Když léto ukryté ve sklenicích potěší nejenom chuťové pohárky

Když léto ukryté ve sklenicích potěší nejenom chuťové pohárky

Pokud se vám v létě nechce jenom odpočívat u vody, šlapat po horách či zdolávat v sedle kola cyklistické stezky, popusťte uzdu fantazii, buďte kreativní a vyrobte si jedlé dekorace, jimiž naplníte spíž i ozdobíte kuchyni. Můžete je také použít jako hezký osobní dárek.

Letní bohatá úroda nejrůznějšího ovoce a zeleniny doslova láká k pečení různých koláčů, přípravě ovocných knedlíků, zeleninových salátů, smaženice a spousty dalších pochoutek. Proč ale takové dary přírody nezpracovat, abyste potěšili oko a pochutnali si na nich i v zimním období?

Zavařujeme

Jeden ze základních způsobů jak naložit se sklizenou úrodou představuje zavařování. Aby zelenina a ovoce vydržely nejenom do zimy, ale bez problémů i řadu dalších měsíců, je třeba je zakonzervovat. To znamená, že musí projít určitou teplotou. Zavařování rozhodně není složité, ale měli byste dodržet několik důležitých kroků:

1. Myslete na to, že zpracovávané suroviny musí být vždy čerstvé, bez známek hniloby nebo plísně. Jeden nahnilý plod totiž dokáže zničit celou várku, která se pak ve sklenicích začne rychle kazit a plesnivět.

2. Hygiena je základ. Víčka i sklenice musí být naprosto čisté. Ideální je nechat je před zavařováním sterilizovat. Nemíchejte marmelády vařečkou od guláše, ani postarším modelem, ze kterého létají třísky. Profesionálové používají měděné kousky, což je samozřejmě poněkud drahá záležitost, ale stejnou práci určitě zastanou například silikonové pomůcky. Ke stoprocentní jistotě, že se vám marmeláda či kompot nezkazí, přispějete i zakápnutím vršku sklenice chuťově neutrálním alkoholem.

3. Vše nechte pozvolna vychladnout. Rychlé zchlazení sklenic ve studené vodě je v tomto případě nežádoucí, nejenom z důvodu bezpečnosti, protože sklo může prasknout, ale i kvůli „doběhu“ sterilizace.

4. Marmelády a džemy zavařovat nemusíte. Pokud přidáváte cukr, je to konzervant sám o sobě. Díky tomu stačí sklenice po naplnění horkou marmeládou pečlivě uzavřít a obrátit je víčkem dolů.

V čem zavařovat?

Možná se u někoho na půdě ještě najde tradiční zavařovací hrnce s poklicí a otvorem na teploměr. Pokud to s ním umíte, rozhodně by byla škoda ho vyhazovat, i když je většinou užijete jenom jednou v roce, tedy při letním zavařování. Na druhou stranu moderní varianty toho umí o hodně víc a dostanou se ke slovu i v dalším ročním období. S čím vším kromě marmelád, džemů, kompotů či sterilované zeleniny si moderní zavařovací hrnec poradí? V zimě například skvěle poslouží k udržení teploty horkých nápojů, ať již oblíbeného svařáku, grogu nebo čaje. Dá se v něm sterilizovat mošt z lahodných podzimních jablek, anebo krásně rozpustí ztuhlý med. Co oceníte, je rychlá a snadná obsluha. Nemusíte hlídat požadovanou teplotu, ani čas, protože vše lze nastavit na spínačích, které vás zvukově upozorní na další krok. Vodu z hrnce není nutné vylévat, ale bezpečně ji vypustíte postranním kohoutkem. Stejný kohoutek se hodí také pro stáčení horkých nápojů. Hrnec se dá použít rovněž při přípravě pohoštění pro větší množství lidí.

Jedlé dekorace a milé dárky

Na zavařování si pořiďte hezké designové sklenice a láhve, které se dnes dají sehnat třeba v e-shopech s kuchyňskými doplňky. Pokud je navíc opatříte pěknou dekorativní látkou, ručně psanou etiketou, případně věnováním, udělají parádu v kuchyňských policích a můžete je použít jako milý osobní dárek, který naprostá většina obdarovaných ocení.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Kasa, Tescoma, Tchibo

 

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!