zpět

Ukvapený nákup se nevyplácí anebo správné dveře by měly být jak funkční, tak estetické

I když se vám to nemusí na první pohled zdát, dveře tvoří významný designový prvek interiéru. Jejich výběr tak ovlivňuje nejenom funkčnost, která má důležitý vliv na bezproblémový chod domácnosti, ale také estetické pojetí.

Dvakrát měř a jednou řež... Platí to v mnoha případech, ale hledáte-li správné dveře, ukvapenost opravdu není na místě. Než sáhnete po konkrétní variantě, měli byste velmi pečlivě zvážit všechny požadavky, které výběr správného modelu ovlivní.

V první řadě myslete na vnitřní výplň dveří, která musí reflektovat jejich zamýšlené umístění. Do nejméně frekventovaných prostor se hodí dveře s voštinovou výplní. Ta je sice levná, ale také toho moc nevydrží. Pro dveře mezi jednotlivými místnostmi v bytě či domě, jenž jsou běžně namáhané, je vhodná odlehčená děrovaná dřevotřísková deska. Ta je podstatně pevnější než voština. Dveře z této dřevotřísky jsou těžší, poskytují lepší izolaci proti hluku a mají delší životnost. Pro venkovní dveře se používá plná dřevotřísková deska, která je vysoce odolná nejenom proti klasickému opotřebení, ale také mechanickému poškození.

Namáhaný povrch

Pozornost věnujte i správnému povrchu dveří, jenž koresponduje s prostorem, ve kterém se budou používat. Pro běžné vnitřní interiérové dveře je proto vhodná fólie, která patří k levnějším materiálům. Máte-li malé děti, které rády buší hračkami do všeho kolem sebe, dveře nevyjímaje, vyberte střednětlaký laminát. Tahle varianta se vám vyplatí i v případě, že máte domácího čtyřnohého mazlíčka. Laminátové dveře jsou totiž nejenom odolné vůči drobnému mechanickému poškození, ale současně i dobře udržovatelné. Z dalších možností úpravy povrchu dveří se nabízí dýha nebo masiv. Tam ovšem musíte počítat s vyšší cenou.

Otevírání

Součástí dveří je také typ otevírání, který se odvíjí od prostorových možností. Nejčastější variantu představují otočné dveře zavěšené na pantech. Počítejte ale s tím, že vyžadují dostatek prostoru pro otevření. Pokud potřebujete šetřit místem, vhodným řešením budou posuvné dveře, které se umísťují na stěnu, nebo do stavebního pouzdra. Druhá možnost je instalačně náročnější, obvykle se používá buď při výstavbě, nebo rekonstrukci interiéru.

Estetický přístup

Ocelové zárubně příliš parády v interiéru neudělají. Lze je ale obložit speciálními, takzvanými obložkovými zárubněmi, což představuje poměrně snadný způsob, jak je sladit s dveřmi. Nejenom že ušetříte peníze, čas a práci, ale také nebudete muset řešit posouzení stavební úpravy statikem a povolení od majitele domu, které je nutné v případě vysekání původní ocelové zárubně. V menších místnostech se obvykle snažíme odlehčit celkové atmosféře použitím minimálního množství nábytku. Té příliš nepomáhají ani jasně definovatelné dveře s bytelnými zárubněmi. Designeři přišli s možností v podobě dveřního křídla, které se vsazuje do 3D pantů v nerezovém profilu upevněném ve stavebním otvoru tak, že je součástí plochy stěny. Navíc se dá povrch dveří barevně sjednotit s okolní stěnou, takže se stanou téměř neviditelnými.

Dveře s mnoha funkcemi

Kromě toho, že dveřmi uzavíráme konkrétní prostor, mohou mít ještě další rozměr. Když je v šatně nebo koupelně osadíte praktickými prvky s úchyty, poslouží například jako věšáková stěna. Obzvlášť v malém prostoru by byla škoda takovou prázdnou plochu nevyužít. Pokud jde o dveře do koupelny, určujícím kritériem výběru by měl být materiál. Velmi vhodné je sklo, laminát, případně jejich kombinace. Jde o to, že sklo odolává vodě, páře i střídání teplot. Používá se kalené bezpečnostní sklo, které se nerozbije ani při případném uklouznutí v koupelně a pádu na dveře. Nemusíte se bát ani toho, že je průsvitné. Obvykle bývá upravené tak, aby zachovalo intimitu tohoto prostředí. Skleněné dveře uplatníte i v tmavých předsíních nebo místnostech, kam s jejich pomocí dostanete více přirozeného světla. Sklo je velmi kreativní materiál, dá se s ním pracovat na mnoho způsobů, vyrábí se v mnoha dekorech, pro aplikaci motivů se používají různé techniky - od pískování a gravírování, přes laser až po digitální tisk nebo sítotisk. Skleněné prvky budou slušet i dveřím do obývacího pokoje nebo do kuchyně. Jiná věc jsou dveře do pracovny a ložnice, které by měly být plné, aby ztlumily veškerý hluk z dalších částí bytu.   

A co podlaha?

Lidé často řeší otázku, zda by měly nové dveře barevně ladit s podlahou. Není k tomu důvod. Jednak se vám asi nejspíš nepodaří trefit do stejného odstínu, a pokud ano, celek by mohl vypadat poněkud nudně. Takže zapomeňte na barevný soulad a zkuste to cestou příjemného kontrastu. Je ovšem třeba si dát pozor na to, aby struktura materiálu byla stejná nebo alespoň hodně podobná. Podlaze v tmavším odstínu budou slušet světlejší dveře. Tak bude celek působit příjemně osvěžujícím dojmem.

 

Text: Emma Hildová

 

Ukvapený nákup se nevyplácí anebo správné dveře by měly být jak funkční, tak estetické Ukvapený nákup se nevyplácí anebo správné dveře by měly být jak funkční, tak estetické Ukvapený nákup se nevyplácí anebo správné dveře by měly být jak funkční, tak estetické
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty