zpět

Moderní koupelna vyžaduje pečlivé plánování

Stejně jako šaty dělají člověka, jak o tom zpívali Voskovec s Werichem, koupelnu dělají obklady a dlažba. Měly by se vám nejenom líbit, vzájemně mezi sebou ladit, ale také si rozumět se stávajícím interiérem. Z čeho všeho můžete vybírat?

Technologický pokrok kráčí kupředu mílovými kroky v mnoha oborech. Jedním z nich je i digitální tisk, jenž úzce souvisí s obklady a dlažbami. Moderní řešení totiž nabízí stále sofistikovanější povrchy, jejichž design už dávno nepředstavuje pouze hladkou plochu s výběrem několika barev, ale naopak si můžete vybírat z nepřeberného množství grafických ztvárnění napodobujících například dřevo, kámen, beton, ale také třeba kov či další materiály. Designeři ovšem myslí i na majitele koupelen v rustikálním stylu. Milovníci přírody ocení kamenné povrchy, které jsou téměř k nerozeznání od skutečných. A dokonce se objevují i obklady, které připomínají texturu látek. Zařídit si tak můžete „pletenou“ koupelnu, potaženou manšestrem anebo koberec na zemi, pochopitelně nikoli pravý, ale natištěný na dlažbě. Taková koupelna působí originálně a navíc vytváří příjemnou zateplenou atmosféru, což je pro interiér, který slouží k relaxaci, velké plus.

Ladné propojení

Světu má stále více co říci minimalismus. Ten si rozhodně nelibuje v příliš komplikovaném řešení. Proto zvolte základní linii, což mohou být barvy, kombinace velikostí dlaždic, nebojte se přidat kontrast v podobě zdánlivě neslučitelného materiálu. Uvidíte, že takové dřevo a kámen vedle sebe vypadají naprosto báječně. Jde jenom o to, abyste použili maximálně tři barvy a vzory. Celek tak bude působit harmonicky a relaxačně, což je přesně ten stav, kterého byste měli dosáhnout.

Jaké barvy

Co jiného patří do koupelny, než příroda. Proto vybírejte hlavně přírodní barvy, případně neutrální. Ještě stále se objevují šedé tóny, do popředí se dostávají zemité odstíny, pískové, béžové či barvy vody a moře. Hodně záleží na dispozici koupelny, její velikosti. Koupelna se často umísťuje do nejmenších místností bez oken. V takovém případě by měly dostat přednost světlé pastelové barvy. A naopak. Nezapomeňte, že vaším cílem je vytvořit útulný a příjemný prostor, ve kterém se vám bude skvěle relaxovat. 

Jde to i jinak

Obklady nemusí být pouze hladké. Zajímavý vzhled jim dodá plastičnost 3D efektu. Trojrozměrný formát předvádí originální hru stínů a místnost tak dostává nevšední podobu. To oceníte zejména v jednoduchém prostoru, kde by jinak nebylo příliš šancí na zajímavou proměnu. Je třeba si ale dát pozor na to, že 3D efekt vyžaduje pro své „představení“ dostatečně velkou plochu. Jedině tak se projeví v plné parádě.

Nepodceňujte velikost

Obklady a dlažby se dnes dají sehnat v mnoha velikostech. Pokud se rozhodnete pro atraktivní motiv, věnujte mu dostatečnou plochu, která dá vyniknout jeho kráse. Vhodné jsou formáty o velikosti 30 x 60 nebo 30 x 90 cm. Dají se ale sehnat i rozměry 80 x 80 cm a dokonce se prodávají obklady a dlažby ve formátu 3 x 1 metr. Kromě toho, že jsou z hlediska designu nadčasové, jsou také praktické. Aplikované na zdi či zemi tvoří minimum spár, ve kterých se často usazují různé nečistoty a někdy i plísně. Tohle řešení je ovšem ideální zejména pro velkou koupelnu. Do malého prostoru jsou velkoformátové obkladačky naprosto nevhodné. Lépe se zde bude vyjímat například řezaná mozaika, která se prodává v dílcích od velikosti 2,5 x 2,5 cm výše.

Trocha geometrie

Designery neinspiruje pouze příroda, ale také exaktní vědy, v tomto případě matematika. Kromě klasických čtverců je stále oblíbený tvar šestiúhelníku, tedy hexagon, a motivy patchworku. Geometrické tvary umožňují pohrávat si s prostorem a logickým uspořádáním jednotlivých zón v koupelně. Právě kombinací malých a velkých formátů lze vytvořit na stěnách i na podlaze zajímavé efekty a dodat tak koupelně další rozměr.

Znovuobjevená mozaika

V koupelnách je stále velmi oblíbená mozaika. Není divu. Je velmi variabilní, nabízí spoustu různých typů pokládek i obložení. Pokud potřebujete obložit různé atypické prvky, od oblouků přes niky až po umyvadlové plochy či vanové hrany, je mozaika tím nejlepším řešením. Její základní tvar tvoří kostičky, ale mohou to být i obdélníky a další obrazce. Velikost jednotlivých dílků začíná na 0,5 x 0,5 cm. Nejčastěji používaný rozměr je 2 x 2 cm. Mozaiku nemusí nutně tvořit pouze geometrické tvary, ale také například skleněné úlomky, kamínky, případně další drobné prvky.

 

Text: Emma Hildová

 

 

 

 

 

 

Moderní koupelna vyžaduje pečlivé plánování Moderní koupelna vyžaduje pečlivé plánování Moderní koupelna vyžaduje pečlivé plánování
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty