V koupelně trávíme hodně času. Není tedy divu, že vyžadujeme, aby pěkně vypadala, byla čistá a možná i trochu moderní. Jenže jak na to, když se potýkáte s nedostatkem prostoru a dalšími těžkostmi, které v souvislosti s vybavováním nastávají? Není to tak složité, jak to vypadá.
Zařizovat novou nebo renovovat starou koupelnu může být náročné. Zejména s přihlédnutím ke skutečnosti, že se nejedná o činnost, která je vaším denním chlebem (pokud se ovšem neživíte jako bytový designér). Může se zdát obtížné sladit trendy s dostupným prostorem, inteligentní styling může znít doslova jako scifi. Ano, MŮŽE. Ale NEMUSÍ. Držte se těchto jednoduchých tipů a buďte si jistí, že nešlápnete vedle.
1. Barvy volte střízlivě, rozšoupněte se u doplňků
Výrazné barvy mohou zaujmout na první pohled, bohužel se však často stejně rychle také „okoukají“. Ne každému ovšem musí vyhovovat tak trochu „nudná“ a klasická kombinace bílé a šedé… Co tedy s tím, když nechcete za pár měsíců celou koupelnu předělávat, protože oranžová nebo tyrkysová zrovna vyšly z módy? Naše rada je: ohledně kachliček volte barvu neutrální, mírnou, která v repertoáru těch nejoblíbenějších má své stálé místo, a „vyřádit“ se můžete na doplňcích.
Skvělé je, že třeba ke zmíněné kombinaci šedé a bílé se pro doplnění hodí snad jakákoliv barva. A ladit je můžete podle nálady nebo ročních období! V zimě můžete mít koupelnu stylizovanou do červena, na jaře do zelena, v létě třeba do žluta, na podzim do hněda… Je to jen na vás a skvělé je, že barevné ručníky, kelímky, háčky a další doplňky můžete kdykoliv vyměnit za jiné, jakmile se vám ty stávající z jakéhokoliv důvodu znelíbí!
2. Pro zážitek z dotyku vsaďte na různé textury
Vyvažte tvrdé a hrubé povrchy dlaždic, kamene a keramiky měkkými texturami ručníků, županů, žínek a dalších doplňků. Velmi zajímavé na pohmat i pohled jsou také výrobky z pryskyřice, třeba zásobník na mýdlo tekuté či podložka na mýdlo tuhé.
Praktické tipy pro novou koupelnu
3. Co je praktické, může být i estetické
Štětce, kartáčky zubní i mezizubní, prachovky, stěrky, koše na prádlo a další. Všechny tyto předměty se zpravidla nachází v každé koupelně a žádná koupelna se bez nich většinou neobejde. Tak proč je schovávat, když je můžete šikovně vystavit a ušetřit tak cenný úložný prostor? Zakupte estetické kelímky na uložení kartáčků, které budou ladit se svým okolím, investujte do zajímavých věšáčků a organizérů, kam lze leccos pověsit nebo položit.
4. Přidejte vůni i světlo
Právě v koupelně začínáme i končíme své dny. Jako taková nás tak může příjemně motivovat a naladit. Použití svíček, vonných tyčinek, kadidel a difuzorů udrží koupelnu svěží a uvolňující. A jakmile „vypálíte“ nebo „vystříkáte“ jednu vůni, můžete koupit jinou a naladit se zase jinak… Na Vánoce jablko, skořice a vanilka, na jaře bylinky a čerstvé kvítí, v létě citrusy a na podzim švestky… Pěkně vybrané vonné kousky navíc poslouží i jako líbivá dekorace.
5. Vyberte to pravé zrcadlo
Správné zrcadlo dokáže místnost prosvětlit a proměnit k nepoznání – v pozitivním slova smyslu. Některé kousky ukrývají úložné prostory, nabízí elegantní podsvícení, nastavitelnou výšku nebo jsou dokonce stmívatelné. Vyberte zrcadlo podle sebe a svých preferencí a kochejte se pohledem nejen na sebe, ale také na vaši krásnou koupelnu, která se v něm bude zrcadlit.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock