zpět

Kam za aktuálními pražskými projekty? Přece do CAMPu

Pokud se tím konstatováním cítíte být trochu zmateni a přemýšlíte, do kterého campu se vydat, rozšifrujeme pro vás onu zkratku a hned budete mít jasno. Centrum architektury a městského plánování.

Centrum, za nímž stojí IPR, tedy Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, se totiž na počátku března zaplnilo bezmála sedmi desítkami staveb. Staveb, respektive stavebními záměry, které, pokud budou realizovány, v průběhu následujících let zásadním způsobem změní tvář naší metropole. A ačkoli se mnoho lidí při představě jakéhokoli stavebního ruchu v Praze otřese, zejména pokud by mělo být rušno za jejich okny, většina odborníků se shoduje na tom, že se naše hlavní město nemůže stát skanzenem a jako Šípková Růženka usnout na věky. Musí se zahušťovat a rozvíjet, žít tak, aby jeho obyvatelé mohli dál bydlet ve městě a nemuseli se kvůli nedostatku nových nebo cenově nedostupných bytů vystěhovávat za jeho hranice. Jedna z hlavních tezí Metropolitního plánu totiž praví, že v rámci dalšího rozvoje města bude nutné omezit současné rozpínání Prahy a místo zabírání krajiny a zemědělské půdy soustředit energii a pozornost na nevyužité plochy uvnitř města. A že jich není málo.

Někteří urbanisté v nadsázce říkají, že Praha je „děravá jako ementál“. Navíc její území skýtá množství „pokladů“ v podobě lokalit, které už dávno ztratily nejenom svůj půvab, ale i původní funkci a jsou jizvou na tváři města ležícího v srdci Evropy. Developeři o nich mluví jako o brownfields, urbanisti z IPR pro ně mají označení „transformační území“. Ale ať už je nazýváme jakkoli, jsou to právě ta místa, na něž by se měla soustředit pozornost všech, kterým není budoucnost a vzhled Prahy lhostejný. Dokážeme si vůbec představit, že se na území metropole rozkládá 1 466 hektarů nevyužívaných zanedbaných ploch? Ta největší a ze strategického pohledu nejdůležitější dohromady zaujímají plochu více než padesáti Václavských náměstí.

Od ostrova po vodárenskou věž

Výstava nazvaná Praha zítra?, která nás zavede snad do všech městských částí na obou březích Vltavy, potrvá v areálu Emauzského kláštera až do 4. května. Je tedy dostatek času na to si naplánovat návštěvu expozice věnující se jak krajinářskému řešení Císařského ostrova, tak vstupní bráně pražského Výstaviště, desítkám rezidenčních i administrativních projektů všech typů a velikostí, výstavbě tramvajové trati v Praze 6, vodárenské věži v Praze 7 či rekonstrukci historické budovy Národního muzea i revitalizacím náplavek. V případě, že si z CAMPu odnesete katalogové listy projektů, které vás zaujaly, budete mít v rukou základ pěkného průvodce Prahou po zajímavých novostavbách a projektech všeho druhu. A spolu s tím vlastně skvělý tip na jarní procházku hlavním městem. Třeba tak díky výstavě ukryté v budově, kterou v 60. letech minulého století navrhl architekt Karel Prager, objevíte zajímavá díla architektů podepisujících se na podobě Prahy 21. století. Pokud jim tedy bude povoleno se na tváři Prahy podepsat, chce se mi dodat…

 

Jana Hrabětová, vizualizace Smíchov City, Praha 5

Podobné projekty