Zrají jahody a třešně, co nevidět budou zlátnout meruňky a broskve, začne se červenat rybíz. Sezóna letního ovoce je tu a pokud se úroda vydaří, nebudete je stačit zpracovávat. Možná dokonce vyrazíte na oblíbené samosběry a budou se vám hodit tipy na zpracování ovoce. Pojďme si tedy některé připomenout, ať můžete své ovocné přebytky co nejlépe využít.
V těchto dnech jsme obvykle zavaleni úrodou jahod a třešní, které dozrávají mezi prvními. Zanedlouho však bude po všem, zvlášť pokud přetrvává teplé počasí, nebo pokud také hodně prší. Ovoce můžeme zamrazit, zavařovat i sušit.
Ovocné koláče, dorty, bublaniny, knedlíky, koktejly, zmrzlinové poháry či likéry
Pokud jste milovníky letního ovoce, určitě se budete snažit užít si ho co nejvíc v čerstvé podobě. Po dozrání prvních třešní přichází čas na první bublaninu, kterou zvládne i začátečník nebo se do ní můžete pustit s dětmi. Vyzkoušet můžete i svěží koláč s třešňovým želé, buchty s jahodami a samozřejmě neopomenutelné kynuté knedlíky. Pokud však v létě dbáte na štíhlou linii, využijte ovoce na přípravu šťáv a oblíbených smoothies, které kromě lahodné chuti fungují i jako pořádná letní vzpruha. Jahody, třešně, rybíz, angrešt, maliny, borůvky a podobné druhy ovoce se skvěle hodí pro dozdobení zmrzlinových pohárů, palačinek se šlehačkou, pudinků a dalších lehkých, typicky letních dezertů. V neposlední řadě pak můžete zauvažovat třeba o výrobě domácí třešňové griotky.
Rychlé a snadné zmrazení ovoce pro uchování vitamínů
Zamrazit můžeme téměř všechny druhy ovoce, nejlépe však fungují zmražené maliny, ostružiny, borůvky, jahody nebo rybíz. Meruňky či broskve je lepší zavařit, mražením a následným rozmrazením mohou zhnědnout a získat blátivou konzistenci. Zmrazené ovoce si zachovává svou chuť, vůni a většinu v nich obsaženého vitamínu C. Pokud mrazíme bobule, je vhodné je nejprve zmrazit na tácu, aby zůstaly jednotlivě oddělené. Teprve potom je můžeme sesypat do krabiček nebo sáčků. Po rozmrazení je vhodné ovoce ihned spotřebovat, opětovné zmrazení se nedoporučuje. Stejně dobře můžeme zamrazit ovoce smíchané s cukrem nebo ve formě pyré.
Zavařování – kompoty, džemy a marmelády
Ovoce je vhodné zavařovat hned po natrhání. Nejčastěji zavařujeme třešně a višně, jahody, meruňky, broskve, angrešt, červený a černý rybíz, maliny, ostružiny, borůvky a brusinky, později také blumy a švestky. Pokud chceme zavařovat kompoty, používáme výhradně ovoce zdravé a pevné, nepřezrálé, potlučené či hnijící. Přezrálé a měkčí ovoce můžeme použít do džemů a marmelád, ale ani tady se nesnažíme zužitkovat ovoce, které už hnije nebo plesniví. Při zavařování je třeba dbát maximální čistoty všech pomůcek i rukou, sklenice i víčka mají být vždy umyté a suché. Sklenice s kompoty a marmeládami uchováváme v chladu a temnu.
Sušení pro zdravé mlsání
Sušení ovoce je oblíbený způsob zpracování, je to zdravá a výživná pochoutka, která se vám hodí třeba i jako rychlá svačinka při sportu, na výlet nebo do zaměstnání. Sušené ovoce umí rychle dodat energii, a přitom je nízkokalorické. Pokud máte ve zvyku ujídat večer u televize brambůrky, slané tyčinky nebo jiné pochutiny, sušené ovoce je skvělou a daleko zdravější alternativou. Sušíme ovoce pevné, ne příliš měkké a s vysokým obsahem cukru. Nejčastěji se setkáváme se sušenými meruňkami, švestkami, jablky a hruškami, sušit ale můžeme i veškeré bobuloviny, z exotického ovoce pak banány, kiwi nebo ananas. Sušit můžeme v troubě na plechu vyloženém pečícím papírem nebo nejlépe v sušičce, která ovoce nepřesuší.
Veronika Moreira Tůmová
Fotografie: Shutterstock