zpět

Baterie do koupelny vybírejte s ohledem na spotřebu i design

Hezkou koupelnu nedělají pouze kvalitní obklady, podlaha, designové umývadlo, vana nebo sprchový kout, ale důležitou součástí tohoto prostoru jsou i koupelnové baterie. Víte, na co si dát při jejich výběru pozor?

Koupelna se stává oblíbeným relaxačním prostorem, což znamená, že byste se v ní měli cítit dobře. Jenže to tak úplně nestačí, protože by současně měla nabízet i funkčnost. Co si pod ní představit. Nejenom pohodlí, bezpečí, minimální údržbu, ale také například ekonomickou stránku používání. A s tím vším úzce souvisí koupelnové baterie.

Pákovky

Přesněji řečeno pákové baterie daly v oblíbenosti už dávno na frak klasickým kohoutkům. Není se čemu divit, protože pákovky snižují spotřebu vody při míchání teplé a studené a upravují množství průtoku vody při používání. U tohoto typu baterie je proto důležité věnovat pozornost tzv. ekotlačítku, které snižuje průtok na nutné minimum při mytí. Používá se u umyvadlových, sprchových i vanových baterií.

Znáte perlátor

Další úsporu představují perlátory. V nich se míchá vzduch s vodou a výsledkem je vodní proud s průtokem vody menším, než je obvyklé. Perlátory se hodí především na mytí rukou, omývání nádobí, předmětů nebo ruční praní. Při sprchování je malý průtok spíš pro zlost. Pozor na kovové perlátory, lepší jsou plastové, které nepodléhají korozi.

Termostatická baterie

Jestliže si pořídíte termostatickou baterii, ušetříte nejenom vodu a energie, ale současně se myjete i v relativním bezpečí. Co to znamená? Je to jednoduché, u termostatické baterie se teplota vody nastavuje trvale, pokud ji budete chtít snížit nebo zvýšit, musíte zmáčknout bezpečností tlačítko, které umožní změnu, kterou potvrdíte opětovným stiskem bezpečnostního tlačítka. Tento typ baterie umí reagovat na změny teploty nebo tlaku vody v potrubí. Například při výpadku studené vody se baterie uzavře, takže nedojde k opaření. Před nákupem se proto zajímejte o reakční rychlost, která vám dá informaci, jak rychle termostat zareaguje na změnu. Součástí termostatické baterie bývá senzor. Oceníte ho zejména v kuchyni, kde je třeba si během přípravy jídla mýt pravidelně ruce. A praktický je v koupelně, především v rodinách s malými dětmi, které samy nedosáhnou na kohoutek.

Nesahat

Tedy bezdotykově. Tento typ baterií je opatřen senzorem, který je poháněn baterkou a aktivuje se pohybem ruky před či pod kohoutkem. V případě, že je bezdotyková baterie vybavená páčkou nebo kohoutkem, můžete teplotu regulovat dle vlastní potřeby. V některých modelech najdete dokonce termostat. Pozor ale na to, že ne všechny baterie tuto možnost nabízejí, protože mají teplotu nastavenou už od výrobce.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Ravak, Keraservis

Baterie do koupelny vybírejte s ohledem na spotřebu i design Baterie do koupelny vybírejte s ohledem na spotřebu i design Baterie do koupelny vybírejte s ohledem na spotřebu i design
Prohlédnout galerii (7)

Podobné projekty