zpět

Horko, které pomáhá. A to nejenom v zimě

Pravidelná návštěva sauny, obzvlášť v chladných měsících roku, povzbuzuje imunitu a celkově regeneruje organismus. Pokud se ale potýkáte s časem, nechte si postavit saunu v domácích podmínkách. Některé typy se totiž hodí i do ložnice nebo obýváku...

Saunování u nás, na rozdíl od domovského Finska, nemá ani staletou tradici. Přesto si do sauny nachází cestu čím dál víc lidí, kteří ji využívají jak k celkové relaxaci, tak i ke zmínění projevů některých zdravotních problémů. Jaké možnosti se nabízejí, pokud uvažujete o sauně v bytě nebo v domě?

Typy saun

Saunu si buď můžete nechat vestavět do vyčleněné místnosti, anebo si pořídit kabinu, která se dá umístit vlastně kamkoli - do koupelny, sklepa, podkroví či již zmíněného obýváku nebo ložnice. Kabiny se prodávají v různých velikostech, základní pohodlí vám poskytne prostor o rozměrech 1,3 x 1,3 x 2 metry. 

Vyzkoušejte infrasaunu

Moderní řešení, které se dobře uplatní v bytě nebo v domě, představuje infrasauna neboli infrakabina. Infrasauny se nahřívají na nižší teplotu než sauny klasické, od 40 do 60 °C. Proto jsou vhodné také pro jedince, kteří nemohou využívat klasickou saunu. Pokud se do infrasauny teprve chystáte, nejspíš vás překvapí, že se budete potit dvakrát až třikrát víc než v tradiční sauně. To je dáno tím, že teplo infrasauny prohřívá nejenom povrch těla, ale současně proniká i hluboko do tkání, takže se organismus prohřeje mnohem rychleji. Tento způsob saunování tak lépe harmonizuje zdravotní stav, než se tomu děje při pobytu v klasické sauně. Je vhodným podpůrným prostředkem při léčbě ekzémů, akné, revmatismu, ale také například pro lidi trpící nespavostí.

Přírodní provedení

Infrakabiny se vyrábějí z různých dřevin, od klasiky, jako je osika, hemlock neboli kanadský jedlovec, cedr, až po nejčastěji používanou exotickou variantu Abachi, což je africká vrba. Díky širokému výběru lze infrakabinu snadno sladit s interiérovým vybavením domácnosti. Pokud uvažujete o pořízení infrasauny, vzhledem ke zmíněné teplotě se rozhodně nemusíte bát nadměrného tepelného vyzařování do obytného prostoru a díky infrazáření ani horkého či vlhkého vzduchu v místnosti. Infrasauna se rovněž rychleji rozehřívá. Na rozdíl od klasické sauny, kde to trvá přibližně hodinu, než se prostor důkladně prohřeje, je infrasauna připravena přibližně deset až patnáct minut po uvedení do provozu.  

Základní součástí kabiny jsou infrazářiče, které produkují potřebné teplo. Některé sauny bývají opatřeny radiopřehrávačem a USB diskem pro zpříjemnění saunovacího procesu.

Co je dobré vědět

Na sauně byste neměli šetřit. Laciné výrobky bývají nekvalitní a stejně nekvalitní je pak i vlastní saunování. Nemluvě o tom, kolik vás bude stát její provoz. Při výběru si proto dejte pozor na kvalitu použitého dřeva, celkové zpracování kabiny i typ infrazářičů, které by měly být širokospektrální. Ptejte se po rychlosti nahřátí sauny, čím kratší, tím lepší, i způsobu obsluhy kabiny. Neméně důležitá je také možnost profesionální instalace a servisu.  


Text: Emma Hildová

Foto: Hornbach

Horko, které pomáhá. A to nejenom v zimě Horko, které pomáhá. A to nejenom v zimě Horko, které pomáhá. A to nejenom v zimě
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty