zpět

Deset důvodů proč si pořídit kvalitní bezpečnostní dveře

Domov znamená oázu bezpečí, do které je nepovolaným a nezvaným vstup zakázán. Jenže jsou tací, kteří se vás ptát nebudou a naruší zónu vašeho soukromého prostoru bez váhání. Obvykle se jim to podaří kvůli nevhodným či nedostatečně vybaveným vchodovým dveřím. A jak jsou na tom ty vaše?

Je smutnou pravdou, že zloději už nečekají na prázdný byt a klidně vás navštíví, zatímco spíte. Ve dne jim nedělá problém si vyhlédnout seniory, ke kterým se vetřou pod různými záminkami, aby je mohli okrást. Že se vloupají do prázdného bytu, když jste na dovolené nebo v práci, či dokonce „jenom“ na návštěvě, případně za domem na zahradě, je už tradice. A to nejsou jediné důvody, proč je dobré uvažovat o kvalitních bezpečnostních dveřích.

1.Nevypáčíte je, ani nevysadíte

Standardní dveře jsou lehkou překážkou i pro průměrně fyzicky zdatného jedince. Abyste snížili možnost vloupání, měli byste si opatřit takové dveře, které splňují parametry minimálně 2. nebo 3. bezpečnostní třídy. Sem se řadí dveře s bezpečnostními prvky jako je například tříbodový hákový zámek, tři plynule seřiditelné závěsy a tři pasivní čepy tvořící zábranu proti vysazení nebo vypáčení. Takové dveře pak snižují riziko vykradení bytu či domu až o 80 procent.

2.Neprokopnete je

Zloději se s přístupem do bytu lidově řečeno nemažou a snaží se dovnitř dostat tím nejsnadnějším způsobem, prokopnutím. Proto je při výběru vchodových dveří třeba dbát na vhodnou volbu materiálu výplně a jejich konstrukci. Bezpečnostní dveře se obvykle vyrábějí z kovu, ale mohou být i dřevěné s masivním rámem a s výplní z plné dřevotřísky.

3.Protipožární

Nebezpečí vám nehrozí pouze od nenechavého jedince, ale také od ohně. Požár může propuknout nejenom ve vašem bytě, ale také v bytech sousedů, kdy nejste schopni ovlivnit, jak rychle se rozšíří.  To se týká zejména panelových a činžovních domů, ve kterých žije větší počet lidí, jejichž byty mohou být vybavené snadno vznítitelnými materiály. A co teprve kuřáci, kteří často nedbají na to, že horký popel upadl na sedačku s hořlavým potahem, případně kouří v posteli, kde mohou usnout a podobně. Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro pořízení vstupních bezpečnostních dveří, zajímejte se i o to, jakou nabízejí protipožární ochranu. V ideálním případě by měly ohni odolat alespoň po dobu 30 minut.

4.Nepropustí nebezpečné zplodiny a výpary

Protipožární ale i bezpečnostní dveře je možné a také vhodné doplnit o kouřotěsnou funkci, konkrétně vytvořit tzv. kouřotěsný uzávěr – protipožární dveře osazené v protipožární obložkové zárubni, protipožární rámové prosklené stěně nebo kovové zárubni (musí splňovat náležitosti pro požární uzávěr dané odolnosti). Kromě vstupních dveří tento uzávěr oceníte u dveří do kotelny či garáže, kterými tak neprojdou výfukové či jiné zplodiny.

5.Blahodárné ticho

Po příchodu z práce si obvykle potřebujeme odpočinout a hluk je tedy značně neoblíbenou veličinou. Mezi jednotlivými místnostmi vyřeší ticho zvukotěsné dveře se speciální konstrukcí doplněnou o zvukově izolační prvky. Je jasné, že příliš klidu nepřidá ani rámus doléhající do bytu ze společných prostor domu, bouchání výtahu a další, podobně rušivé situace. Proto u bezpečnostních dveří vyžadujte také zvukovou izolaci, díky které si užijete volno v klidu.  

6.Zamezí úniku tepla, a nejenom to…

Vchodové dveře často rozdělují prostory s rozdílným klimatem/teplotou a vlhkostí vzduchu. Při výběru dveří proto berte v úvahu i tuto možnost a poptávejte dveře, které jsou opatřené nátěrem proti pronikání vlhkosti a úniku tepla.

7.Soulad s interiérem

Dveře byste měli v první řadě vybírat podle praktických funkcí. Abyste s nimi ale byli stoprocentně spokojení, je třeba je sladit s ostatními dveřmi v interiéru. Řada výrobců dnes umožňuje dvojí design, tedy z vnitřní části takový, který bude vhodný ke stávajícímu zařízení bytu a z druhé, venkovní strany, mohou být dveře opatřené dekorem, který vyhovuje jednotnému stylu ostatních vchodových dveří v domě. Kromě sladění s povrchem nezapomínejte také na kování, které by mělo odpovídat ostatním interiérovým dveřím.

8.Zárubně

Jestliže jste se právě nastěhovali do nového bytu nebo domu a od výměny vchodových dveří za bezpečnostní variantu vás odrazuje představa bourání zárubně, zkontrolujte typ vaší stávající. Existuje totiž univerzální kovová zárubeň, která je určena jak pro jednopolodrážkové, tak pro dvoupolodrážkové dveře. Tu je pak možné osadit dveřmi s lepšími parametry i bez nepříjemného bourání.

9.Nevítaní hosté mají smůlu

Moderní technologie čím dál více zasahují do našeho života. Nevyhnuly se ani bezpečnostním dveřím, které povyšují na mnohem sofistikovanější úroveň. K této variantě si tak můžete pořídit například digitální kukátko se záznamem pohybu, které přenáší obraz na malý monitor. Díky tomu i z větší vzdálenosti rozpoznáte, kdo stojí za dveřmi, aniž byste se museli naklánět ke kukátku. Po zazvonění na zvonek se obraz zaznamenává na paměťovou kartu, takže i v případě vaší nepřítomnosti je zpětně možné zjistit, kdo se u vašeho bytu pohyboval.

10.Ztráta klíčů vás už nemusí trápit

Nejenom rodiče malých dětí vědí, co za starosti je kolem ztracených klíčů. Jenže dveře se dají zamykat i podstatně modernějším systémem na principu dálkového ovládání. Takový chytrý zámek se ovládá pomocí bezdrátové klávesnice, smartphonu nebo otiskem prstu. Kromě toho, že nemusíte mít klíče, můžete své dveře zamykat i z větší vzdálenosti a vždy si ověřit, že jste nezapomněli zamknout. Pokud tak úplně moderním technologiím nevěříte, není nic snadnějšího než je spojit s mechanickým vícebodovým zámkem.

 

Emma Hildová

Deset důvodů proč si pořídit kvalitní bezpečnostní dveře Deset důvodů proč si pořídit kvalitní bezpečnostní dveře Deset důvodů proč si pořídit kvalitní bezpečnostní dveře
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty