Jakmile vložíte jídlo do lednice, spouští se neviditelný odpočet. Uskladněné potraviny, které již jednou prošly nějakou formou tepelné úpravy, jsou poživatelné jen po určitou dobu. Kdy dojdou do fáze, kdy už byste je konzumovat neměli?
Mohou ušetřit čas s přípravou jídla na další dny, stejně tak ale dokáží spustit nemilé zažívací a střevní obtíže. Klíčem je plánovat dopředu a zužitkovat zbytky nesnědeného jídla dříve, než „propadne jeho záruční doba“. A to je vlastně kdy? Jak dlouho může jídlo v lednici „přežít“ a jaká nebezpečí v něm číhají v případě, že jej vložíte do úst, když už bude za zenitem?
1. Ne více než čtyři dny
Bezpečné okno pro uchovávání zbytků vařených jídel v lednici je poměrně krátké. Podle amerického ministerstva zemědělství (USDA) by doba skladování u většiny z nich neměla přesáhnout tři až čtyři dny. Po uplynutí tohoto času je můžete ještě s klidem znovu ohřát (asi na 74 °C). To, co nesníte, můžete následně do dvou hodin od vyndání vrátit do lednice a uložit ještě na pozdější konzumaci.
2. Opětovný ohřev prodlouží životnost
USDA zdůrazňuje, že životnost uchovávaných zbytků můžete opětovným ohřevem prodloužit o další tři až čtyři dny. Takový postup zničí všechny bakterie, které by se v jídle mohly během uskladnění začít množit, sníží ale nutriční hodnotu a ta bude klesat s každým dalším ohřevem. Nejlepší je proto ohřát pouze potřebné množství, tedy to, co víte, že sníte, a zbytek vrátit do lednice – v tomto případě, tedy, že jídlo neohřejete, byste jej ovšem po čtyřech dnech skutečně měli vyhodit do koše.
Jak udržet jídlo déle čerstvé aneb jak používat lednici a mrazák
3. Co nesníte hned, zmrazte
Pokud víte, že se ke zbytkům nevrátíte v bezpečném okně tří až čtyř dnů, je moudřejší volbou vložit je do mrazáku než do lednice. Tam totiž v bezpečné formě dokáží vydržet i několik měsíců – chlad je zkrátka zakonzervuje. Před samotným vložením je ale třeba nechat jídlo vychladnout při pokojové teplotě a potom jej uzavřít do vzduchotěsné nádoby. Pokud zbytky obsahují maso, bude jim nejlépe v zadní části chladničky, kde panují nejnižší teploty.
4. Klíčem je vyhnout se „nebezpečné zóně“
Mayo klinika, nezisková organizace a mezinárodně uznávané prestižní americké výzkumné a vzdělávací centrum a univerzitní nemocnice v Rochesteru v Minnesotě, upozorňuje na to, že při skladování jídla, které chcete odložit na později, je důležité, abyste se pokud možno co nejvíce vyhýbali takzvané „nebezpečné zóně“. Tu představuje rozmezí teplot od 4,4 do 60 °C, kdy může dojít k rychlému množení bakterií.
Do nebezpečné zóny mohou potraviny vstoupit ještě než je uložíte do lednice nebo mrazničky a také při rozmrazování. To je důvod, proč byste zbytky z mrazáku neměli nechat povolit při pokojové teplotě, ale v lednici, která zaručí bezpečnou teplotu. Opětovný ohřev je také vhodné provést v troubě, mikrovlnce nebo na grilu, ale ne v hrnci za nízkých teplot, které nemusí být dostatečné, aby zahubily případné množící se bakterie.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock