Ať už stavíte, rekonstruujete, a nebo vaše staré zařízení dosloužilo, vybrat nový kotel je vždy velká věc. Bude denně ovlivňovat váš komfort, spotřebu a rozpočet po dobu 10 až 20 následujících let. Co byste měli vědět, než uděláte finální rozhodnutí?
Čím budete topit?
Rozdělujeme-li kotle dle typu paliva, vyjdou nám 3 základní kategorie: kotel na pevná paliva, jako je uhlí nebo dřevo, dále elektrokotel a plynový kotel. Každý typ má svá pro a proti, a nelze bez kontextu určit nejlepší variantu. Provoz i pořízení kotle na pevná paliva je tou nejlevnější variantou, a to hlavně při větší spotřebě. Přesto se nejedná o perspektivní volbu; tyto kotle jsou neekologické a poměrně náročné jak na provoz, tak na skladování paliva. Od 1. září 2024 jsou navíc pod pokutou zakázány kotle na pevná paliva patřící do 1. a 2. emisní třídy. Novější kotle na pevná paliva prozatím omezeny nejsou, ale v budoucnu to můžeme předpokládat. Proto dále budeme rozebírat hlavně elektrokotle a plynové kotle.
Jak správně odhadnout potřebný výkon?
Správný výkon kotle je klíčový pro efektivitu, provozní náklady, i pohodlí. Jak poddimenzovaný, tak předimenzovaný kotel vás může přijít draho. Výkon kotle, udávaný v kilowattech (kW), se vypočítá na základě tepelné ztráty domu a jeho rozlohy. Vyplatí se zainvestovat do profesionálního odhadu, za který zaplatíte pár tisíc, ale díky správně padnoucímu kotli ušetříte mnohem více. Do výpočtu vstupuje také to, zda budete kotel využívat i k ohřevu vody.
Elektrokotle
Elektrokotle jsou oblíbené zejména pro nízké pořizovací náklady, jejich levnější varianty seženete za cca 20 tisíc Kč. Jsou dobrým řešením pro novostavby a dobře zaizolované domy, které mají minimální tepelné ztráty.
Dalšími výhodami jsou:
- nenáročná údržba a čistý provoz
- nízká hlučnost, což z nich dělá ideální řešení, potřebujete-li kotel dát do obytné části interiéru
- snadná instalace bez nutnosti stavebních úprav
Proti elektrokotlům ale hovoří:
- potenciálně drahý provoz, pokud je velká spotřeba a drahý dodavatel
- jejich závislost na stabilních dodávkách elektřiny
Plynové kotle
V posledních letech všichni mluví o kondenzačním kotli - zařízení, které vytlačuje z trhu starší atmosférické kotle. Díky kondenzaci využívá kotel teplo ze spalin, a dokáže tím ušetřit 20-40 % nákladů. Plyn navíc bývá levnější komoditou než elektřina, což potvrzuje vývoj ceny plynu z letošního roku.
Největší benefity plynového kotle spočívají v:
- nižších provozních nákladech
- využití plynového kotle také pro (levnější) ohřev vody
- své univerzálnosti využití: hodí se i pro starší a větší domy
Plynové kotle mají samozřejmě i nevýhody:
- pokud nemáte přípojku, připravte se na spoustu papírování a náklady kolem 30 tisíc Kč
- vyšší pořizovací náklady a náročnější instalace
- potřeba pravidelné údržby a revize
Stavíte či rekonstruujete a váš dům je výborně zateplený? Určitě můžete uvažovat o elektrokotli, protože počáteční investice je relativně malá, a spotřeba bude díky zateplení pravděpodobně také nízká. Máte plynovou přípojku, starší dům a větší spotřebu? Pro vás bude vhodný spíše plynový kotel, jehož náklady na provoz budou v takovém domě mnohem menší, než u elektrokotle.
fotografie: freepik.com