zpět

Abyste se i na terase cítili jako v útulném a prakticky zařízeném pokoji…

Každý, kdo má u bytu či domu tento venkovní prostor, bude bezpochyby souhlasit s tím, že vhodně zařízená terasa poskytuje nejenom dostatek prostoru pro relaxaci, ale je to současně i příjemné místo pro setkávání s rodinou nebo večerní posezení s přáteli.

Jestliže máte zařizování terasy teprve před sebou, než vyrazíte na nákupy, dobře si promyslete, k čemu bude terasa primárně sloužit. K relaxaci? Ke grilování a posezení? Nebo k obojímu? Od toho se totiž bude odvíjet výběr velkých kusů nábytku, výška stolu nebo typ křesílek.

Pohodlí je základ

Pokud je pro vás důležité, aby vám terasa poskytovala stejné pohodlí jako interiér, uvažujte při výběru nábytku a doplňků podobně, jako byste zařizovali například obývací pokoj. Kromě základního vybavení proto nezapomeňte na koberec, světla, textilie a další drobné dekorace. Na rozdíl od interiéru byste ale v tomto případě měli dát přednost materiálům, které snadno odolají nejenom špíně a současně se dobře čistí, ale také vlhku a UV paprskům. Kdo chce jít ještě dál a stavebně to pro něj nebude nijak složitý zásah, může si nechat vyvést na terasu vodu a elektřinu. Tady se otevírá prostor pro lednici vhodnou do venkovního prostředí. Samozřejmostí by pak měly být skříňky určené na nádobí a drobné spotřebiče, které lze využít při přípravě občerstvení.

Stolování na čerstvém vzduchu

Jestliže se chystáte terasu v letních měsících využívat jako jídelnu, měli byste tomu přizpůsobit velikost stolu a židlí. Přece jenom jíst s koleny u brady není moc pohodlné. Abyste nemuseli pro každou zapomenutou věc běhat do kuchyně, pořiďte si servírovací stolek, na který naskládáte nezbytné maličkosti potřebné během stolování. Hodit se bude malý gril. Zakouření v bytě nebo v domě se vyhnete, pokud zvolíte elektrickou či plynovou variantu. Jedna věc je posezení u jídla, a druhá se skleničkou v ruce. Patří sem proto i pohodlný sedací nábytek. Veškeré vybavení by mělo svými rozměry odpovídat velikosti terasy. 

Útulné prostředí

Pohodovou a útulnou atmosféru dodají terase různé doplňky. Až budete pořizovat polštářky, ptejte se po takových, které jsou vhodné do venkovního prostředí a nevadí jim menší dešťová přeháňka. Není příjemné sedět pod rozpáleným sluncem. Do vybavení proto započítejte také markýzu, sluneční plachtu nebo alespoň velký slunečník, které vás současně ochrání i před deštěm. Neměly by chybět květiny a bylinky, nejlépe v barevných květináčích, ladících s ostatních zařízením.

Večerní posezení

Pro navození útulné večerní atmosféry rozvěste na terasu světelné řetězy a do prostoru rozestavte lucerny se svíčkami. Vybírejte takové, které svou vůní odpuzují komáry, mouchy a další nepříjemný hmyz. Ideální světelné dekorace jsou ty, které se dobíjí solární energií a automaticky se rozsvítí po setmění. Nejenom zimomřivějším jedincům poslouží deky z příjemného materiálu.

Myslete dopředu

Hezky zařízená terasa je určitě velkým bonusem ke klasickému bydlení. Při jejím vybavování ale dobře promyslete i to, zda budete mít také dostatek úložného místa pro úklid vybavení před zimou. I když se dnes prodávají různé speciální krycí plachty, před mrazem některé typy nábytku zcela neochrání.

 

 

Text: Emma Hildová

Foto: Bonami, Butlers

Abyste se i na terase cítili jako v útulném a prakticky zařízeném pokoji… Abyste se i na terase cítili jako v útulném a prakticky zařízeném pokoji… Abyste se i na terase cítili jako v útulném a prakticky zařízeném pokoji…
Prohlédnout galerii (4)