zpět

Skočte do toho po hlavě, aneb jak si vybrat bazén?

Leden je již ve své polovině a mnozí z vás už začínají myslet na jaro a dumat o tom, co udělat se zahradou. Velkým lákadlem je samozřejmě bazén. Kdo by se nechtěl za horkých letních dní osvěžit na vlastní zahradě? Určitě každý. Jaký bazén ale vybrat? Poradíme vám.

Je z čeho si vybírat

Při výběru bazénu byste měli v první řadě vědět, k čemu a jak často ho bude vaše rodina využívat. Dnešní nabídka totiž zahrnuje desítky bazénů různých konstrukcí (plastové nebo dřevěné s fóliovým vyložením, samonosné z PVC, ocelové s plastovou výstelkou, laminátové, masivní betonové, železobetonové na principu ztraceného bednění z polypropylenu) a není těžké sáhnout vedle.

Jakou velikost zvolit?

Pro kondiční plavání stačí rozměr 2,5 x 4,5 m a protiproud. Pro rodinné koupání je třeba bazén velký nejméně 6 x 3 m. Minimální hloubka bazénu by měla být okolo jednoho metru, zcela dostačující pro plavání dospělých je 1,2 – 1,3 m. Pokud máte rodinu a plánujete, že se v bazénu budou koupat i vaše děti, určitě neuděláte chybu, zvolíte-li postupné snižování dna, tedy zvyšování hloubky bazénu. To znamená, že děti vlezou do bazénu na té straně, kde stačí, a vy na jeho druhé straně budete moci v klidu plavat tak, jak to vyhovuje vašim potřebám.

Výběr bazénu a jeho velikost samozřejmě značně ovlivní finance, které do koupi a výstavby můžete investovat. Pokud ale z finančních důvodů pro své potomky pořídíte bazén o hloubce jeden metr, zaručujeme vám, že si budete po pár letech „rvát vlasy“.

I tvar je důležitý

Už dávno neplatí, že bazén musí být pouze obdélníkový. Dnešní možnosti vám naprosto ohromí. Tvar bazénu může vyřešit i váš problém s nedostatkem prostoru v zahradě.

Pokud přece jen zvolíte klasiku a vybudujete bazén ve tvaru obdélníku, ušetříte mnoho financí při jeho následném zastřešení.

Kam s ním?

Díky moderním technologiím již k výstavbě bazénu nepotřebujete rovný povrch. Bazény lze usazovat i do mírných svahů a prakticky do všech terénů. Důležitou roli v umístění bazénu hraje především dostupnost přívodu vody, kanalizace a elektrické rozvody.

Pokud vás trápí, že je do vaší zahrady vidět přímo z ulice nebo od sousedů, kvůli čemuž nemáte u bazénu dostatek soukromí, zkuste popřemýšlet o menší zídce či živém plotu, který omezí pohled „nezvaných očí“. Pořiďte si také letní plachtu na ochranu bazénu proti nečistotě a zimní plachtu pro eliminaci řas. Díky tomu se vám na jaře bude bazén lépe dostávat do provozu.

Musíte samozřejmě počítat s tím, že koupí a stavbou práce nekončí. O bazén je třeba se pravidelně a dobře starat. Ale o tom zase někdy příště…

 

Christine Pölderlová

Podobné projekty