Šest rad, jak co nejlépe připravit zahradu na jaro

Šest rad, jak co nejlépe připravit zahradu na jaro

Pokud nás v dalších dnech a týdnech nepřekvapí radikální změna teploty, vypadá to, že zima už je pomalu na ústupu. Na úplné teplo si sice ještě pár týdnů počkáme, nicméně ti z vás, kteří holdují práci na zahrádce, už jistě přemýšlejí, jak ji připravit na jaro. Máme pro vás několik doporučení…

Dávejte pozor na sníh a mráz

Protože zima ještě tak úplně neskončila a zima nás stále ještě může překvapit množstvím sněhu a potrápit mrazem, je dobré pravidelně setřásávat sníh z větví stromů a keřů a odhrnovat ho z cest.  Necháme-li ho ale ležet pod korunami stromů, kořeny tím ochráníme před silnými mrazy.

Osejte holá místa v trávníku

Máte-li v plánu založit nový trávník, je vhodné začít s přípravami hned poté, co rozmrzne půda. Koncem března můžeme osít i vyšlapaná a holá místa. Pokud na trávníku přes zimu vyrostl mech, rozhrabejte ho ostrými hráběmi. Můžete také použít speciální přípravek proti mechu.

Promyslete si, co zasejete

V tuto dobu je také vhodné všechny záhony pohnojit. Připravte si k ruce kompost a začněte s přípravnými pracemi, dokud je ještě půda vlhká. Ušetříte si tak spoustu práce s pozdějším zaléváním a plením.

Určitě si předem promyslete, co byste chtěli na záhonky vysít. Pokud volba padne na ranou zeleninu nebo letničky, doporučujeme záhony pokrýt fóliovým či skleněným krytem, aby se půda stačila prohřát.

Připravte si půdu pro trvalky a letničky

Právě nastal ten správný čas pro přípravu truhlíků se zeminou pro výsev letniček.

Vysévat také můžete semena trvalek, přes které ale musí přejít mráz. Pokud bude ještě padat sníh, nechte jím tyto trvalky zapadnout. Pro výsev jsou také vhodné rychle rostoucí trvalky, k nimž patří například zvonky a máky, a dále pak také záhonové rostliny s dlouhou dobou klíčení - například hledíky, lobelka nebo šalvěj.

Pokud již sníh není a půda není promrzlá, pečlivě zalévejte okrasné stálezelené keře, jehličnany a listnáče.

Proklestěte koruny stromů

Při proklestění stromů je dobré začít u drobného ovoce, pokračovat u přehuštěných a přestárlých jádrovin. Peckoviny neřezejte!

Starším stromům, které již potřebují přesadit, prosvětlete koruny. Dále obryjte kořenový bal, se kterým se budou stromy přesazovat.

Určitě je dobré příprava řezů kvalitních zdravých roubů jádrovin a peckovin ovoce pro zakořenění na jaře.

V únoru a březnu postříkejte ovocné stromy ochranou proti škůdcům.

Zkontrolujte nářadí

Připravte na jaro i zahradní vybavení. Umyjte špinavé motyčky, nabruste rýče, zrezivělé části oškrábejte. Proti vlhkosti je dobré kovové a dřevěné předměty namazat olejem.

Pokud vám něco chybí, určitě neponechejte nic náhodě a vše potřebné dokupte ve specializované prodejně.

 

Christine Pölderlová

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!