zpět

Ať je zima nebo léto, krásná chalupa nám poslouží na víkendový odpočinek

Chataření a chalupaření zažívá opět svůj boom. Snad každého láká víkend mimo město, kde si úžasně vyčistí hlavu. Jenže odpočinek vyžaduje i určité pohodlí. To ovlivňuje i zařizování našich rekreačních objektů. Jak tedy na to?

Základní pravidlo pro zařízení chalupy či chaty je jednouché – interiér musí být jiný než ten, jaký máte doma. Na venkov si jedete odpočinout od každodenní reality, a proto ani pro vaši psychiku není dobré být obklopen stále stejným nábytkem či předměty.

Volte věci, které mají duši

Na chalupu se vám přesně hodí ty předměty, které jste si doma zakázali. Máte staré hodiny po babičce nebo hrníčky, kterým chybí zbytek servisu? Sem s nimi. Nebojte se také navštívit bazar č bleší trh.

Hlavně žádné haraburdí

I když vintage styl miluje vše staré, určitě je třeba brát to trochu s rezervou a nedělat si z chalupy skladiště věcí, které již nepotřebujete. Na takové věci můžete vyčlenit sklep či půdu. Nebo je rovnou odvézt do sběrného dvora.

Rozhodně na chalupě nepoužívejte starý prosezený gauč, na kterém se vám špatně odpočívá. Vždyť chalupa má být místo, kde je vám dobře, a to po všech stránkách. Proto starý gauč vyhoďte a pořiďte si takový, který vám bude vyhovovat a na který se budete těšit už cestou z města.

V hlavní roli dřevo

Dřevená podlaha, stoly, skříňky i kuchyně. To je přesně to, co vaše chalupa potřebuje a co jí sluší. Bojíte se, že vaše rodina podlahu poničí podrážkami bot? To vůbec nevadí. Vždyť právě tyto malé rýhy dodají vaší chalupě tu správnou patinu a domácí atmosféru. Pokud byste se ale opravdu raději rýhám vyhnuli, zvolte na dřevěnou podlahu olej. Rýhy tak nebudou tolik vidět.

Dejte důraz na pohodlí

Jak už bylo řečeno, na chatu si jezdíte především odpočinout. Pokud si ale rádi zvete rodinu a přátele a nechce se vám stále umývat hory nádobí, nebraňte se pomocníkovi v podobě myčky. Pokud nechcete „rozbít“ styl chalupy moderními spotřebiči, kupte si vestavěnou myčku. Dvířka pak můžete zvolit ve stejném stylu a barvě, do jaké máte laděn zbytek kuchyně.

Klasické barvy

Vintage styl rozhodně neexperimentuje s barvami. To platí jak pro dřevo, tak pro textil. Kromě dřeva je proto vhodná barva bílá či červená.

 

 

Christine Pölderlová