zpět

Jsou možná malé, ale za to velmi šikovné

V jednom z předcházejících článků jsme si řekli, jak postupovat při zařizování malého bytu, čeho bychom se měli vyvarovat, co naopak zdůraznit. Základním vybavením to ale nekončí. I v malém prostoru musíte vařit a prát.

Bydlení pro jednoho či dva má řadu specifik. Nábytek do 1 či 2+kk je třeba vybírat velmi pečlivě, abychom si zachovali alespoň minimální prostor pro volný pohyb. Stejnou pozornost vyžaduje i další vybavení, do kterého patří praktické přístroje.

V koupelně  

Do malého prostoru se musí vejít sprchový kout, umývadlo a skříňka, takže leckdy nezbývá dostatek místa na pračku. Řada lidí tento problém řeší umístěním pračky do předsíně nebo kuchyně, jenže to se v provozu obvykle ukáže jako poměrně nepraktické. Poptávka po menších rozměrech byla v posledních letech poměrně značná, což je dáno i velkým zájmem o malometrážní byty. Výrobci proto přišli s úzkou variantou, která navíc dosahuje stejných pracovních i ekonomických parametrů, jako její klasicky velké „kolegyně“. Úzké pračky mají přední plnění, ale také plnění vrchem, které ušetří ještě více potřebného manipulačního prostoru.

V kuchyni

Kuchyňský kout zkrátka nenafouknete, i kdybyste se snažili sebevíc. Pokud do něj budete chtít umístit velkou varnou desku, může se vám stát, že se vám na zbývající pracovní plochu vejde maximálně prkénko a všechno ostatní budete muset odkládat na poličky, stůl, či kamkoli jinam, kde bude místo. I to je důvod, proč se prodávají dvouplotýnkové vařiče, na kterých pro jednoho či dva obyvatele bytu zvládnete uvařit s přehledem. Další z možností jsou multifunkční mikrovlnné trouby, které svou velikostí plně reflektují malé rozměry kuchyňského koutu, případně jsou určené k vestavbě, takže nezabírají ani centimetr místa. Jejich velkou předností je řada funkcí, jež zastanou klasické kuchyňské přístroje. Můžete v nich nejenom grilovat, ale také péci sladké či slané pokrmy, vařit zdravá jídla v páře nebo rozmrazovat.  

Jestliže se v kuchyni neobejdete bez kuchyňských pomocníků, jako jsou mixéry, šlehače, hnětače apod., nepořizujte si každý přístroj zvlášť, protože zaberou spoustu místa jak na pracovní desce, tak i v zásuvkách nebo skříňkách, ale sáhněte po multifunkčním robotu.

V malém prostoru si nemusíte odpírat ani požitek z dobré kávy. Vyrábějí se kávovary přímo určené do malých bytů, které se vejdou i do malé poličky.

Úklid

Do malého bytu si nenastěhujete velký vysavač, protože byste ho neměli kam dát. Ovšem i malý model by vám měl nabídnout stejné vlastnosti jako velký. V první řadě je důležitý sací výkon vysavače a filtrace. Délka šňůry bude stačit kolem cca osmi metrů. Jestliže se rozhodnete pro sáčkový vysavač, myslete na to, že velký sáček se v malém bytě později naplní, takže než ho vyměníte, začne pravděpodobně zapáchat a do vzduchu bude uvolňovat roztoče a bakterie. Vysavač musí být také skladný, což je velké plus pro tyčové nebo teleskopické vysavače, často fungující na akumulátor, tedy bez šňůry. Podle typu podlah by měl vysavač zvládnout vytírání, parní čištění, klasické vysávání. Některé modely v sobě mají integrovaný stolní ruční vysavač, který se dá využít také na čištění auta.

 

Emma Hildová

 

Jsou možná malé, ale za to velmi šikovné Jsou možná malé, ale za to velmi šikovné Jsou možná malé, ale za to velmi šikovné
Prohlédnout galerii (5)