zpět

Postavte užitečným pomocníkům na zahradě hotel. Odmění se vám

Hezkým i praktickým doplňkem každé zahrady se stávají hmyzí hotely. Do zahrádky totiž hmyz patří. Nejenom ten užitečný, který je vítán, ale objevuje se v ní i takový, bez něhož bychom se zcela jistě obešli.

Včelky, čmeláci nebo třeba slunéčka, škvoři či vosíci a řada dalšího užitečného hmyzu pomáhá opylovačům a současně ekologicky likviduje škůdce. Aby se ve vaší zahrádce zdrželi, je třeba jim připravit důstojné ubytování, což je ideální příležitost právě pro hmyzí hotely či domky.

K čemu slouží hmyzí bydlo

Dnešní zahrádky bývají daleko více upravené než za dob našich babiček a prababiček. Krajina je sterilnější a hmyzu chybí přirozené prostory, kam by si mohl v klidu zalézt, naklást larvy, zabydlet se a přezimovat. Takové útočiště nabízejí právě hmyzí domky nebo hotely. Jsou ideálním bydlištěm třeba pro včelky, které pomohou opylovat zahrádku, slunéčka, jež požírají mšice a svilušky, ale i zmíněné škvory a další brouky. Hmyzí ubytování tak vnáší do zahrádky přirozený koloběh života a napomáhá k jejímu správnému a zdravému rozvoji a samozřejmě i k větší a lepší úrodě. 

Jak na hmyzí domeček

Hmyzí bydliště může vypadat různě, od malých domečků až po velké hotely všelijakých tvarů i barev. K jeho výrobě vám bude stačit dřevěná bedýnka, z níž odříznete dno. Tak vznikne základní konstrukce, která se dělí na různě veliké části – pokojíčky. K jejich výplni je vhodná suchá tráva, mech, sláma, ale také nalámané klacíky, bambusové tyče, stonky slunečnic, dřevěná polínka nebo květináče s navrtanými dírkami, šišky či různé dřevěné odřezky. Čím větší budou mít „hmyzáci“ výběr, tím lépe. Myslete také na to, aby dutinky byly dost hluboké. Přírodní výplň vytvoří všelijaké skulinky a chodbičky, kde se mohou brouci či polétavý hmyz bez problémů skrýt, aniž by byli jakkoli ohroženi. Zadní strana hmyzího ubytování musí zůstat otevřená, protože hmyz do něj potřebuje lézt či vlétat nejenom z přední, ale i zadní strany. Celý domeček nezapomeňte ve finále opatřit pletivem. Tak zabráníte ptákům, aby si z něj udělali „krmítko“.  Základní dřevěnou kostru není nutné nijak ošetřovat. Pokud hledáte současně i designový zahradní doplněk, natřete ji výraznou barvou, která hotel promění v ústřední bod zahrady.

Není nutné vytvářet mega stavbu, bohatě postačí hotel velikosti ptačí budky. Pokud se vám do výroby nebude chtít, stačí, když se poohlédnete v zahradním centru či u soukromých výrobců na internetu, kde se dají sehnat různé typy hmyzích hotelů.

Kam s ním?

Domeček nebo hotel vám může na zahradě dělat parádu celoročně, přece jen je to místo, kde hmyzí obyvatelé přezimují. Umístěte ho nejlépe na jižní stranu s dostatkem slunečního světla. Když budete mít štěstí, můžete se těšit na vítané hosty už v den umístění. Je lepší, pokud na ubytovnu vyloženě neprší, ale není to podmínkou. Domky jsou bezúdržbové a na rozdíl od ptačích budek není nutné je nijak čistit. Pokud máte malé děti, které bývají všetečné, pověste domek z jejich dosahu, aby se nerozhodly prozkoumat například patro s včelkami.

 

Připravila: Emma Hildová

Foto: Fler

 

 

Postavte užitečným pomocníkům na zahradě hotel. Odmění se vám Postavte užitečným pomocníkům na zahradě hotel. Odmění se vám Postavte užitečným pomocníkům na zahradě hotel. Odmění se vám
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty