Aby měla návštěva kde v pohodlí přespat

Aby měla návštěva kde v pohodlí přespat

Plánujete si pořídit nový byt nebo dům? Myslete na pokoj pro hosty. Bude se vám hodit nejenom, když přijedou na návštěvu kamarádi nebo rodiče, ale v mezidobí poslouží například jako dobře vybavená pracovna či pokoj pro nemocného.

Místo pro hostinský pokoj se najde hlavně ve velkém bytě nebo rodinném domě. Obecně se doporučuje ho umístit do přízemí a nejlépe do blízkosti vchodových dveří. Neměl by sousedit s obývacím pokojem a už vůbec ne s ložnicí hostitelů. Pokoj pro hosty nepatří k nejvyužívanějším částem interiéru, proto není nutné ho situovat na slunnou stranu.

Postel je základ

Hodně záleží na tom, jak často se u vás hosté zdrží přes noc. Pokud se u vás kamarádi rozhodnou přespat jednou za rok, není tak úplně nutné řešit kvalitu lůžka, protože se většinou spokojí s noclehem na běžné pohovce či levné rozkládací posteli. V případě, že počítáte s návštěvami, které u vás stráví nikoli jeden, ale více dní, měli byste jim nabídnout spaní jako doma, po kterém neskončí u fyzioterapeuta, aby jim napravil rozlámaná záda. Řešením mohou být rozkládací pohovky určené pro trvalé spaní, které mají ve vnitřní části integrované kvalitní lůžko vybavené roštem a zdravotní matrací.

Úložný prostor

Méně častým návštěvám, které pod vaší střechou stráví jednu noc, postačí němý sluha pro odložení šatů. Pravidelná vícedenní návštěva už bude potřebovat skříň na oblečení. Nemusí být nijak veliká, ale rozhodně by měla být prázdná. Počítejte také s odkládacím prostorem, tj. nočním stolkem, běžným stolem a židlí. Při výběru nábytku dejte přednost jednoduchým tvarům a hladkým povrchům. Na podlahu se hodí kvalitní odolný laminát, místo závěsů připevněte na okna žaluzie nebo rolety. Soustřeďte se především na odolné materiály, které se dobře udržují. Tak si ušetříte čas i energii během pozdějšího úklidu.

Hygienické řešení

Stále běžnější součástí domů dnes bývají dvě koupelny nebo alespoň dvě WC. V běžném provozu toto řešení ocení i rodina, která tak nemusí stát frontu třeba na ranní hygienu. Druhé sociální zařízení je obvykle menší, místo vany se umísťuje pouze sprchový kout, a může být spojeno i s WC. Jestliže se pro něj rozhodnete v rámci výstavby či rekonstrukce, snažte se ho vybudovat v blízkosti hostinského pokoje, aby budoucí hosté nemuseli pobíhat v noci celým domem, když budou chtít použít toaletu. Místo designových výstřelků v této koupelně vsaďte opět na kvalitu zařizovacích předmětů, která snáze odolá různému zacházení návštěv. Důležité je i hledisko bezpečnosti, kam patří termostatické baterie, dlažba s protiskluznou povrchovou úpravou, stejně jako sprchová vanička, která by měla být co nejnižší.

Se dvěma koupelnami nebo alespoň toaletami se dnes počítá i u velkometrážních bytů.

 

Když návštěva odjede...

...pak to samozřejmě neznamená, že by měl pokoj zůstat nevyužívaný, nebo se proměnit ve skladiště nepotřebných věcí. Než se objeví další kamarádi, může například posloužit jako pracovna, kde bude mít uživatel vzhledem k poloze místnosti podstatně větší klid na práci. Útočiště tam najdou i nemocní členové rodiny, kteří potřebují klid a nechtějí svojí nemocí obtěžovat partnerku či partnera.

 

Emma Hildová

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!