Prodlužte své terase sezónu. Nechte ji zářit i s ubývajícími slunečními paprsky.

Prodlužte své terase sezónu. Nechte ji zářit i s ubývajícími slunečními paprsky.

Léto pomalu končí a vy odpočítáváte poslední krásné dny na terase. Jenže k tomu není důvod – terasa vám může zpříjemnit i podzim a zimu. Chce to jen pár úprav a doplňků.

Předpokládáme samozřejmě, že vaše terasa má tu správnou podlahu. Ta je totiž základem a nutností. Ať už máte podlahu z některé z vysoce odolných exotických dřevin, z dlažby, kamene či dřevoplastu, údržba se ve všech případech doporučuje provádět až před novou sezónou, tedy na jaře. Ale pokud víte, že se vám vydrolily spáry a dlaždice se „houpe“ nebo je prasklé některé z prken, raději vše nechejte opravit předtím, než přijde zima. Sníh totiž dokáže v poškozených místech napáchat ještě větší paseku a jarní opravy by pak mohly být náročnější a nákladnější.

Pod střechu

K zastíněné teras se nejčastěji používají markýzy. Na rozdíl od slunečníků chrání díky ukotvení do fasády před slunečními paprsky i velké plochy. Jejich životnost ovlivňuje typ použité látky, typ výsuvného mechanismu a pohon. Samozřejmostí bývá dálkové ovládání, většina markýz je dnes vybavena i automatikou, která ji nastavuje dle změně intenzity slunečního záření či ji zatáhne při větru a dešti.

Markýzy částečně chrání i před zimou, takže vám v našich zeměpisných podmínkách dobře poslouží zhruba do konce října. Na chladnější měsíce bude ovšem potřeba terasu zastřešit. Pod střechu můžete skrýt terasu celou nebo jen její část, i když to je tak trochu jedno, protože moderní systémy jsou mobilní – v kolejnicích lze posunovat celé prosklené stěny i střechu. Konstrukce zastřešení bývá nejčastěji dřevěná nebo hliníková. A to nejlepší nakonec – markýzu a zastřešení můžete ke své terase přidat dodatečně, takže to zvládnete i teď.

Dáme si na terasu...

Teplo a světlo. Dvě věci, bez kterých se teď na podzim neobejdete, ale oceníte je i zkraje příštího jara, když budete grilovat dřív než vaši sousedi. K vytápění venkovních prostor se obvykle užívají infra topidla anebo topení plynové.

V prvém případě musí být na dosah zásuvka. Infra topidla (označují se i jako quartzová) fungují tak, že vždy ohřívají předměty, na který dopadá jejich záření, tedy nikoli okolní vzduch jako klasické teplomety. Jsou polohovatelná a fungují velmi rychle, takže se ohřejete prakticky hned po spuštění. Mohou být trvale připevněná na fasádu, ale existují i varianty s mobilním podstavcem a nastavitelnou výškou. Na výběr máte z celé řady velikostí a designů, nicméně důležité by pro vás měl být i technické parametry – kolik topidlo spotřebuje energie, jak velký prostor vytopí, jaké jsou jeho bezpečnostní parametry. Zářiče se liší vlnovými délkami (čím je kratší, tím je účinnost a rychlost topení vyšší) i materiálem, z něhož jsou topná vlákna. Mohou být halogenová, křemíková či uhlíková. Kvalitní infračervené sálavé topidlo s výkonem 2 kW ohřeje venkovní prostor o velikosti zhruba 12 m2 a mělo by na topení využívat až 92 procent svého elektrického příkonu. Hodina provozu takového topidla vás vyjde zhruba na šest korun (zaleží na ceně elektrické energie od vašeho dodavatele). Cena za jeden kus se pohybuje zhruba od dvou tisíc výše. Pokud narazíte na levnější, buďte při nákupu obezřetní.

Plynová topidla na propan-butan bývají převážné mobilní a i tady platí, že na výběr je obrovské množství designů. Topidlo může mít vzhled stojací lampy s dlouhým obloukovým ramenem, častý je vzhled pouliční osvětlení na kolečkách a dokonce s odkládacím stolkem. Ten bývá umístěn nad prostorem pro umístění plynové lahve v dolní části. Hořák ve výšce dvou a více metrů zvládá vytopit okolí až do vzdálenosti devíti metrů. Navíc osvětluje terasu příjemným měkkým světlem.

Výhodou je bezpečnost – pokud se topidlo nakloní o 45° a více, pojistka jej okamžitě uhasí. Další předností je levný provoz, náklady na celovečerní provoz jsou kolem 50 korun. Nevýhodou je vyšší váha, i ty menší váží kolem 15 kilogramů, a také vyšší pořizovací cena – od čtyř tisíc korun výše.

Budiž světlo

V případě osvětlení se fantazii meze nekladou – svítidla mohou být nástěnná umístěná na fasádě nebo na pevné (nikoli mobilní) stěně terasy, závěsná (třeba na konstrukci pergoly), zapuštěná do podlahy či sloupková. Využít můžete i stojací lampy, které lze snadno přemisťovat. V mnoha případech se obejdete dokonce bez elektřiny – moderní solární svítidla jsou nabíjená sluneční energií, která se kumuluje v baterii během celého dne. Nenáročnou, ale efektní variantou - zvláště u venkovských chalup- je stará dobrá petrolejka.

Velmi efektní jsou svítící květináče a svítící podstavce pod květiny či svítící krychle, které poslouží jako stolek či křesílko. Na trhu jsou také produkty kombinující topení a svícení. Při výběru si kromě vzhledu všímejte také technických parametrů, materiálu (měl by být odolný proti korozi), vodotěsnosti i toho, jak je svítidlo „utěsněno“ proti hmyzu a prachu.

Zahradní nábytek už určitě máte, tak teď nezapomeňte jen doplnit podsedáky, polštáře a deky. Máte-li na terase dostatek místa, můžete si pořídit i vířivku. Taková bublinková masáž pod hvězdami na krásně vyhřáté terase, když kolem leží první sníh, je dokonalý balzám na tělo i duši.

Jen pár metrů čtverečních

Zoufat nemusejí ani ti, kdo disponují jen lodžií či balkonem. Zasklívání lodžií je běžné, v případě balkonu to nejspíše ze statických důvodů nebude možné, takže si bude muset vystačit s markýzou. Proti větru a taky před pohledy sousedů vás ochrání i zástěny kolem zábradlí, skvělou variantou jsou kapsáře na květiny určené k zavěšení na zábradlí. Na to můžete pověsit i sklápěcí stolek, židličky a nejrůznější odkládací a úložné prostory.

Jinak pro majitele balkonů a lodžií platí všechno to, co pro vlastníky velkých teras, jen na vířivku budou muset zapomenout. Na druhou stranu si vystačí s jedním maximálně dvěma topidly a jedním na zeď připevněným svítidlem.

I na podzim sázíme

Sezóna truhlíků nemusí skončit muškáty. Pro ty připravte ve sklepě či chladné chodbě vhodné místo na přezimování. Truhlíky či jiné zahradní nádoby, ideálně mrazuvzdorné a s tepelně izolačním obalem, můžete osázet podzimními květinami, které vám vydrží podle počasí až do konce listopadu. Pak je už budete moci vyměnit za adventní aranže.

Volit musíte rostliny, jež bez úhony zvládnou pár stupňů pod nulou. Najdete je mezi letničkami, dvouletkami, trvalkami i dřevinami, které můžete mezi sebou kombinovat. Vypadá to atraktivněji a navíc, kdyby jeden druh přece jen nepřežil, zbude v truhlíku ještě krásy dost. S počtem druhů to však raději nepřehánějte, ideální je jedna hlavní a dvě až tři doplňkové rostliny. Jinou variantou je více menších nádob, z nichž každá bude osazena jiným druhem.

Rostliny sázejte spíše blíže k sobě, už totiž moc nevyrostou, a volte běžný čerstvý substrát. Jen v případě, že budete sázet vřes či jinou kyselomilnou rostlinu, bude vhodnější kyselejší zemina. Myslete na to, že rostliny už nevytvoří převisy, které zakryjí nádobu. Proto by měly korespondovat i s její barvou, tvarem a materiálem.

Vzhledem k nižším teplotám nebude potřeba tak vydatná zálivka, rostliny rozhodně nesmějí stát dlouho ve vodě. A to platí i v případě samozavlažovacích truhlíků, které byste rozhodně neměli plnit vodou jako v létě.

Opomíjenou, i když absolutně ideální podzimní květinou je chryzantéma. Česky se jí dokonce někdy říká listopadka, právě kvůli době květu. Existuje v nepřeberném množství barev, tvarů a velikostí, do nádob volte raději ty nízké s drobnějšími květy. Podobně skvěle budou vypadat i macešky, které kvetou snad ve všech odstínech od bílé přes modrou a fialovou až po temně vínovou. Volit lze mezi velkokvětými a drobnokvětými druhy. Zapomenout nesmíme ani na jiřiny. Pro truhlíky jsou nejvhodnější vyšlechtěné Gallery, jejich květy mají průměr deset centimetrů a dorůstají třiceticentimetrové výšky.

K dotvoření kompozice použijte vřes, okrasnou kapustu, nejrůznější okrasné trávy, stříbřitý starček, popínavý břečťan či dlužichu. Její ozdobné listy, které mohou být od zelené s červenou kresbou přes červené až po tmavě vínové, budou ideálně sekundovat světlým květinám nebo vřesům.

BOX:

Rostliny vhodné pro podzimní výsadbu

Letničky: Okrasná kapusta (Brassica oleraceae), krásnohlávek (Calocephalus brownii), aksamitník (Tagetes)

Dvouletky: Macešky (Viola wittrockiana) a minimacešky (Viola cornuta), starček (Cineraria maritima)

Trvalky: Zběhovec (Ajuga), barvínek (Vinca), dlužicha (Heuchera), chryzantéma (Chrysanthemum), hvězdnice (Aster), ajanka pacifická (Ajania pacifica), jiřiny (Dahlia), okrasné trávy – ostřice (Carex), ozdobnice (Miscanthus), kavyl (Stipa)

Keře: Hebe, vřes obecný (Calluna vulgaris), vřesovec (Erica), dabécie (Daboecia cantabrica)

Zdroj: www.zahradnictvisebrov.cz

Ilustrační fotografie: www.azerca.de

Lenka Konvičková

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Komentáře

Také by Vás mohlo zajímat

V zahradě můžete svítit ekonomicky i ekologicky

V zahradě můžete svítit ekonomicky i ekologicky

12. 7. 2019 I přesto, že je v létě déle vidět, vyžaduje pohyb v zahradě dostatečné osvětlení. Část pozemku sice nasvítí světla nainstalovaná na domě, ale to pro bezpečnost rozhodně nestačí. Jednu z dalších...

Čtěte dál
Mít tak alespoň malý prostor, kde se můžeme zchladit

Mít tak alespoň malý prostor, kde se můžeme zchladit

11. 7. 2019 Pokud jste z různých důvodů nestihli vyřešit instalaci domácího bazénu v průběhu jara, a přesto byste se rádi ještě o prázdninách...
Relaxace v horizontální poloze, která má šmrnc a drží

Relaxace v horizontální poloze, která má šmrnc a drží

10. 7. 2019 Ideální letní odpočinek, ať již ve volných dnech nebo třeba jenom po práci, se dá provozovat kdekoli. Na balkoně, terase...
Elegantní popínavky v sobě skrývají široký potenciál

Elegantní popínavky v sobě skrývají široký potenciál

5. 7. 2019 V žádné zahradě by neměly chybět popínavé rostliny. Zakryjete jimi nevzhledné plochy, starou zídku či plot. Vybírat můžete...
Dokonalá zahrada je taková, ve které se máte kam schovat

Dokonalá zahrada je taková, ve které se máte kam schovat

5. 7. 2019 Součástí zahrad bývají malé stavby, jež slouží nejenom k příjemnému odpočinku, ale také třeba jako úkryt před letní dešťovou...
Jak na to, aby se bazén nestal víc pastí než zábavou?

Jak na to, aby se bazén nestal víc pastí než zábavou?

4. 7. 2019 Mít na zahradě bazén je určitě fajn. Jenže kromě radosti nám tohle vybavení přináší i jednu zásadní povinnost, a tou je...
Magická léčivka, kterou oceníte zejména v zimních měsících

Magická léčivka, kterou oceníte zejména v zimních měsících

3. 7. 2019 Až se zima zeptá, co jste dělali v létě, nezapomeňte se pochlubit tím, že jste sbírali bez, kterému se také jinak říká...
Voňavá levandule je ozdobou každé zahrady

Voňavá levandule je ozdobou každé zahrady

2. 7. 2019 I v sebemenší zahradě by měl růst alespoň jeden keřík levandule. Pokud ale máte více místa, dejte šanci rozličným variantám,...
V období sucha vyžaduje trávník zvláštní péči

V období sucha vyžaduje trávník zvláštní péči

1. 7. 2019 O trávník je třeba se starat pravidelně a hlavně správně. To platí zejména v období sucha. Chytrým sekáním a vhodnou závlahou...
Vertikální osvěžení je ideálním doplňkem malé zahrady

Vertikální osvěžení je ideálním doplňkem malé zahrady

28. 6. 2019 Skutečnost, že nemáte na zahradě prostor pro bazén, ještě neznamená, že se v horkém létě musíte vzdát osvěžení. Jednoduchý...
Symbol krásy a lásky. Taková je královna květin

Symbol krásy a lásky. Taková je královna květin

27. 6. 2019 Pohled do zahrad a parků napovídá, že nastal čas růží. Stojí za to se zastavit a obdivovat jejich křehkou krásu, rozmanitost...
Když pro maggi či kari stačí zajít do zahrady …

Když pro maggi či kari stačí zajít do zahrady …

26. 6. 2019 Používáte v kuchyni bylinky? A víte, že jimi můžete nahradit různá dochucovadla, aniž byste přišli o jejich autentickou...
Drobné bobulovité ovoce, které roste téměř samo

Drobné bobulovité ovoce, které roste téměř samo

25. 6. 2019 Mají minimální nároky, jsou lahodné a prakticky se o ně nemusíte starat. Pokud jim poskytnete vhodné místo, odmění se...
Co vám nikdo neřekl o kompostování a měli byste to vědět ...

Co vám nikdo neřekl o kompostování a měli byste to vědět ...

24. 6. 2019 Kompost je pro zahradu velmi důležitý, protože přináší rostlinám cenné složky, díky kterým řádně prospívají. Navíc vám...