Léto se pomalu chýlí ke konci, z prázdnin u babičky na venkově či dovolené na chalupě zbyly jenom vzpomínky. Stýská se vám po venkovské atmosféře? S vhodnými doplňky ji vykouzlíte i v městském bydlení...
Ne každého láká interiér plný chladného kovu, jasně definované geometrie či moderních materiálů. Venkovský styl nabízí v dnešním uspěchaném světě klid, pohodu a bezpečí domácího prostředí. Nevadí, že bydlíte v paneláku. Pokud dodržíte několik základních pravidel, není důvod, proč byste jemný náznak venkovské atmosféry nemohli přenést i do městského interiéru.
Dotek přírody
Zásadní jsou přírodní materiály. Prim hraje dřevo, kov, kůže, keramika, litina a další. Jelikož by nábytek z masivu působil v malém panelákovém bytě poněkud humpolácky, postačí jedna skříň či komoda z masivního dřeva, kterou ozdobíte mírně ošoupanými kovovými úchytkami. S kovem zacházejte opatrně, hodí se hlavně na doplňky jako jsou například lampy v tradičním venkovském stylu. Na výsluní se vrací litinové nádobí, ve kterém se nejenom dobře vaří, ale současně připomíná nádobí z babiččiny venkovské kuchyně. Je barevné a vhodné k servírování přímo u stolu. O keramických hrnečcích, talířích, džbánech a dalších doplňcích se asi netřeba zmiňovat. Najdou se téměř v každé kuchyni. Nezapomínejte ani na textilie. Vhodné jsou bavlněné, lněné, vlněné nebo hedvábné. V takovém bytě nechybí závěsy, dečky, ubrusy, polštářky či kusové koberce ze zmíněných materiálů.
Barvy a vzory
Venkovskému stylu vládne kostka. Ze vzorů se hodně používají také proužky, modrotisk nebo motivy rostlin, květin či ovoce. Látky bývají často dozdobené výšivkou, případně háčkovanou krajkou. Decentní pastelové barvy místnosti rozjasňují, ale současně působí uklidňujícím příjemným dojmem. Pracujte s modrou, zelenkavou, hnědou, růžovou, ale také bílou nebo kteroukoli jinou světlou barvou.
Kam pro vybavení
Venkovský či country styl je trend. Řadu doplňků najdete v obchodech s bytovým designem. Pokud se vám nechce za ně utrácet, poohlédněte se na půdě, co se skrývá za poklady ve starých krabicích, spoustu věcí najdete v bazarech anebo ve vetešnictvích. Staré věci, které už někdo používal, nabízejí krásnou patinu, ve které se skrývá jejich příběh. Takový kousek pak může tvořit i zajímavý solitér vašeho bydlení.
Méně je více
Velký interiér ve staré městské zástavbě snese mohutnější nábytek i více prvků odkazujících k venkovskému stylu. Pozor ale na to, abyste malý panelákový byt nepřehltili příliš velkým množstvím prvků a zbytečně jste ho tak neproměnili ve skladiště. Vždy je třeba vybírat s citem nejenom vybavení, ale i vzory a barvy odpovídající vybranému směru.
Text: Emma Hildová
Foto: Bonami