Rosení oken – proč vzniká a jak mu zabránit?

Rosení oken – proč vzniká a jak mu zabránit?
zdroj: Shutterstock

S rosením oken jste se určitě už někdy setkali. Jde o zcela přirozený jev, ale je pochopitelné, že jej spousta lidí vnímá jako problém, který je potřeba odstranit. Proč vlastně rosení oken vzniká a jak mu co nejefektivněji předcházet?

Orosená okna ovšem nejsou vždy nekvalitní a zralá na výměnu. Jak už jsme zmínili, rosa na oknech patří mezi běžné fyzikální jevy, které vznikají nadměrnou kondenzací vodních par.

Jak vzniká rosení na oknech?
Rosení vzniká, protože vzduch v místnosti dokáže přijmout pouze určité množství vlhkosti. Jakmile přítomná vlhkost přesáhne tuto hranici neboli rosný bod, na nejchladnějších plochách v místnosti se kondenzovaná vlhkost vysráží a následně přetvoří v rosu, jinovatku, případně stékající kapičky vody. V interiéru je vysoká vlhkost a nízká pokojová teplota. Rosí se nejchladnější plochy oken, nejčastěji zasklení v dolní části u okenního rámu.

Rosení oken, vlhkost a vznik plísní
Rosení oken v bytech či domech je pojené i s výskytem plísní. Ty, jak známo vedou k závažným dlouhodobým onemocněním. Nová okna interiér utěsní a po výměně oken je třeba naučit se správně větrat. V zimě otevřete na pár minut okno dokořán, podle potřeby takto větrejte i několikrát denně. Tento způsob větrání je mnohem efektivnější než větrání pootevřením oken, na ventilaci. Zjednodušeně lze říci, že čím vyšší je vlhkost vzduchu v interiéru, tím větší je pravděpodobnost, že se okna orosí. Obzvláště pak na podzim a v zimě, protože teplejší vzduch v místnosti absorbuje více vlhkosti než vzduch studený.

Rosení oken ve starých domech a v novostavbách 
Největší sklony k orosení mají okna ve starých domech s vyšší vlhkostí, kde se pak častěji setkáváme i s hygienickými problémy jako je případný vznik zmíněných plísní. Starými okny do bytu táhlo, zároveň ale unikala vlhkost. Rosení oken však není výjimečné ani v novostavbách. Tady bývá příčinou ještě vlhký stavební materiál a mokré procesy, které předtím na stavbě probíhaly. Novostavby kladou velký důraz na správný způsob větrání, protože jedině tak stěny a veškerý materiál pořádně vyschne. 

Rosení oken zevnitř a zvenku
Okna se mohou rosit v různých částech, a to jak zevnitř, tak i zvenčí. Rosa na oknech nejvíce vzniká v nedokonale těsněných místech, jako je například místo styku rámu a křídla, anebo při spodní vodorovné straně zasklení. Opačným problémem, který vzniká zejména u oken nejvyšší kvality je orosení skel zvenku. Na něm nese zásluhu venkovní vzduch, jeho vlhkost a konzistence. K orosení dochází v momentě, kdy teplota vnější strany oken významně klesne pod teplotu venkovního vzduchu. Tato chvíle nastává například brzy ráno, kdy velmi rychle stoupá teplota vzduchu.

Rosení plastových oken
Nelze tvrdit, zda plastová nebo dřevěná okna mají větší sklony k orosení. Vždy záleží na kvalitě těsnění a kování a také na počtu skel. Naopak, pokud se kvalitní nová okna rosí, zejména pak zvenčí, vypovídá to o jejich kvalitě – těsní a izolují natolik dobře, že nepropouští vlhkost a její kondenzace pak způsobuje orosení. Stejné je to i u hliníkových a dřevo-hliníkových oken.

Jak zabránit rosení oken?
Vyměňte stará okna za nová
 - starší okna se zamlžují více, jelikož neizolují tak dobře jako kvalitní okna s tepelněizolačním dvojsklem. Ty mohou úplně nebo alespoň částečně zabránit rosení oken z vnitřní strany. Na druhou stranu, kvalitní moderní okna těsní natolik dobře, že jimi vlhkost neuniká, proto je třeba o to pravidelněji větrat. 
Správně a pravidelně větrejte - základní pravidlo pro větrání v zimě zní - větrejte spíše intenzivně a párkrát za den než dlouho a tzv. na větračku. Větrání je nezbytné nejen pro čerstvý vzduch, ale i pro snížení vlhkosti vzduchu v místnosti a jeho výměnu. 

Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!