Lineární kuchyně si skvěle rozumí s minimalismem a jsou dokonalým příkladem toho, jak se dá co nejlépe využít malého prostoru. Jak na to? Klíčové je uspořádat všechny hlavní prvky do přímé linie – podél jedné zdi.
Myšlenka lineární kuchyně se ve svém prvopočátku mnohým jevila jako příliš nudná, tento typ kuchyně ale nabízí širokou škálu různých stylů. Vedle této výhody nabízí i další a patří mezi ně nižší náklady na instalaci, lepší využití prostoru, zaručené pohodlí a rychlý a snadný přístup ke spotřebičům a nádobí.
Jak maximálně využít kuchyňský prostor
Na rozdíl od jiných zabere lineární kuchyně v prostoru jen několik málo čtverečních metrů a přesto nabízí vše, co k plnohodnotné obsluze kuchyně potřebujete – lednici, dřez, troubu, sporák a myčku na nádobí – a bonusem je, že všechno najdete přehledně uspořádané na jednom místě. To jsou důvody, proč se jedná o ideální volbu pro byty s omezeným nebo otevřeným prostorem: neohrozí komfort, pohodlí a jsou skvělým řešením zajišťujícím funkčnost a rychlý přístup.
Tipy k sestavení lineární kuchyně
K vytvoření vlastní lineární kuchyně si nemusíte najímat interiérového designera (i když samozřejmě můžete): tato alternativa totiž sází na jednoduchost a diskrétnost, proto není vůbec složité sáhnout po té správné. Při výběru je třeba vzít v úvahu jen pár základních věcí. Které to jsou?
1. Držte se neutrálních tónů
Protože koncept lineární kuchyně seskupuje všechny prvky na zmenšeném prostoru, je dobré držet se neutrálních barev jako jsou bílá a šedá nebo jemné ladění černé. Pokud chcete pestrost, sázejte spíše na doplňky ve výraznějších barvách, které by na velké ploše v malém prostoru mohly působit chaoticky a neuspořádaně.
2. Vyžeňte ji až do stropu
Větší výška vyrovná malost prostoru – stane se ústředním bodem a skryje omezenou velikost oblasti.
3. Věnujte pozornost osvětlení
Kromě instalace vysokých skříní a skříněk můžete prostorové omezení překonat také s pomocí osvětlení, přírodního i umělého. Pro navození pocitu otevřenosti a prostornosti nainstalujte do lineární kuchyně vhodné světelné panely. Pohrajte si s tóny světel, čemuž nejlépe poslouží LED světla. Do základové desky nebo podlahy zabudujte bodové osvětlení, což vytvoří příjemně plovoucí vzhled. Abyste odvedli pozornost od přeplněných oblastí, nainstalujte do nich malá světélka.
4. Zachovávejte linii
Lineární kuchyně nedostala své jméno jen proto, že se táhne přes jednu zeď. Kromě toho se vyznačuje nepřerušovanými liniemi, kde je každý prvek spojen s jiným, což vytváří pocit harmonie a rovnováhy. Jak na to? Uspořádejte kuchyňské prvky tak, aby postupovaly po přímé linii od začátku až do konce. Vezměte přitom v úvahu linie skříněk, lednice, mikrovlnné trouby a umyvadla – všechno musí být součástí celku, nechcete instalovat prvky náhodně.
5. Neupřednostňujte estetiku před funkčností
Pokud jde o uspořádání kuchyňských doplňků, neměli byste estetiku upřednostňovat před funkčností. Měla by také odpovídat minimalistickému lineárnímu stylu, během procesu vaření by měla poskytnout praktičnost a umožnit plynulost. Při určitých kombinacích však buďte opatrní. Například nikdy nepokládejte varnou desku poblíž ledničky. Kontrast tepla a chladu není dobrý ani pro jeden spotřebič.
6. Používejte zásuvky bez úchytů
Jednoduché nebo žádné úchyty umožní rychlý přístup do zásuvky a zároveň zachovají diskrétnost a minimalistický styl. Na trhu existuje celá řada možností, takže se nemusíte bát, že byste ze speciální úchyty museli nutně utratit celé jmění.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock