Prodlužte své terase sezónu. Nechte ji zářit i s ubývajícími slunečními paprsky.

Prodlužte své terase sezónu. Nechte ji zářit i s ubývajícími slunečními paprsky.

Léto pomalu končí a vy odpočítáváte poslední krásné dny na terase. Jenže k tomu není důvod – terasa vám může zpříjemnit i podzim a zimu. Chce to jen pár úprav a doplňků.

Předpokládáme samozřejmě, že vaše terasa má tu správnou podlahu. Ta je totiž základem a nutností. Ať už máte podlahu z některé z vysoce odolných exotických dřevin, z dlažby, kamene či dřevoplastu, údržba se ve všech případech doporučuje provádět až před novou sezónou, tedy na jaře. Ale pokud víte, že se vám vydrolily spáry a dlaždice se „houpe“ nebo je prasklé některé z prken, raději vše nechejte opravit předtím, než přijde zima. Sníh totiž dokáže v poškozených místech napáchat ještě větší paseku a jarní opravy by pak mohly být náročnější a nákladnější.

Pod střechu

K zastíněné teras se nejčastěji používají markýzy. Na rozdíl od slunečníků chrání díky ukotvení do fasády před slunečními paprsky i velké plochy. Jejich životnost ovlivňuje typ použité látky, typ výsuvného mechanismu a pohon. Samozřejmostí bývá dálkové ovládání, většina markýz je dnes vybavena i automatikou, která ji nastavuje dle změně intenzity slunečního záření či ji zatáhne při větru a dešti.

Markýzy částečně chrání i před zimou, takže vám v našich zeměpisných podmínkách dobře poslouží zhruba do konce října. Na chladnější měsíce bude ovšem potřeba terasu zastřešit. Pod střechu můžete skrýt terasu celou nebo jen její část, i když to je tak trochu jedno, protože moderní systémy jsou mobilní – v kolejnicích lze posunovat celé prosklené stěny i střechu. Konstrukce zastřešení bývá nejčastěji dřevěná nebo hliníková. A to nejlepší nakonec – markýzu a zastřešení můžete ke své terase přidat dodatečně, takže to zvládnete i teď.

Dáme si na terasu...

Teplo a světlo. Dvě věci, bez kterých se teď na podzim neobejdete, ale oceníte je i zkraje příštího jara, když budete grilovat dřív než vaši sousedi. K vytápění venkovních prostor se obvykle užívají infra topidla anebo topení plynové.

V prvém případě musí být na dosah zásuvka. Infra topidla (označují se i jako quartzová) fungují tak, že vždy ohřívají předměty, na který dopadá jejich záření, tedy nikoli okolní vzduch jako klasické teplomety. Jsou polohovatelná a fungují velmi rychle, takže se ohřejete prakticky hned po spuštění. Mohou být trvale připevněná na fasádu, ale existují i varianty s mobilním podstavcem a nastavitelnou výškou. Na výběr máte z celé řady velikostí a designů, nicméně důležité by pro vás měl být i technické parametry – kolik topidlo spotřebuje energie, jak velký prostor vytopí, jaké jsou jeho bezpečnostní parametry. Zářiče se liší vlnovými délkami (čím je kratší, tím je účinnost a rychlost topení vyšší) i materiálem, z něhož jsou topná vlákna. Mohou být halogenová, křemíková či uhlíková. Kvalitní infračervené sálavé topidlo s výkonem 2 kW ohřeje venkovní prostor o velikosti zhruba 12 m2 a mělo by na topení využívat až 92 procent svého elektrického příkonu. Hodina provozu takového topidla vás vyjde zhruba na šest korun (zaleží na ceně elektrické energie od vašeho dodavatele). Cena za jeden kus se pohybuje zhruba od dvou tisíc výše. Pokud narazíte na levnější, buďte při nákupu obezřetní.

Plynová topidla na propan-butan bývají převážné mobilní a i tady platí, že na výběr je obrovské množství designů. Topidlo může mít vzhled stojací lampy s dlouhým obloukovým ramenem, častý je vzhled pouliční osvětlení na kolečkách a dokonce s odkládacím stolkem. Ten bývá umístěn nad prostorem pro umístění plynové lahve v dolní části. Hořák ve výšce dvou a více metrů zvládá vytopit okolí až do vzdálenosti devíti metrů. Navíc osvětluje terasu příjemným měkkým světlem.

Výhodou je bezpečnost – pokud se topidlo nakloní o 45° a více, pojistka jej okamžitě uhasí. Další předností je levný provoz, náklady na celovečerní provoz jsou kolem 50 korun. Nevýhodou je vyšší váha, i ty menší váží kolem 15 kilogramů, a také vyšší pořizovací cena – od čtyř tisíc korun výše.

Budiž světlo

V případě osvětlení se fantazii meze nekladou – svítidla mohou být nástěnná umístěná na fasádě nebo na pevné (nikoli mobilní) stěně terasy, závěsná (třeba na konstrukci pergoly), zapuštěná do podlahy či sloupková. Využít můžete i stojací lampy, které lze snadno přemisťovat. V mnoha případech se obejdete dokonce bez elektřiny – moderní solární svítidla jsou nabíjená sluneční energií, která se kumuluje v baterii během celého dne. Nenáročnou, ale efektní variantou - zvláště u venkovských chalup- je stará dobrá petrolejka.

Velmi efektní jsou svítící květináče a svítící podstavce pod květiny či svítící krychle, které poslouží jako stolek či křesílko. Na trhu jsou také produkty kombinující topení a svícení. Při výběru si kromě vzhledu všímejte také technických parametrů, materiálu (měl by být odolný proti korozi), vodotěsnosti i toho, jak je svítidlo „utěsněno“ proti hmyzu a prachu.

Zahradní nábytek už určitě máte, tak teď nezapomeňte jen doplnit podsedáky, polštáře a deky. Máte-li na terase dostatek místa, můžete si pořídit i vířivku. Taková bublinková masáž pod hvězdami na krásně vyhřáté terase, když kolem leží první sníh, je dokonalý balzám na tělo i duši.

Jen pár metrů čtverečních

Zoufat nemusejí ani ti, kdo disponují jen lodžií či balkonem. Zasklívání lodžií je běžné, v případě balkonu to nejspíše ze statických důvodů nebude možné, takže si bude muset vystačit s markýzou. Proti větru a taky před pohledy sousedů vás ochrání i zástěny kolem zábradlí, skvělou variantou jsou kapsáře na květiny určené k zavěšení na zábradlí. Na to můžete pověsit i sklápěcí stolek, židličky a nejrůznější odkládací a úložné prostory.

Jinak pro majitele balkonů a lodžií platí všechno to, co pro vlastníky velkých teras, jen na vířivku budou muset zapomenout. Na druhou stranu si vystačí s jedním maximálně dvěma topidly a jedním na zeď připevněným svítidlem.

I na podzim sázíme

Sezóna truhlíků nemusí skončit muškáty. Pro ty připravte ve sklepě či chladné chodbě vhodné místo na přezimování. Truhlíky či jiné zahradní nádoby, ideálně mrazuvzdorné a s tepelně izolačním obalem, můžete osázet podzimními květinami, které vám vydrží podle počasí až do konce listopadu. Pak je už budete moci vyměnit za adventní aranže.

Volit musíte rostliny, jež bez úhony zvládnou pár stupňů pod nulou. Najdete je mezi letničkami, dvouletkami, trvalkami i dřevinami, které můžete mezi sebou kombinovat. Vypadá to atraktivněji a navíc, kdyby jeden druh přece jen nepřežil, zbude v truhlíku ještě krásy dost. S počtem druhů to však raději nepřehánějte, ideální je jedna hlavní a dvě až tři doplňkové rostliny. Jinou variantou je více menších nádob, z nichž každá bude osazena jiným druhem.

Rostliny sázejte spíše blíže k sobě, už totiž moc nevyrostou, a volte běžný čerstvý substrát. Jen v případě, že budete sázet vřes či jinou kyselomilnou rostlinu, bude vhodnější kyselejší zemina. Myslete na to, že rostliny už nevytvoří převisy, které zakryjí nádobu. Proto by měly korespondovat i s její barvou, tvarem a materiálem.

Vzhledem k nižším teplotám nebude potřeba tak vydatná zálivka, rostliny rozhodně nesmějí stát dlouho ve vodě. A to platí i v případě samozavlažovacích truhlíků, které byste rozhodně neměli plnit vodou jako v létě.

Opomíjenou, i když absolutně ideální podzimní květinou je chryzantéma. Česky se jí dokonce někdy říká listopadka, právě kvůli době květu. Existuje v nepřeberném množství barev, tvarů a velikostí, do nádob volte raději ty nízké s drobnějšími květy. Podobně skvěle budou vypadat i macešky, které kvetou snad ve všech odstínech od bílé přes modrou a fialovou až po temně vínovou. Volit lze mezi velkokvětými a drobnokvětými druhy. Zapomenout nesmíme ani na jiřiny. Pro truhlíky jsou nejvhodnější vyšlechtěné Gallery, jejich květy mají průměr deset centimetrů a dorůstají třiceticentimetrové výšky.

K dotvoření kompozice použijte vřes, okrasnou kapustu, nejrůznější okrasné trávy, stříbřitý starček, popínavý břečťan či dlužichu. Její ozdobné listy, které mohou být od zelené s červenou kresbou přes červené až po tmavě vínové, budou ideálně sekundovat světlým květinám nebo vřesům.

BOX:

Rostliny vhodné pro podzimní výsadbu

Letničky: Okrasná kapusta (Brassica oleraceae), krásnohlávek (Calocephalus brownii), aksamitník (Tagetes)

Dvouletky: Macešky (Viola wittrockiana) a minimacešky (Viola cornuta), starček (Cineraria maritima)

Trvalky: Zběhovec (Ajuga), barvínek (Vinca), dlužicha (Heuchera), chryzantéma (Chrysanthemum), hvězdnice (Aster), ajanka pacifická (Ajania pacifica), jiřiny (Dahlia), okrasné trávy – ostřice (Carex), ozdobnice (Miscanthus), kavyl (Stipa)

Keře: Hebe, vřes obecný (Calluna vulgaris), vřesovec (Erica), dabécie (Daboecia cantabrica)

Zdroj: www.zahradnictvisebrov.cz

Ilustrační fotografie: www.azerca.de

Lenka Konvičková

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Komentáře

Také by Vás mohlo zajímat

Víte, na co byste neměli zapomenout v zářijové zahradě?

Víte, na co byste neměli zapomenout v zářijové zahradě?

Asi nejpříjemnější činností bude sklizeň ovoce, zejména jablek a hrušek. Stále je třeba se starat o trávník a okrasné květiny. Je to ale také čas pro jehličnany. A ke konci měsíce by se interiérové rostliny...

Čtěte dál
Dipladénie – exotická kráska z dalekých tropů

Dipladénie – exotická kráska z dalekých tropů

Dovolené pomalu končí a řada z nás si z nich přivezla spoustu zážitků. Milovníci květin ovšem i řadu tipů na nové rostliny, kterými...
Symbol babího léta i nadcházejícího podzimu

Symbol babího léta i nadcházejícího podzimu

V tomto období dodají vaší zahradě barevnost chryzantémy. Říká se jim sice listopadky, ale rozkvétají už koncem srpna a v zahradách...
Právě teď rozkvétá vřes - rostlina s tajuplnou pověstí

Právě teď rozkvétá vřes - rostlina s tajuplnou pověstí

O vřesu se říká, že ochraňoval dámy před nečestnými úmysly mužů. Mladé dívky si ho vplétaly do svatebního věnečku, aby se brzy dočkaly...
Zubní pastu si vypěstujete na zahradě či v květináči na balkoně

Zubní pastu si vypěstujete na zahradě či v květináči na balkoně

Nevěříte? Zkusíme to upřesnit. Bylinku, ze které vyráběli první zubní prášek už staří Egypťané. Někteří z vás už možná tuší, že tentokrát...
Srpen je ideální čas pro zahradní party

Srpen je ideální čas pro zahradní party

Do konce léta sice ještě zbývá měsíc, ale dny se rychle krátí a letní vedra už prý také nebudou. Je tedy nejvyšší čas uspořádat letní...
Modré bobule zdraví, které by neměly chybět v žádné zahradě

Modré bobule zdraví, které by neměly chybět v žádné zahradě

Ne každý má možnosti a čas vyrážet v létě do lesa na borůvky. Přitom tohle lahodné ovoce nejenom že báječně chutná, ale také obsahuje...
Co všechno byste měli vědět při výběru zahradního domku

Co všechno byste měli vědět při výběru zahradního domku

Potřebujete-li úložný prostor pro zahradní nábytek, nářadí, ale také třeba kola, je zahradní domek ideální řešení. Před koupí si ale...
Léto se pomalu blíží ke svému závěru. Je čas myslet na to, jak si prodloužit koupací sezónu

Léto se pomalu blíží ke svému závěru. Je čas myslet na to, jak si prodloužit koupací sezónu

Rána, stejně jako večery už nebývají tak teplotně příjemné, v noci je chladno. To všechno nahrává blížícímu se ukončení koupací sezóny....
Výjimečná bylina s magickou pověstí – třezalka tečkovaná

Výjimečná bylina s magickou pověstí – třezalka tečkovaná

Třezalka, které se také říká bylina sv. Jana, čarovník nebo krevniček, vyniká na zahradě zejména svými žlutými květy s černými tečkami....
Ekologické koupání v domácím přírodním bazénu

Ekologické koupání v domácím přírodním bazénu

Alternativou ke klasickým bazénům jsou přírodní koupací jezírka či bazény, které si jejich majitelé pochvalují nejenom pro absenci...
Elixír krásy, svěžesti a především zdraví si vypěstujete na vlastní zahradě

Elixír krásy, svěžesti a především zdraví si vypěstujete na vlastní zahradě

Je mnoho keřů či stromů, které zahradu krásně ozdobí, ale jen málo těch, které poskytují plody s vysokou výživovou hodnotou významně...
Plot dotváří ucelený vzhled zahrady i celé stavby

Plot dotváří ucelený vzhled zahrady i celé stavby

Ploty jsou nedílnou součástí soukromých pozemků. Majitelům přinášejí pocit soukromí a bezpečí. Vybrat si vhodný plot není zas tak snadné....
Tajemství kvetoucí zahrady s minimem práce spočívá v trvalkách

Tajemství kvetoucí zahrady s minimem práce spočívá v trvalkách

Plahočíte se v letních vedrech mezi záhony a říkáte si, že příští rok už nebudete vysazovat tolik letniček, i když krásně kvetou? Vyměňte...