zpět

Bezbariérový byt – co všechno je třeba a jak ho účelně zařídit?

Úraz či trvalá invalidita z důvodu nemoci může potkat každého z nás. Stejně tak se můžeme s postupujícím věkem dostat do situace, kdy bude naše pohyblivost značně omezená. Přitom správně zařízený byt může ušetřit spoustu práce a námahy a člověk s handicapem tak může v domácnosti fungovat o sto procent lépe.

Kuchyně by měla být bez nástrah

Kuchyně je místo, kterého se každý handicapovaný bojí asi nejvíc. Hrozí tu i mnohá nebezpečí. Proto je důležité zamyslet se nad tím, jak vše sestavit, aby to bylo pro vozíčkáře co nejpohodlnější a vždy se dostal tam, kam potřebuje.

Linka musí být posazena níž, než je obvyklé, a spodní skříňky - až na nezbytné výjimky - raději úplně vynechte. Jak se dočtete o pár odstavců níže, spodní skřínky by měly být doplněny o kolečka, aby se s nimi dalo snáze manipulovat. Zbytek prostoru pod linkou musí být volný tak, aby se dal vozíček snadno zasunout a handicapovaný mohl v klidu připravit, co je potřeba. Důležité předměty, které se používají každý den, mějte v úrovni očí, aby stačilo se pro něj jen natáhnout.

Vrchní poličky by měly obsahovat předměty, které využíváme méně často. Poraďte se s odborníkem, a pokud je to jen trochu finančně možné, nechte si kuchyni zhotovit na míru. Lze totiž vyrobit i takové vychytávky, kdy se pouhým zatažením páčky skříňka posune níže  - a naopak.

Myslete i na elektrické zásuvky. Pokud to nejde jinak, využijte prodlužovačku, kterou snadno připevníte pod linku a vozíčkář ji tak bude mít vždy po ruce.

Spodní skříně na kolečkách

Všechny spodní skříňky by měly mít kolečka, aby se vozíčkář dostal, kam potřebuje a mohl skříňky posouvat tak, jak je v danou chvíli potřeba. Zároveň, když je nutné ze skříňky něco vyjmout, může si handicapovaný přizpůsobit skříňku tak, jak je mu to pohodlné a nemusí u toho vyvíjet velkou sílu.

Koupelna je důležitá

Samostatnost je pro handicapovaného člověka velmi důležitá. Zvláště u tak intimních záležitostí jako jsou sprchování nebo toaleta.

Co se týče toalety, záchod by měl být posazen níže, aby handicapovaný neměl problém s přesunem z vozíku. Madla, kterými se bude přidržovat, by měla být na každé straně. Myslete i na dostatečnou šířku dveří, aby se vozík dostal co nejdál.

Sprchový kout by měl být dostatečně široký a se sklápěcím sedátkem. Sprchový kout musí být uzpůsoben tak, aby se handicapovaný dostal lehkým natažením ruky k hadici i sedátku ještě předtím, než do něj vstoupí. Nezapomeňte na protiskluzovou podložku, která ochrání nemocného před pádem a následným zraněním.

Umyvadlo by mělo být zasazeno také níže, s dolním volným prostorem pro vozík. Určitě proto nevolte umyvadla, která jsou zasazena do skříňky. Úložné prostory jsou sice potřeba, nicméně vozíčkář by se kvůli nim nedostal pohodlně co nejblíže umyvadlu.

Pokud přestavujete byt pro svého blízkého, určitě si nejdříve vyzkoušejte sami na sobě, co všechno je potřeba změnit. Na první pohled se totiž může zdát, že toho zas tolik není, ale opak je pravdou. Pokud si sami zkusíte dojet na vozíčku na toaletu nebo uvařit si čaj v kuchyni, zjistíte, že to opravdu není zdaleka tak jednoduché.

Podobné projekty