Intimní prostor, o kterém se příliš nemluví – toaleta

Intimní prostor, o kterém se příliš nemluví – toaleta

Součástí správného fungování lidského těla jsou procesy, kterým se věnujeme v nejmenším prostoru v bytě. Asi nejspíš proto se „onou místností“ nechlubíme a tak trochu na ni pozapomínáme i při zvelebování interiéru. Přitom také na toaletě to může vypadat nejenom čistě, ale i hezky.

I když je tohle téma častým cílem vtipkování, navíc leckdy dost otřepaného, málokdo si dnes dokáže představit život bez toalety. A to nejenom kvůli základním potřebám, ale třeba i kvůli tomu, že to bývá jediné místo, kde můžeme být, zejména v malém bytě, alespoň chvilku sami.

Moderní versus tradiční

Mísa připevněná na zemi je už natolik tradiční, že dnes dokonce spadá do kategorie retro designu. Kdo fandí tomuto stylu a chce být in, měl by si k ní ještě pořídit nádržku na vodu instalovanou u stropu. Pravdou je, že nadšení z vás nejspíš opadne už při prvním úklidu. Jde o to, že nečistoty zachycené mezi okrajem toalety a podlahou se velmi špatně odstraňují, navíc šrouby, kterými je toaleta přichycená, při kontaktu s mokrým mopem časem rezaví. Z toho je jasné, že i když se budete snažit vytírat pravidelně, pořád bude WC působit dojmem, že úklidu zas tak moc nedáte.

Druhou možnost představuje mísa rovněž instalovaná na podlahu, ale se splachovací nádrží připevněnou v její zadní částí, tzv. kombi klozet.

Moderním řešením je zavěšené WC s nádrží instalovanou pod omítkou, pod kterou bez problémů vytřete a máte vždy perfektně uklizeno. Zbytečné jsou i obavy, že se mísa pod vámi utrhne. Závěsný typ bez problémů zvládne až 400kilovou zátěž.

Kvalitní design – méně práce

Při vybírání toaletní mísy věnujte pozornost i jejímu vnitřku. Vyplatí se vám to především kvůli úklidu. Kromě toho, že se mísy vyrábějí z glazované keramiky, která sama o sobě chrání před usazováním nečistot, výrobci se zaměřují i na vlastní povrchové úpravy, díky kterým se například zbavíte věčného čištění vodního kamene.

Všímejte si i splachovacího systému. Vzhledem k neustále rostoucí ceně vody se bude hodit úsporná varianta v provedení malé a velké splachování, anebo systém start/stop, při kterém prvním zmáčknutím začnete splachovat a druhým vodu zastavíte. Vlastní splachování je buď hluboké, kdy je ve vnitřním prostoru vidět pouze hladina, anebo ploché, tedy s plochou a hladinou až pod ní. Takové mísy jsou vhodné pro optickou kontrolu stolice, proto se uplatňují zejména ve zdravotnických zařízeních. Dají se ale pořídit i do běžného domácnosti. Hluboké splachování je ovšem lepší na údržbu. Existuje technologie bez splachovacího kruhu, kdy se okraj mísy vyznačuje absencí dutin či jinak obtížně dostupných míst, která se špatně čistí, takže se v nich usazuje špína. Takto upravené mísy jsou proto mnohem hygieničtější.

Posaďte se

Zajímavou kapitolu představuje WC sedátko. Nejlevnější modely se vyrábějí z termoplastu a nepatří zrovna k nejtrvanlivějším. Navíc žloutnou, takže opět nepůsobí nijak přívětivě ani po xtém pečlivém čištění. Raději proto dejte přednost duroplastu či sedátkům z MDF desky. Při umístění toalety vedle ložnice zvažte sedátko s pomalým sklápěním, kdy vás nebude budit prásknutí prkénka při každé noční návštěvě toalety ostatních členů rodiny. Prodávají i antibakteriální varianty s povrchem napuštěným nanostříbrem, které zaručuje vysokou hygienu místa.

Nenápadný bidet

Když jsme řekli A, musíme říct i B, které v tomto případě představuje bidet. Na první pohled vypadá jako další toaletní mísa, ovšem se zcela jiným účelem, a sice k osprchování a usušení intimních partií bezprostředně po použití toalety. Vzhledem k tomu by měl být umístěn hned vedle toaletní mísy, abyste se mohli jenom přemístit. Jenže obzvlášť v městských bytech je takové uspořádání - vzhledem k velikosti prostoru toalety -  v podstatě neproveditelné. V žádném případě to ale neznamená, že byste si bidet nemohli pořídit. Právě pro tyto účely výrobci spojili toaletu a bidet v jeden výrobek, který vypadá jako klasická mísa, od níž se liší pouze integrovanou vnitřní sprchou. Dokonce ani není nutné si pořizovat novou mísu, postačí jenom takzvané bidetovací sedátko s ovládacím panelem. Tento typ sedátka přejímá funkce bidetu, můžete si u něj nastavit teplotu vody, sušení, intenzitu proudu. K dokonalé hygieně přispívá i automatické mytí trysek po ukončení očisty. Co také nejspíš přivítáte, je vyhřívání sedátka. Instalace tohoto doplňku nevyžaduje žádné stavební úpravy. Důležitý je pouze přívod vody a elektrická zásuvka. 

Domácí pisoár?

Toto zařízení pro pány, kteří si potřebují odskočit „na malou“, je obvyklé především na veřejných místech a jen zvolna si razí cestu do domácností. Ženy s více muži v rodině si ho ovšem nemohou vynachválit, protože jim velmi usnadňuje úklid. Chlapi, jak známo, chodí na malou ve stoje a občas se netrefí. Když k tomu přidáte zvednuté prkénko, oheň je na střeše. A přesně tohle všechno s pisoárem odpadá. Domácí varianta je pochopitelně menší než klasická „mušle“, prodává se s poklopem a může být vybavena elektronickým splachováním. Pro pisoár budete potřebovat připojení na odpad o průměru 40 až 50 mm a přívod vody.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Ravak, Jika

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!