Znáte optimální místo pro skladování syrových potravin? Víte, kde byste naopak čerstvé poživatiny rozhodně ukládat neměli? A jaká je ideální teplota, která by v lednici měla panovat?
Dobrá organizace ledničky je pro bezpečné skladování potravin naprostou nezbytností. Pomáhá totiž předcházet proniknutí bakterií do jídla a chrání vás tak potažmo i před rizikem zdravotních problémů, které mohou vyplynout z otravy jídlem. Správný způsob skladován potravin také pomáhá minimalizovat plýtvání a vyhazování jídla, které jste nestihli sníst, než se zkazilo. Aby vše dobře fungovalo, měla by v lednici ideálně panovat teplota mezi 3-5 °C.
Jak vypadá dobře zorganizovaná lednice
Sečteno podtrženo, správná organizace ledničky omezuje plýtvání jídlem, šetří tím pádem vaši peněženku (koupíte jen to, co sníte) i přírodu (omezujete množství odpadu, který produkujete) a snižuje riziko otravy jídlem. Jak byste tedy potraviny v lednici měli poskládat, abyste těchto benefitů docílili?
- Do horní police přijdou potraviny, které před konzumací nevyžadují tepelnou úpravu, i když nejsou čerstvé. Jedná se o různé delikatesy a jejich zbytky, jako jsou paštiky, pomazánky, také omáčky a dresingy, kečup, zavařeniny, nakládaná, kvašená a kyselá zelenina.
- Střední police slouží pro uskladnění mléčných výrobků jako je mléko, dále sýry, jogurt a máslo. Patří sem také alternativy mléčných výrobků.
- Spodní police je nejchladnějším místem ledničky. Zde by se mělo uchovávat maso a uzeniny.
- Šuplíky jsou místem určeným pro uložení zeleniny a ovoce. Ty by měly být uchovávány v původním a uzavřeném obale, pokud jste je tak zakoupili. Šuplíky se hodí i pro skladování bylinek.
- Dveře jsou nejteplejším místem lednice a jsou nejcitlivější na kolísání teploty. Zde skladujte potraviny, které mají přírodní konzervační látky, jako jsou džemy, džusy a další podobné.
Jak o lednici pečovat
Organizace věcí v lednici je jedna věc, samostatným tématem potom je péče o uskladněné potraviny a také o lednici samotnou. Nedostatečná očista nebo špatné hygienické postupy totiž pustí bakterie i do té nejlépe zorganizované lednice. Jak postupovat, abyste se případným problémům vyhnuli velkým obloukem?
- Pokud je to možné, syrová a vařená jídla udržujte odděleně. Abyste se vyhnuli možnosti kontaminace, měla by jídla vařená vždy stát výše než ta syrová.
- Lednici pravidelně čistěte a abyste se dostali i do špatně přístupných rohů, použijte zubní kartáček.
- Aby nedošlo k hromadění ledu a omezení funkčnosti, nezapomínejte také lednici pravidelně odmrazovat.
- Čerstvé potraviny, jako jsou saláty a bylinky, by se neměly dotýkat zadní části lednice – proto je také moudré je uchovávat v šuplících, které to neumožňují. Teplota na této zadní straně je totiž výrazně nižší, což by mohlo vést k přemrznutí a uvadnutí.
- Mléko a máslo nemusí být v té nejchladnější části lednice. Můžete je umístit i do dveří.
- Avokádo, banány, nektarinky, broskve, hrušky, švestky a rajčata je moudré uchovávat mimo lednici. Uvolňují totiž do éteru látky, které mohou vést k předčasnému zkažení jiných druhů ovoce a zeleniny.
- Džemy a další podobné pochutiny byste po otevření měli skladovat v lednici.
- Vařená jídla by měla být vždy vhodně zakryta, podobně jako syrové maso.
- Do lednice nikdy nevkládejte horké jídlo. To by způsobilo zvýšení celkové teploty, což by zbytečně znehodnotilo ostatní uskladněné potraviny.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock