s ní?

I když je to barva lásky, vyhněte se jí v ložnici, kde u citlivějších jedinců vyvolává nespavost. Naopak se bude hodit do kuchyně, a to zejména do takové, ve které stolujete, protože stejně jako oranžová podněcuje chuť k jídlu. Jelikož stimuluje aktivitu, dobře zafunguje v pracovně. Existuje mnoho odstínů červené, takže pokud do dětského pokoje vyberete světlejší nebo tlumenější tón, určitě bude reakce vašich potomků na ni zcela přiměřená. Pozor na to, že červená opticky zmenšuje vzdálenosti. Jestliže vymalujete protilehlé strany velkého pokoje ve tvaru obdélníku červenou barvou, bude místnost působit útulnějším dojmem. V případě, že tuto barvu zvolíte v malém pokojíčku, začnou vám stěny i strop „padat na hlavu“ a dostaví se nepříjemně stísněný pocit.

Doplňková

Rádi byste byt oživili, ale bojíte se větších ploch? Pak k červené přistupujte jako k barvě doplňkové. Uvidíte, jak i drobné zařizovací prvky rozzáří interiér a vyzvednou ho z průměru nudné šedi. Začít můžete třeba tím, že na sedačku v obývacím pokoji přidáte pár červených polštářů. Potřebujete dokoupit křeslo? Vyberte si model v červené barvě, která běžný kousek rázem promění v solitérní posezení. Jestli i tohle je na vás moc, sáhněte po červené dekoraci na stěnu či polici. Až vás přestane bavit, nebo zjistíte, že ve vás vyvolává nervozitu, není nic jednoduššího, než ji sundat a postavit či pověsit na její místo cokoli méně nápadného. 

S čím si rozumí?

Byť je červená barva jasně definovatelná, je také poměrně komplikovaná, a to ve smyslu snoubení s dalšími barvami. Počítejte s tím, že vedle ní bude masivní dřevo s nádechem červené nebo žluté, jako borovice, jilm nebo dub, vypadat bledě a nebude už tolik působit teplým dojmem, který je pro tento materiál typický. Vsaďte proto raději na kombinaci s tmavým až černým dřevem nebo naopak bělavým, které spolu s červenou navodí dojem elegance a luxusu. Nesmrtelná je kombinace, a to nejenom o Vánocích, červené a zelené barvy, jenž působí příjemným a svěžím dojmem. Vedle modré se naopak její excentričnost proměňuje v jakýsi vznešený klid. Stejně působí i s bílou. I když bychom mohli říci, že ji svou sytostí doslova zadusí, není tomu tak. Červená v kombinaci právě s touto barvou zůstává stále výrazným prvkem, ovšem již neovlivňuje své okolí přílišnou agresivitou, ale stává se důstojnější a stabilnější. A když už se blížíme k vánočním svátkům, nezapomeňte k ní v tento čas přidat zlatou nebo stříbrnou, díky nimž se promění v barvu slavnostní.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Dřevojas, J.A.P., Bonami

Vzbuzuje emoce, přitahuje pozornost a vyvolává i obdiv. Kdo? Přece červená! Vzbuzuje emoce, přitahuje pozornost a vyvolává i obdiv. Kdo? Přece červená! Vzbuzuje emoce, přitahuje pozornost a vyvolává i obdiv. Kdo? Přece červená!
Prohlédnout galerii (4)