Zařizujete zahradu? Nezapomeňte na bazén!

Zařizujete zahradu? Nezapomeňte na bazén!

K zahradnímu vybavení rozhodně patří bazén, který během léta poskytne nejenom příjemné osvěžení, ale i zábavu. Právě nastal čas na vyhlédnutí si správného modelu.

Na první pohled to vypadá jednoduše. Vyberete si bazén, koupíte a umístíte ho do zahrady. Jenže tak snadné to rozhodně není, protože než se rozhodnete pro konkrétní variantu, měli byste si rozmyslet několik zásadních věcí, díky kterým bude vaše radost z bazénu stoprocentní.

Velikost, vybavení

V první řadě je třeba si říci, proč si vlastně bazén chcete pořídit. Plánujete v něm pravidelně plavat, anebo bude sloužit jenom pro osvěžení? Od toho se totiž bude odvíjet nejenom velikost bazénu, ale i jeho případné další vybavení. Kondici získáte i v malém bazénu o rozměru 2,5 x 4,5 m, který je doplněný protiproudem. Jestliže při koupání potřebujete společnost rodiny nebo přátel, pořiďte si bazén alespoň 6 x 3 m. Pokud jde o hloubku, minimální začíná na jednom metru, lepší je alespoň 1,2 až 1,3 m. Počítejte s tím, že při nižší hloubce a nedostatečném filtračním cyklu se může začít kazit voda. Pro skutečné plavce byste měli pořídit bazén hluboký alespoň 1,5 m.

Nadzemní či zapuštěný?

Jak z vyplývá z názvu, nadzemní bazény jsou posazené na zemi, zapuštěné naopak se zemí splývají.  Nadzemní bazény jsou oblíbené zejména pro nižší pořizovací cenu, snadné přemístění v zahradě a poměrně rychlé uvedení do provozu.

Pro zapuštěný bazén potřebujete především prostor, dostatek financí a trpělivosti, protože stavba takového bazénu není hotová za den. Než se rozhodnete, kam ho umístíte, musíte velmi dobře zvážit všechny okolnosti, tedy zda ho například nebudou stínit okolní vzrostlé stromy, nebo ho bude celý den ohřívat slunce, případně jestli je dostatečně skrytý před očima zvědavých sousedů. Oproti nadzemní variantě má tento typ jednu velkou výhodu - je dostatečně velký, takže si v něm opravdu zaplavete. 

Výhody zastřešení

Jestliže plánujete koupat se od jara do podzimu, určitě se vám bude hodit zastřešení, díky kterému si můžete v bazénu užívat nejenom za deště a větru, ale také při nižší venkovní teplotě. Zastřešení má další zásadní výhodu - chrání bazénovou vodu před prachem, padajícím listím a dalšími nečistotami. A co je nejdůležitější, zastřešení zabraňuje v obou případech pádu malých dětí do vody. Možností jak zastřešit bazén je více. Jiné existují pro nadzemní bazény a jiné pro zapuštěné. Jestliže si budete chtít pod zastřešením odpočinout, mělo by mít odpovídající pochozí výšku, pokud se rozhodnete pro posuvné zastřešení, vyberte takové, s nimž si poradí i méně fyzicky zdatní členové vaší rodiny. Samozřejmostí je pak možnost zamykání. 

Hezké okolí

Nezapomeňte na plochu kolem bazénu. Tráva sice vypadá hezky, jenže na bosé nohy v ní nachytáte kdeco a na nich vše následně odnesete do vody. Jako praktičtější řešení se tak jeví kámen nebo dlažba. Ať už se rozhodnete pro jeden či druhý materiál, vždy byste měli zvolit protiskluzovou úpravu, včetně mrazuvzdorné, aby vám chodníček v zimě nepopraskal. S čím musíte počítat, je fakt, že kámen i dlažba na slunci pořádně pálí, takže bez bot se neobejdete. Další možnost představuje dřevo. Na něm vás sice nohy pálit nebudou, ale je třeba ho udržovat, aby vám vzhledem mokru nezačalo hnít. Zvolit můžete i z moderních umělých materiálů, které zaručují odolnost, bezpečnost, jsou prakticky bezúdržbové a navíc dobře vypadají.

 

 

Text: Emma Hildová

 

 

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!