zpět

Moderní, funkční, příjemné. To jsou trendy v bydlení nejenom pro rok 2018

Trendem letošního roku jsou moderní, funkční a příjemné interiéry, které mají za úkol vytvářet ještě lepší prostředí pro život a komunikaci. Designéři kladou důraz i na praktičnost a zařízení s ohledem na životní prostředí.

Pryč jsou přehnaně zdobné, až excentrické a především nákladně zařízené prostory. Vize nepracuje s leckdy zbytečným vynakládáním finančních prostředků, ale spatřuje potenciál v již existujících věcech, které získávají nové využití. 

Mít k sobě blíž

Vlastně už to tady kdysi bylo. V jednom obytném prostoru se vařilo, scházela se v něm rodina, přátelé, odpočívalo se a leckdy i spalo. To neznamená, že byste se měli vzdávat ložnice nebo dalších pokojů. Co se proměňuje, je obývák spojený s kuchyní, který designeři vylepšili různými zónami využívajícími “hluché“ kouty. Jednotlivé plochy od sebe často oddělují jenom vhodně nasměrovaná světla, zelené stěny sestavené z interiérových rostlin nebo paraván. Členové rodiny se tak mohou těšit z určité míry soukromí a přitom být ve středu společenského dění. 

Barevná paleta 2018

Trendy kombinaci představuje směs zelených a hnědých odstínů, které doplňuje modrá, bílá, černá, tmavě červená barva, jemné tóny oranžové a sytá žlutá. Zemité tóny interiér zútulňují a zateplují. Příjemné detaily kovově šedé nebo zlaté barvy krásně zvýrazňují moderní barevné schéma, aniž by narušily barevné pojetí vyjadřující klid a pohodu. Impozantní měď a bronz jsou stylové materiály, které dodávají modernímu bydlení vřelost a nezbytný esprit. Nic nezkazíte, pokud použijete také bílou nebo šedou barvu či odstíny tmavě purpurové, barvy vyzrálého červeného vína, případně terakota odstíny.

Materiály

V malých prostorách se stále uplatňuje přírodní dřevo ve světlé barvě. Jedním z trendů roku 2018 je ale tmavé dřevo, které do interiéru vnese čokoládově hnědé odstíny, jenž mu dodávají nádech luxusu. Do popředí se dostává i korek, jak ho známe z použití na podlahy. Návrháři šli ovšem ještě dál, takže ho v tomto roce najdete i na dveřích šatních skříní, anebo jako obložení na zdi. Objevuje se kov, a to nejenom jako doplněk, ale i nábytek, který ve spojení s dřevem a měkkými textiliemi dodává interiéru moderní vzhled. Kůže je v interiéru přítomna hlavně na sedacím nábytku, nově ji můžete najít i na interiérových doplňcích jako jsou kliky, různé držáky, kožené tapety a podobně. Nechybí přírodní kámen, mramor a žula, které tentokrát dostaly v interiéru zelenou hlavně jako zdobné prvky.

V jednoduchosti je krása

Tak tohle přísloví by se mělo tesat do kamene. Uvidíme, jak si s ním právě začínající rok poradí. Každopádně jednoduchost linií a tvarů je dalším trendem nového období. Čekejte mírně zakřivené úhly a nekomplikovanou čistou geometrii v elegantním provedení. Ke slovu se dostane minimalismus, stále bude mít co říct skandinávský styl a retrodesign. Z prostoru zmizí zbytečné poličky a doplňky, na které se jenom práší. Jednoduše zařízený interiér vytváří pohodu, nerozbíjí pozornost mnoha různými směry a nejspíš bude vítaný i po praktické stránce. Snadno se totiž uklízí.

Finančně dostupné nápady a originalita

Nakoupit všechno nové a drahé, když se nám nelíbí to staré, umí každý. Zkusme to pro tentokrát jinak. Třeba hledáním nových barevných kombinací s existujícími dekorativními doplňky, kreativním mícháním různých textur, recyklací a použitím nápadů, které stojí pár korun. Takové jsou totiž moderní trendy, které dodávají interiéru unikátní styl. Takže zapomeňte na to, že si vyhlédnutou věc můžete dovolit koupit a zkuste si ji vyrobit. Uvidíte, že k ní budete mít mnohem vřelejší vztah než ke koupenému kousku.

Zeleň

Už jsme zmínili, že bydlení roku 2018 se ponese v duchu ekologie a šetrného přístupu nejenom k životnímu prostředí, ale i k vlastní peněžence. A to je chvíle pro interiérovou zeleň, která dotváří příjemné a pohodlné bydlení. Zajímavou možnost představují takzvané zelené stěny, které mohou opticky rozdělovat místnost, anebo vkusně zakrýt nevyužitou stěnu. Snad v žádném bytě nechybí květináče umístěné na parapetu, poličce nebo skříňce. Nevzhledný kout ale mohou rozsvítit i malé stromky v květináči stojícím na podlaze. Krásně budou vypadat například citrusy, které vašemu interiéru dodají středomořský nádech. Nádoby s rostlinami se dají také zavěsit do prostoru, a  to jak klasicky, tak „hlavou“ dolů. Kromě květináče lze využít i skleněné aerárium - závěsné koule, které osazené drobnou zelení vypadají velmi efektně.


Emma Hildová

Moderní, funkční, příjemné. To jsou trendy v bydlení nejenom pro rok 2018 Moderní, funkční, příjemné. To jsou trendy v bydlení nejenom pro rok 2018 Moderní, funkční, příjemné. To jsou trendy v bydlení nejenom pro rok 2018
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty