Do vany, na stůl i do čaje. Aneb levandulové opojení na každém kroku

Do vany, na stůl i do čaje. Aneb levandulové opojení na každém kroku

Také neodoláte půvabům voňavé levandule, která bývá nejčastěji spojována s krásami francouzské Provence? Jejími modrými květy se můžete v letních měsících potěšit i v našich zahradách. Dá se ale pěstovat i v bytě a navíc má široké použití.

„Rodištěm“ levandule je Persie, odkud se rozšířila do Středomoří. Už v té době byla díky své jemné vůni přidávána do koupelí ve veřejných lázních. Ve středověku se rovněž věřilo, že umí zahánět zlé duchy. Dnes se nejčastěji používá jako sušená ozdoba ve vázách nebo zavěšená, uplatnění znovu nachází v kuchyni či při výrobě různých zkrášlujících a voňavých prostředků.

Kam s ní?

Levandule se dá úspěšně pěstovat na zahradě, kde vyžaduje slunečné stanoviště a lehkou písčitou půdu. Kromě toho se jí ale bude velmi dařit v nádobách, například na terase, balkoně, anebo na okenním parapetu či přímo v bytě. Kvete přibližně od června do srpna. Hned jak se objeví květy, je třeba je odštípat a sušit v tmavém suchém a větraném prostoru. Pokud budete chtít sušenou levanduli pro dekorační účely, odstřihněte květy i se stonky, zavěste je hlavičkou dolů a nechte uschnout.

Levandulové doplňky

Jestliže se vám podaří vypěstovat si v domácích podmínkách větší množství levandule, můžete si z ní po usušení vytvořit různé dekorativní kytice, kterými si byt nejenom ozdobíte, ale také ho hezky provoníte. Aby vám vydržely do další sklizně, přestříkejte je po usušení speciálním sprejem na sušené květiny nebo bezalkoholovým lakem na vlasy. Levandule si podrží barvu a snáz ji tak zbavíte prachu. Sušenými květy můžete také naplnit látkové pytlíčky a umístit pod polštář v ložnici pro lepší spánek. Poslouží vám i zavěšené ve skříni s oděvy, kde odpuzují moly. Anebo je pověste obzvlášť v teplejších měsících roku kdekoli v bytě a zbavíte se tak komárů a much.

Léčivka

Levandule se s úspěchem využívá také v lidovém léčitelství. S její podporou lze například zmírnit úzkostné stavy a s nimi spojený neklid. Má totiž tišící účinky a navíc její vůně ovlivňuje určitou část mozku spojenou s uvolněním a relaxací. Problémů se spánkem vás také zbaví pravidelné popíjení levandulového čaje před spaním. Jelikož levandule nabízí i dezinfekční účinek, používá se, například ve formě levandulového oleje, na ošetřování různých typů poranění. Levandule nezklame ani při problémech s trávením. Odvar z ní totiž uvolňuje hladké svalstvo trávicího ústrojí, podporuje tvorbu žluči a zlepšuje tak trávení. Současně zklidní i potíže s nadýmáním.

Levandulová relaxace

Pro své veskrze pozitivní vlastnosti se levandule dostala i do kosmetických přípravků. Nejenom její vůni si tak můžete užít v mýdlech, šamponech, krémech, toaletních vodách a dalších. Vyzkoušejte ji v koupeli, kde napomáhá při léčbě různých ekzémů. Levandulová tinktura vám pro změnu pomůže zbavit vlasovou pokožku lupů a současně by měla omezit i padání vlasů. Levandule jako taková je součástí řady přírodních parfémů a aromaterapeutických esencí, které přinášejí klid a uvolnění.

Použití v kuchyni

Návrat levandule do kuchyně, jako tomu bývalo za časů našich prababiček, zaznamenal i dnes velký úspěch. Levandulové květy se přidávají do marmelád nebo medu, lze z nich vyrobit třeba levandulový ocet. Pokud vám zbude pár sušených květů, vložte je do uzavřené piksly s cukrem. Levandule mu dodá příjemnou „cukrářskou“ vůni. Pro výraznější aroma můžete použít i čerstvé květy. Cukr je ideální pro přípravu různých moučníků. Levandulové květy se dají rovněž kandovat a vynikající je i levandulová zmrzlina. Levandule se ale používá i ve slané kuchyni. Je součástí provensálského koření a přidává se do soli.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Pixabay

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!