zpět

V Sakuře bude možné denně dobít devadesát elektromobilů

Projekt Sakura počítá s kapacitou elektroinstalace pro dobíjení třiceti elektromobilů současně. V případě potřeby tedy bude možné na směny nabít všech devět desítek vozů, na něž je dům dimenzován.

Projekt Sakura, pracující s principem visutých zahrad, si na své konto připisuje další unikum. Projekt o 67 bytech bude totiž disponovat technickou přípravou pro souběžný chod třiceti dobíjecích stanic pro elektromobily, přičemž celková kapacita podzemního parkoviště je devadesát míst. Nabití akumulátoru jednoho elektromobilu z nuly na sto procent trvá zhruba osm hodin, dobíjecí zařízení bude přitom fungovat na směny. V případě potřeby je tedy možné rozvést kabely ke všem parkovacím stáním a řídicí jednotka v centrálním rozvaděči pak už jen distribuuje energii podle toho, jak si kdo dobíjení zarezervuje. Za čtyřiadvacet hodin bude takto možné plně nabít všech devadesát automobilů, na které je dům dimenzován. Sakura tím poskytne všem obyvatelům možnost jezdit ekologicky na elektřinu.

Developer T.E tímto opatřením projekt přizpůsobuje budoucnosti, jejíž nedílnou součástí elektromobilita je. „Domníváme se, že nemá smysl v budově, jejíž životnost je v řádu stovek let, připravit pouze jednu nebo dvě dobíjecí stanice, když trend odklonu od spalovacích motorů směrem k elektrickým je zřetelný již nyní. Rozhodli jsme se proto, že Sakura bude připravena na situaci, kdy naprosto všechna auta v domě jsou na elektřinu a potřebují každý den doplnit svoje kapacity,“ komentuje vybavení domu partner skupiny T.E Martin Hubinger. „Největší benefit tohoto postupu pro vlastníky spočívá v tom, že dům předvídá vývoj situace v městské dopravě. To přispívá ke zvýšení a udržení hodnoty každé jednotky v čase. Skutečná potřeba dobíjet elektrická vozidla v letošním nebo příštím roce je nepochybně podstatně nižší, ale vědomí, že nejsme ani do budoucna ničím limitováni, je důležité,“ dodává Martin Hubinger.

Rozkvetlý bytový komplex, jehož dokončení je naplánováno na závěr roku 2018, vzniká v pražských Košířích. Koncept je pro svou netradiční formu spojení domu a zahrad zcela mimořádný, a to nejen v rámci České republiky, ale i celosvětově. Vedle implementace stoprocentní elektromobility jsou v Sakuře uplatňovány i další ekologické prvky a technologie směřující ke snížení energetických ztrát. 

V Sakuře bude možné denně dobít devadesát elektromobilů V Sakuře bude možné denně dobít devadesát elektromobilů
Prohlédnout galerii (2)