Limity domácí šatny? Rozměry a dobrý přehled

Limity domácí šatny? Rozměry a dobrý přehled

Dnes se s ní počítá při výstavbě nových bytů, bez problémů se vejde do rodinného domu a při troše dobré vůle ji umístíte i do staršího městského bydlení. Šatna. Ideální prostor, kam schováte téměř všechno.

Praktická šatna by měla být dostatečně veliká a přehledná, jinak postrádá smysl. Postavte ji tak velikou, abyste mohli od polic alespoň o krok poodstoupit a díky tomu mít lepší přehled o věcech uložených uvnitř. Pokud jde o konkrétní rozměry, minimální velikost se udává čtyři m2, nicméně čím větší, tím samozřejmě lepší. Šatnu obvykle sdílí dva lidé, proto se šatní systémy montují na dvě protilehlé stěny. Ulička mezi nimi by měla být široká přibližně 80 až 100 cm. V případě menší a úzké místnosti vám bude muset stačit úložný systém pouze na jedné straně, protože jinak byste se uvnitř nehnuli a šatna by ztratila na přehlednosti.

V sousedství ložnice

Šatnu umístěte pokud možno vedle ložnice, abyste nemuseli po ránu bloudit celým bytem nebo domem. V nové výstavbě, a to nejenom v rodinných domech, ale i v městských bytech, se s touto alternativou již obvykle počítá. V zabydleném interiéru můžete k obdobným účelům buď vyčlenit málo využívaný prostor, anebo zmenšit místnost, na kterou by měla šatna navazovat a vybudovat ji na nově vzniklé ploše.

Nezbytné vybavení

Vzhledem k tomu, že budete do šatny ukládat oblečení a další věci, je třeba ji větrat. Nezbytnou součástí je proto okno, či alespoň odvětrávání, které řeší cirkulaci vzduchu uvnitř. Vnitřní zařízení, tedy úložné prostory, přizpůsobte vašemu šatníku na míru. Základ tvoří police s hloubkou minimálně 45 cm, kam naskládáte trika, svetry, mikiny, a zásuvky na spodní prádlo a ponožky. K nim přidejte šatní tyče na kalhoty, sukně, saka a košile. Tady je nutná hloubka alespoň 65 cm.

Hodit se budou také speciální věšáky na kravaty a šátky, výklopné či výsuvné koše a nezapomeňte ani na vnitřní organizéry do zásuvek. V šatně by se měl rovněž najít prostor pro šperky či bižuterii.

Dostatečně velká místnost nabízí možnost ukládání sezónního oblečení včetně bot, které patří do samostatné části přizpůsobené obuvi dalším odvětráváním.

Potřebujete tu i dobře vidět. V tom vám pomůže vhodné rozmístění světel, a to nejenom vně šatního systému, ale i uvnitř, což skvěle řeší například LED pásky. Málokdo si uvědomí, že při převlékání jsme obvykle bosi. Proto pečlivě vybírejte i podlahovou krytinu. Například téměř bezúdržbový zátěžový koberec zamezí nepříjemnému prochladnutí od nohou hned po ránu.

Co nesmí chybět?

Do šatny si rozhodně nechte nainstalovat velké a dobře osvětlené zrcadlo. Hodit se budou schůdky, židle nebo stolička pro pohodlné vyndávání věcí z vyšších polic i oblékání. Do většího prostoru by se mělo vejít malé žehlicí prkno, které lze využít pro rychlou úpravu oděvů. Určitě víte, že nošené věci není vhodné ukládat zpět k čistému oblečení. K tomu účelu skvěle poslouží takzvaný němý sluha, neboli tichý společník, který se o vaše oblečení postará. Tento designový věšák se vyrábí ze dřeva nebo z kovu a vzhledem ke svému zpracování může tvořit i zajímavý doplněk interiéru.   

 

 

Text: Emma Hildová

 

 

 

 

 

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!