Líbí se vám nábytek v retro stylu? Nebo máte z pozůstalosti křeslo či stolek ze sedmdesátých let, které potřebuje trochu oživit? Restaurování, to je totéž, co záchrana, ozdravení či obnova. A v dnešní době už se dá renovovat cokoliv. Velkou motivací může být touha vlastnit jedinečný a originální kousek, nebo zájem vdechnout nový život starému kusu, který už je jednou nohou na sběrném dvoře. Renovace vlastními silami také nemusí být vůbec nákladná.
Výhodou starého nábytku je většinou to, že je vyrobený z kvalitního dřeva, a i po letech stále plní svou funkci, jenom už jaksi neodpovídá moderním trendům. V rámci renovace z něj stačí odstranit původní nátěr pomocí brusného papíru, nalepit dekorace nebo ozdobné lišty, vybrat nové čalounění nebo namalovat vybranou barvou. A nový kousek je na světě.
Postup při restaurování
Restaurovaný nábytek lze dělit na tři skupiny: nábytek z měkkého dřeva, nábytek z tvrdého dřeva a nábytek dýhovaný. Při restaurování nábytku z měkkého dřeva je třeba odstranit staré nátěry a zlikvidovat případné škůdce. Poté je nábytek dokonale vysušen, jsou opraveny jeho poškozené části a na řadu přichází vybroušení celého kusu. Posledním článkem v řetězci je povrchová úprava, kdy je nábytek upraven a vyleštěn pomocí speciálních vosků.
Trend různobarevnosti
V poslední době můžeme pozorovat trend, kdy jsou nohy židlí, stolů či stoliček natřené jinou barvou než zbytek nábytku. Obvykle se k tomuto účelu používají barvy a odstíny, které jsou v kontrastu s barvou podlah a ostatního vybavení. Výsledný efekt přitáhne pozornost a je nepřehlédnutelný, stejně jako jedinečný. I zbylé části nábytku však musí být v dobrém stavu, nebo projít renovací. Rozbité čalounění nebo poničená deska stolu může budit dojem, že nám šlo jen o zakrytí oděrek a vad.
Vintage, rustikální a provensálský styl
V posledních letech roste obliba tzv. opotřebeného vzhledu a vintage, rustikálního nebo provensálského stylu. Nejednotná textura a nedokonalost materiálu jsou v tomto případě předností. Patří k nim různé praskliny, odřeniny a nerovnoměrnost barev. Lze toho docílit například použitím křídové barvy. Tyto barvy dobře přilnou k různým povrchům, ať už je to dřevo, plast, nebo kov. Co se týče barev, vhodné a oblíbené jsou pastelové syté odstíny v kombinaci s bílou.
Kolik stojí renovace nábytku?
Cenovou nabídku určuje vždy řemeslník, a to na základě náročnosti prací. Vždy důkladně prohlédne nábytek, který bude následně renovován a s přihlédnutím k jeho stavu určí cenu. Na výslednou výši ceny má však vliv také samotný zákazník, který si vybírá vhodné potahy, náplně a další materiály. Čalouník vám většinou předloží vzorník, je však možné navrhnout také vlastní potahové materiály a vlastní zdroje v podobě kůží, látek a výplní od jiných výrobců. Cena nového čalounění u běžné sedací soupravy se pohybuje kolem 13 000 korun. Klasické křeslo pak přijde asi na 4000 Kč. Velkým problémem mohou být vadné pružiny, jejich opravy mohou cenu navýšit asi o 15 %. Jednodušší opravy židlí, stolů a dalších základních nábytkových prvků se pohybují v řádech několika stovek korun.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock