zpět

Dodejte svému obýváku tu správnou šťávu

Zařizování obývacího pokoje se může – vzhledem k široké nabídce obchodů a showroomů – jevit jako snadný úkol. Ale jakmile se do toho pustíme, rychle zjistíme, že zas taková legrace to není. Obzvlášť, když nechceme, aby náš obývací pokoj vypadal jako z letáku obchodního domu. Poradíme vám, jak tomu předejít a prostoru dodat i správnou šťávu.

Způsobů, jak dodat obýváku styl, je mnoho. Vždycky ale platí, že byste se měli držet jedné z možností, aby ve výsledku tento prostor nepůsobil zmateným dojmem, v němž dobré nápady nevhodně skloubené dohromady napáchá více škody než užitku.

Na první pohled

Platí, že vyhrává interiér, jemuž majitel dopřál onu pověstnou třešničku na dortu, doplněk, který upoutá pozornost na první pohled, hned jak vejdete do místnosti. Méně finančně nákladnou možnost představuje zvýraznění stěn. Přesněji řečeno jedné, kterou vymalujete odlišnou barvou, přidáte grafický vzor, anebo nalepíte zajímavou tapetu. Taková stěna může také posloužit k prezentaci sbírky obrazů či jiného výtvarného umění, anebo rodinných fotografií, ztvárněných profesionálním fotografem a kvalitně zarámovaných.

Pohoda, jazz

Pokud jde o sedací nábytek, obvykle vybíráme ve variantě sedací souprava, tedy sedačka plus křesla. Proč ne?! Určitě se na trhu dají najít soupravy, které jsou nejenom designově zajímavé, ale také pohodlné. Vtipným řešením ovšem může být samostatná sedačka, kterou doplníte relaxačním křeslem - ať už v klasickém tvaru nebo ušákem, kterému se také přezdívá čtenářské křeslo. Moderní varianty mají spoustu vychytávek. Nejenom, že se dají otáčet dle potřeby, ale také různě naklápět. Pro ještě pohodlnější sezení si k nim ovšem nezapomeňte pořídit podnožku, abyste si mohli natáhnout nohy. Při výběru sedačky i křesel je důležité myslet na barevné sladění. Nevyhýbejte se ani kontrastu, který obývák promění v osobitý interiér. Opět ale platí, že by se v prostoru neměly objevit více než tři základní barvy.

Sázka na textil

V jednoduchosti je krása. A tahle pravda platí za všech okolností. Někdy stačí málo, aby se místnost změnila k lepšímu i bez vynaložení spousty práce a finančních prostředků. Dobrou službu odvedou závěsy, které můžete střídat třeba podle ročního období. Sedačce bude slušet nový přehoz, jímž skryjete fakt, že má už třeba lepší léta za sebou. Osvědčeným tahem na branku jsou polštářky v atraktivních potazích. Jestliže se rozhodnete použít stejnou látku na více plochách, měli byste tomu přizpůsobit i výběr vzoru a vybírat drobnější motivy. Zajímavě může vypadat spojení velkých geometrických obrazců na závěsech s menšími na přehozech, polštářích apod. Koberce ode zdi ke zdi nahrazují kusové koberečky, což je další možnost, jak oživit interiér. Navíc s jejich pomocí snadno vymezíte v místnosti zóny.

Stěhujte

Nikoli jinam, ale v obývacím pokoji. K novému interiérovému „looku“ totiž leckdy dopomůže například i jen přesunutí sedačky, ať již ke zdi nebo do prostoru, jiné rozmístění nábytkových skříněk, odlehčení interiéru od zbytečného nábytkového vybavení. Pokud vám to dispozice pokoje, především dveří a oken, umožňuje, můžete zkusit postavit nábytek zcela opačným způsobem, než byl původně. Variant je spousta a navíc vás taková změna nebude stát ani korunu. Jen trochu fyzické námahy.

Designový kousek

Věci časem dosluhují. Některé si zaslouží renovaci, která se cení o to víc, když se do ní pustíte vlastníma rukama, jiné je třeba vyměnit za nový model. A tady se naskýtá příležitost k umístění zajímavého designového doplňku. Může to být třeba originálně řešený konferenční stolek, červená knihovna, kterou postavíte mezi bílý nábytek, ikonická lampa anebo designový radiátor, který se dá pověsit nejenom na zeď, ale také postavit do prostoru. Jestliže se rozhodnete pro větší nábytkový modul, zůstaňte u jednoho kousku, abyste zbytečně neroztříštili pozornost více směry, což ve výsledku může být spíš kontraproduktivní a působit poněkud zmateně.

Zbavte se chaosu

Jsou obýváky, kde to bude vypadat jak po výbuchu, i kdybyste v nich uklízeli dvakrát denně. Nenechte si proto přes hlavu přerůst zbytečnosti povalující se po konferenčním stolku, skříňkách či poličkách. Pořiďte si úložné boxy, které se dají sehnat i v zajímavém designu, takže za pár korun získáte vychytaný a hlavně praktický doplněk. Ukliďte do nich všechno, co nepoužíváte, vzpomínky z cest, dárky od přátel, rodiny. Uvidíte, jak se obývací pokoj provzdušní a bude působit mnohem svěžejším dojmem.

 

Text: Emma Hildová

Foto: BoConcept, Bonami

 

 

 

Dodejte svému obýváku tu správnou šťávu Dodejte svému obýváku tu správnou šťávu Dodejte svému obýváku tu správnou šťávu
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty