zpět

Pusťte pozitivní energii i do svého domova!

Zařizování bydlení lze vyřešit mnoha způsoby. Buď si byt vybavíte zcela novým nábytkem, nebo si do něj pořídíte nábytek z výprodeje i bazarů, případně zkombinujete obojí. Ať už ale zvolíte jakýkoli postup, vždy by měl váš byt odpovídat nejenom trendům, ale hlavně tomu, aby se v něm vám i vašim blízkým dobře žilo.

Říká se, že interiér bytu či domu by měl vyzařovat pohodu a klid, které jsou v dnešní uspěchané době tolik žádané. Jenže někdy může být pohody a klidu tolik, že nás doslova převálcují a pak už se nám nechce dělat vůbec nic, například ani ráno vstávat. O víkendu to nejspíš zase takový problém nebude, ale ve všední den to může být pořádný oříšek. Budík nás sice probudí, ale že by dodal energii do nového dne, o tom si můžeme nechat leda zdát. Podstatě lépe fungují vizuální podněty – barvy.

Když koupelna zčervená

Kam ráno po probuzení zamíříte nejdřív? Obvykle to bývá koupelna. Dodejte jí červené prvky a uvidíte, jak vás vzpruží samotný pohled dovnitř ještě dřív, než si obličej opláchnete studenou vodou. Myslete ovšem na to, že červená ve velkém množství může naopak působit až agresivně. Pokud zvolíte například červený koupelnový nábytek, kombinujte ho s bílou sanitou a bílými obklady, vedle kterých červená barva zjemní, přesto zůstane stále výrazná. Při výběru barevného nábytku se zajímejte o kvalitní lakování, které by mělo obstát v zátěžovém prostředí, kde ho ohrožuje nejenom vlhkost, ale i střídání teplot. Energizující červenou můžete do stávající koupelny přidat i pomocí různých doplňků. Prostor rozzáří červené ručníky, zásobník na mýdlo, držák na kartáčky, kelímky, červené poličky, ale i předložka před vanu nebo sprchový kout.

Snídejte v zeleni

Zelená je svěží barva, která, vedle toho, že uklidňuje, v lidech obvykle vzbuzuje i dobrou náladu. Co vám radost po ránu rozhodně neudělá, je pohled na poničenou kuchyňskou linku zděděnou po příbuzných, kamarádech nebo předcházejících majitelích. Jestliže se rozhodnete pro novou linku, nebojte se vícebarevného provedení. Kombinací bílé a třeba právě zelené rozbijete barevnou monochromatičnost a místnost rázem získá novou atmosféru. Protože kuchyňskou linku „dělají“ dvířka, dobrou volbou je například akrylát T.acrylic, který, obzvlášť v barevném provedení, odolává blednutí barvy a také vlhkosti, jež je v kuchyni, kvůli vaření, každodenním jevem. Na barevné rozjasnění myslete, i když se rozhodnete pro „pouhou“ renovaci linky, třeba právě v podobě dvířek. Stejně jako v případě červené, i se zelenou je třeba zacházet opatrně. Věnujte jí v kuchyni místo, na kterém vynikne, ale mějte na paměti, že by neměla v prostoru převládat. Jinak se vám totiž může stát, že veškeré jídlo, které uvaříte, bude působit zeleně, o což rozhodně nikdo nestojí.

Vyžeňte smutek

Do nového dne s pozitivní náladou! Jenže to jde celkem špatně, když vašemu bydlení chybí barvy. Představte si modelovou situaci: stojíte před skříní a přemýšlíte nad tím, co si vezmete na sebe. Vlastně jste tak trochu bez nálady, protože i váš byt působí poněkud smutným dojmem. Sáhnete po prvním kousku, který vám padne do ruky. Jak myslíte, že se budete cítit v neutrálně laděném oblečení. Nic moc to nebude. A přesně to samé platí i o barvách v interiéru. Tak trochu fádní místnost si proto zaslouží oživení. Co třeba dveře ve žlutém provedení, což zafunguje jako energizující prvek, jenž vás povzbudí a pozitivně naladí. Nemusí to být pouze klasické interiérové dveře, ale také třeba dvířka skříní. Jde o to, že takto velká plocha je ideálním nosičem dominantní interiérové barvy. V povrchovém provedení z lakovaného skla navíc představuje prvek, který by neměl chybět v žádném moderním interiéru.

Obavy ze změn

Jsou lidé, kteří se změn nebojí. Naopak. Považují je za výzvu. A pak jsou lidé, kteří mají rádi své jisté a k jakémukoli kroku, jenž pro ně znamená určité vybočení za zažitých zvyků, se odhodlávají dlouho a s velkým sebezapřením. Tento postoj promítají nejenom do toho, jak žijí, ale také do toho, čím se obklopují, jak bydlí. Poznáváte se? Nic proti umírněnému vzhledu, ale určitě sami uznáte, že i ten si po čase zaslouží alespoň mírné oživení. V obývacím pokoji to můžete zkusit třeba s výraznou grafikou zalaminovanou pod sklem. Kvalitní dodavatelé používají na sklo speciální odolné UV barvy, takže se nemusíte bát toho, že vám obrázek za krátký čas vybledne. Je také pravdou, že aktuální trendy velí použití tmavých dekorů, ideálně v tmavém provedení. I v tomto případě je ale třeba myslet na určitý jasný prvek, který interiér takzvaně rozsvítí. Ideální je nejenom červená a žlutá, které jsou výrazné, ale ve správně zvoleném odstínu také zelená. 

Ložnice bez signálek

Výrazné signální barvy udělají v interiéru spoustu užitečné práce. Kam ovšem nepatří, je ložnice, která by naopak měla být zařízená v teplých příjemných tónech navozujících klid a pohodu, jež jsou pro relaxaci přímo žádoucí. Pokud přece jenom zatoužíte po jasnějších barvách, nejprve je vyzkoušejte na jednodušších prvcích, které se dají snadno vyměnit v případě, že vás bude například červená rušit a nedovolí vám v klidu usnout.

Barvy v dětském pokoji?

Pozor na ně! Je sice pravdou, že veselé barvy mají děti rády, ale na velkých plochách v pokojíčku mohou působit spíš rušivým dojmem. Pokud máte doma hyperaktivní dítko, rozhodně mu nepořizujte do pokoje červený nábytek, který podpoří jeho energii do míry, jež by se vám nemusela zrovna líbit. Červenou obecně dávkujte opatrně, místo ní se raději zaměřte na modrou, která uklidňuje.

Emma Hildová

Pusťte pozitivní energii i do svého domova! Pusťte pozitivní energii i do svého domova! Pusťte pozitivní energii i do svého domova!
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty