Nádoba s čepelí uvnitř, uzavřená víkem, sedící na stojanu opatřeném skrytým motorkem, který celý přístroj pohání. Robot nebo mixér? Oba tyto kuchyňští pomocníci jsou si zdánlivě podobní. Rozdíly však existují a nejsou úplně nevýznamné.
Na první pohled byste možná řekli, že jsou téměř stejní. Kuchyňský robot a mixér ale mají různé účely. Ten úplně nejzákladnější rozdíl tedy tkví v tom, že každé z těchto zařízení se používá k něčemu jinému:
- Na dně mixéru se nachází nádoba s čepelemi, které krouží kolem potravin, jež sem vložíte, a rozřezávají je na malé části. Takovým způsobem je dokáže zpracovat na hladkou a rovnoměrnou konzistenci, která je žádoucím základem pro různá pyré, omáčky nebo polévky. Mixér také dokáže nadrtit led, proto jej využijete pro přípravu ledových míchaných drinků, koktejlů nebo shaků. Obecně lze říci, že mixér lépe funguje v případě, že potřebujete krémovou nebo kapalnou konzistenci. Skvěle například dokáže vyšlehat i šlehačku na lahodný dezert nebo vejce pro nadýchanou omeletu.
- Kuchyňský robot má méně jasný účel než mixér. Je to všestranný kuchyňský pomocník, který kuchaři pomůže se všemi ingrediencemi, jejichž zpracování by mu zabralo zbytečně moc času. Výměna nožů a disků a používání různých rychlostí i pulzní funkce, které robot nabízí, dává kuchaři možnost dostat přípravu pokrmu plně pod kontrolu. Kuchyňský robot má širokou pracovní misku s ostřím ve tvaru písmene S nacházejícím se na dně a dobře funguje na suché ingredience: pomůže se sekáním bylinek, rozmělňováním sušenek či krekrů na koláčovou krustu nebo s hnětením těsta.
Další rozdíl je v nádobách:
- Nádoby mixéru se dodávají především ve skleněném nebo plastovém a čtvercovém nebo kulatém provedení. Volba závisí na čištění a manipulaci: Sklo je těžší a neabsorbuje pachy tak snadno jako plast. Nádoba mixéru je navržena tak, aby vytvářela vír, který míchá kapalný obsah a trychtýřem ho dostává nahoru a zpět k čepelím pro lepší promíchání.
- Široká mísa kuchyňského robotu usnadňuje přidávání obsahu receptů (například přidávání másla do mouky k výrobě krusty) a škrábání po stranách, aniž by vám překážel nůž. Některé modely kuchyňských robotů také přicházejí s několika pracovními miskami, včetně menších pro jednoduché úkoly nebo víček se „skluzavkami“, do kterých se vejdou ingredience různých velikostí, například zelenina na krájení.
Odlišné jsou i čepele:
- Čepele mixéru sedí ve spodní části nádoby, buď zabudované přímo do ní, nebo jako součást nástavce, který se na nádobu přišroubuje. Čepele se dodávají ve dvou hlavních typech: Čepele ve tvaru písmene X bývají v útvaru po čtyřech, ale některé modely se dodávají se šesti čepelemi. Protože účinnost mixéru závisí na kontaktu nožů s potravinami, je šest nožů považováno za lepší počet než čtyři, ale většina modelů pro domácnost má čtyři. „Křídlové“ čepele jsou ploché čepele s tupými hranami, které se otáčejí nahoru nebo dolů. Jsou lepší pro drcení tvrdých surovin, jako je led, takže se běžněji používají k výrobě mražených nápojů a smoothies. Některé modely mixérů, jako jsou typy „bullet“, se dodávají s několika noži, takže můžete přepnout z nože ve tvaru X pro většinu tradičních použití mixéru, na plochý nůž, který rozdrtí suché ingredience i led.
- Čepel v kuchyňském robotu má tvar písmene S a sedí těsně nad dnem pracovní misky: to umožňuje lepší sekání a míchání. Čepele mohou být hladké nebo zoubkované; hladká hrana poskytuje čisté řezy a je lepší pro sekání masa a většiny zeleniny, zatímco zoubkované čepele mohou připravovat také pyré, dobře fungují při výrobě oříškových másel a zpracování mražených surovin.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock