Octomilky které znáte jako vinné, kvasné nebo taky ovocné mušky. Jsou to nepříjemní a nezvaní hosté v našich kuchyních. Objevují se a drží se všude tam, kde něco hnije nebo kvasí. V domácnosti se s nimi můžete setkat nejčastěji v blízkosti odpadkového koše nebo se jich vznese početné hejno z mísy na ovoce. Milují také ovocné šťávy a sirupy. Na všech těchto místech se hojně množí a spousta dalších vylíhnutých octomilek znamená riziko přenosu kvasinek, plísní a bakterií.
Délka života octomilek dosahuje zhruba dvou až devíti týdnů, jejich přítomnost urychluje proces kvašení na potravinách a opravdu velmi rychle se množí. Zralé až hnijící ovoce je pro ně naprostou lahůdkou, objevit je můžete také ve sklenici s nedopitým zbytkem vína nebo piva.
Jak předejít výskytu octomilek ve vaší kuchyni?
Dbejte na čistotu a pořádek všude tam, kde se jí nebo připravuje jídlo. Zbytky a rozlité nápoje jsou pro tento drobný hmyz velkým lákadlem a vzniká riziko, že se objeví ve vaší kuchyni a budou tu klást i vajíčka. Pravidelně vynášejte odpadkový koš a nezapomínejte ho také umýt. Nenechávejte nikde v kuchyni ani v jiných místnostech zbytky jídla ani špinavé nádobí a kontrolujte místa, kde uchováváte ovoce. Zejména banány, hroznové víno či švestky nenechávejte přezrát ani shnít, ale zkonzumujte je dřív, než se vám v nich octomilky usadí. Přemnožit se mohou také v dlouho nevyčištěné odkapávací nádobě kávovaru či ve vašem domácím baru, kolem špatně uzavřených lahví.
Jak se zbavit octomilek bez chemie?
Když už se u vás octomilky vyskytnou, není třeba propadat panice. Existuje hned několik tipů, jak je celkem rychle zlikvidovat. Můžete připravit tzv. octomilkovou past, na kterou je nalákáte a pak je jednoduše vysajete vysavačem. Takovou účinnou pastí může být jednoduše miska s kouskem banánu nebo i banánová slupka, talířek s trochou piva nebo sladkého ovocného sirupu. Nejlépe je vysajete například z okenního parapetu, na který rozdrobíte kostku droždí, která jim také velmi chutná. Další past můžete vyrobit z PET lahve nebo z obyčejné krabičky, kterou naplníte návnadou třeba v podobě kousku nahnilé švestky, překryjete potravinovou folií s několika dírkami od jehly a necháte hmyz, aby nalezl dovnitř. Budou tam dřív, než byste možná čekali, ven už se ale nedostanou.
Lapače octomilek – které fungují?
Na trhu existuje celá řada jednodušších i důmyslnějších pastí na octomilky, fungujících za pomoci návnadového roztoku. Mohou být jednorázové nebo i s vyměnitelnou náplní, nejlépe pak průhledné, aby bylo vidět kolik octomilek už se do pasti chytilo. Pokud nechcete používat chemické prostředky, můžete použít ty které jsou navrženy tak, aby přilákaly hmyz dovnitř, ale už ho nepustily ven. Ty se hodí na veřejná místa nebo přípravny a sklady potravin, zkrátka všude tam, kde použití chemických lapačů může být problém. Návnadový roztok bývá u takových lapačů na čistě přírodní bázi. Dále můžete použít pasti, které se skládají z lepících pásků nebo šipek jasně žluté barvy, kam se octomilky slétnou a jednoduše se přilepí. Fungují i na jiné druhy hmyzu a používají se třeba i u listů pokojových rostlin proti škůdcům. Okamžitý účinek pak mají tzv. insekticidy. Insekticidní sprej proti octomilkám, ale také mouchám či komárům je vhodný k použití v interiérech a zbaví vás těchto otravných druhů hmyzu neprodleně a bezpečně.