zpět

Nerozlučná dvojka v kuchyni: baterie a dřez

Zařizujete novou kuchyni či rekonstruujete stávající? Pak budete pravděpodobně uvažovat i o výměně dřezu a dřezové baterie. Při výběru se zaměřte nejenom na praktickou stránku, ale také na soulad použitých materiálů.

Fakt, že máte myčku, rozhodně neznamená, že byste se v kuchyni obešli bez dřezu. Nejenomže stále musíte oplachovat kde co - od ovoce, přes zeleninu až po ruce, ale také proto, že některé typy nádobí nejsou vhodné do myčky, takže je třeba je mýt v ruce.

Jak si vybrat dřez?

Na zdánlivě jednoduchou otázku není tak úplně snadná odpověď. Před finálním rozhodnutím totiž musíte vzít v úvahu řadu důležitých detailů. Například záleží na tom, zda jste velká rodina, hodně vaříte, a tedy používáte velké kastroly a hrnce. Pokud ano, bude pro vás ideální větší dřez. Z materiálů tvoří základ nerez neboli chromniklová ocel. Při výběru nerezového dřezu se zaměřte na jeho tloušťku. Čím bude silnější, tím snáz odolá mechanickému poškození. Nerezový dřez předchází jeho nepříliš praktický povrch, na kterém je vidět i ta sebemenší kapka vody, takže je třeba ho neustále čistit. Takovou práci navíc si ušetříte, pokud sáhnete po dřezu s texturovaným povrchem. Zejména v rustikálních kuchyních jsou velmi oblíbené keramické dřezy. Je ovšem třeba dodat, že keramika je materiál, který skvěle zapadne také do moderního interiéru, což podporují i nadčasové designové tvary těchto dřezů. Svědčí pro ně rovněž odolnost proti větším nárazům a horkým tekutinám. Kvalitní tvrdý povrch je současně téměř bezúdržbový. Užitné vlastnosti a řadu barevných variací v sobě snoubí materiál granit, který se skládá z žuly, křemene a pojiv. Do nich se přidávají barviva, což umožňuje větší výběr z barevné škály, která bude vaší kuchyni na míru. Granitové dřezy nabízejí vzhled a vlastnosti přírodního kamene. Oceníte nejenom jejich odolnost, ale také bezúdržbovost. Pokud je pro vás důležitá finanční stránka věci, orientujte se na dřezy z kompozitních materiálů, které vzhledem připomínají dřezy z granitu, byť nejsou tak odolné. 

Parťák baterie

Nejenom dřez, ale i baterie by měla zapadnout do celkového designu, navíc spolu musí vzájemně ladit. K nerez dřezu proto patří nerezová baterie, keramický dřez opatřete keramickou variantou, existují i granitové baterie, které se budou hodit ke dřezům ze stejného materiálu atd. Kromě vzhledu je také důležité ovládání baterie. Klasikou se stávají pákové s možností zapnutí vody třeba jenom loktem. Na kohoutkové ovládání naopak sází milovníci retro designu. Z koupelen se do kuchyní přesouvají termostatické baterie, na nichž lze nastavit teplotu vody. Navíc jsou opatřeny bezpečnostní pojistkou, která eliminuje možnost opaření malých dětí. Efektní na pohled - a k tomu i praktické - jsou vysoké baterie, neboť z nich snadno natočíte vodu do vysokých nádob. Jenže právě pro jejich výšku je nelze instalovat všude a v takovém případě můžete zkusit teleskopicky výsuvnou baterii, která má dosah i přes jeden metr. Baterie se sprchou lze přepínat buď na běžný chod, nebo sprchu. Při výběru se setkáte ještě s jednou možností volby, a sice stojánkovou nebo nástěnnou baterií. První varianta se připevňuje na pracovní desku za dřez nebo do jeho kraje, druhá se instaluje do zdi. Nutno dodat, že první možnost je s ohledem na případnou výměnu praktičtější.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Dřezydokuchyně.sk, AZ Koupelny, Kvalitní dřezy.cz

Nerozlučná dvojka v kuchyni: baterie a dřez Nerozlučná dvojka v kuchyni: baterie a dřez Nerozlučná dvojka v kuchyni: baterie a dřez
Prohlédnout galerii (4)